web analytics

Skrášlite si svoje okná: Ozdobte ich vystrihovačkami alebo maľbami

Chcete si pekne vyzdobiť okná? Skrášliť svoj ​​byt zaujímavými dekoráciami, ktoré vás nebudú stáť ani príliš veľa námahy, ani príliš veľa peňazí? Nie je to zase tak zložité, ako by sa možno mohlo na prvý pohľad zdať. Stačí k tomu mať kreatívne nápady a trochu času. Napovieme vám, čo všetko sa dá na oknách vykúzliť.

Na prestrihávanie si vyberte malé nožnice

Najjednoduchšie je zhotoviť si papierové vystrihovačky do okien. Potrebujete k nim predovšetkým čisté papiere a tiež ostré nožnice. Najlepšie sú nožničky na manikúru so zahnutými špičkami, aby ste mohli z papiera vystrihávať aj tie najjemnejšie detaily a dekorácia pôsobila skutočne prepracovaným dojmom. Najlepšie je, ak budete mať minimálne dva druhy nožníc. Jedny klasické kancelárske, určené na vystrihávanie hrubých obrysov a potom malé nožničky, ktoré budú strihať až ku špičkám na jemné nuansy. V prípade prestrihávania naozaj malinkých častí si potom môžete pomôcť aj ihlou. Pomocou ihly prepichnete v papieri malý otvor a do neho opatrne vložíte hroty malých nožníc a budete jemne strihať. Vďaka tomu nikde nedôjde k pretrhnutiu papiera, ktoré by spôsobilo znehodnotenie celej vašej snahy o dokonalý obrázok. Komu pre vystrihovanie nevyhovujú malé nožničky, môže použiť napríklad rôzne perorezky, ale tiež skalpely, razničky alebo priebojníky. Pokiaľ ale použijete také nástroje, musíte pracovať na tvrdej podložke, inak si zničíte stôl.

Starostlivo premyslite postup strihania a hotové nalepte na okná

Než začnete strihať, starostlivo si premyslite postup. Je to dôležité hlavne u zložitejších a náročnejších vystrihovániek s mnohými komplikovanými motívmi. Pokiaľ ide o vystrihovačky osovo nesúmerné, najprv by ste mali vystrihnúť nesúmerné časti a až potom papier prekladať podľa naznačenej osi. Dávajte však pozor, aby ste papier neušpinili alebo neprelomili. Začínajte najprv u drobnejších prestrihov a postupujte smerom k väčším. Najlepšie je, keď budete strihať od okrajov smerom k stredu a k preloženiu papiera. Potom starostlivo vystrihnite líniu obrysu, nakoniec si nechajte drobné detaily okolo preloženého stredu. Akonáhle vystrihovačku rozložíte a uhladíme, máte hotovo. Zostáva skontrolovať, či je všetko v poriadku a nalepiť na okno. Na lepenie použite buď obojstrannú lepiacu pásku, alebo vaječný bielok. Vaječný bielok jednoducho naneste na niekoľko rôznych miest papiera a vystrihovačku pritlačte opatrne na okno a uhlaďte.

Maľujte veselými zlupovacími farbami

Ďalšou možnosťou na dekoráciu okien sú zlupovacie farby na sklo. Zoženiete ich vo väčších papiernictvách, najmä tých s umeleckými potrebami. Pripravíte si priehľadnú fóliu. Kontúrovacími farbami z tuby si na ňu najprv nakreslíte obrys obrázku. Maľuje sa priamo tubou. Ak chcete vytvárať zložitejší motív, ktorý si netrúfate maľovať priamo, ako sa hovorí z voleja, môžete si najskôr obrázok nakresliť ceruzkou na papier. Predkreslený motív si potom podložíte pod priehľadnú fóliu a konturovacími farbami už budete len opatrne obkresľovať hotové obrysy. Potom priehľadnými farbami vyfarbíte plochy. Necháte farby na obrázku zaschnúť, odlúpnete z fólie a môžete lepiť na okná. Vytvoríte si tak veselú a peknú dekoráciu, ktorú môžete z okna kedykoľvek odlepiť a nahradiť inou. Ako v prípade nalepených vystrihovaneik, tak zlupovacích farieb si môžete vyrobiť sezónne dekorácie podľa nálady a kedykoľvek budete mať chuť, vymeniť ich za iné, bez toho aby ste povrch skla akokoľvek poškodili. Na rozdiel od mnohých kupovaných dekorácií, tieto vás vyjdú oveľa lacnejšie a navyše budete mať veľmi príjemný pocit, že ste si sami dokázali niečo pekné vyrobiť. Vaše krásne vyzdobené okno potom vzbudí zaslúženú pozornosť okoloidúcich.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.