web analytics

Segway: dvojkolesové elektrické vozidlá stretávame aj v Prahe


Unikátna dvojkolka, ktorá sama udržuje rovnováhu. Jazda na nej je veľmi jednoduchá a po krátkom asi desať minút trvajúcom zaškolení ju zvládne takmer každý. Skrátka nastúpite, nakloníte sa a idete, nič zložitého na tom nie je. Nájdeme ich aj v Prahe.

Vodičák nepotrebujete

Segway, teda dvojkolesové elektrické vozidlo pre dopravovanie jednej osoby, vynašiel Američan Dean Kamen a od roku 2001 ho v USA vyrába firma Segway. Elektromotor vozítka napája Ni-MH alebo Li-ion batéria. Prevádzka segwayí je tichá a nevytvára žiadne splodiny.

segway

Okrem inštruktáže nepotrebujete žiadne vodičské oprávnenie. Je dobré zaobstarať si na jazdu pohodlnú obuv, najlepšie tenisky s kvalitnou podrážkou a nezabudnúť aj na ochrannú helmu. Odporúča sa obliecť si najlepšie viac vrstiev priedušného a na telo príjemného oblečenia, aby sa pasažier mohol pri prerušení jazdy obliecť alebo vyzliecť. Základné vybavenie teda nie je nijako náročné a rozhodne nevyžaduje žiadne investície.

Rýchlosť až 20 kilometrov za hodinu

Keď vstúpite na segway, stávate sa súčasťou jeho dynamickej stabilizácie. Stroj obsahuje päť nezávislých gyroskopov, ktoré celkom stokrát za sekundu monitorujú vašu rovnováhu, takže z neho nemôžete spadnúť. Ľahko sa nakloníte dopredu a tým sa rozbehnete. Platí, že čím väčší náklon vášho tela, tým väčšiu rýchlosť vozítko docieli, pritom maximálna rýchlosť je 20 kilometrov za hodinu. Elektrické vozidlo môže po nabití jazdiť až 10 hodín.


Segway výlety po Prahe

Ak chcete počas jazdy zabrzdiť, jednoducho sa postupne narovnávate, až nakoniec pri vzpriamenej polohe úplne zastavíte. Ak chcete cúvať, ani to nie je sa segwayom problém. Jednoducho sa zakloníme, platí, že čím viac dozadu, tým väčšia rýchlosť cúvania. Tak pozor, nech niekde nenarazíte! Zatáčate podobne, ako keď stlačíte plyn u motorky. Stroj má intuitívne ovládanie.

Odolný stroj sa chová ako chodec

Obrovskou výhodou segwayov je ich operatívnosť v prevádzke. Zmestia sa kamkoľvek, prejdú kdekoľvek. Kvalitné pneumatiky zvládnu prakticky akýkoľvek povrch. Môžete vykonávať manévre na veľmi malom priestore, bez obáv sa otáčať okolo svojej osi. Segway sa hodí na cestu do práce, na nákupy, ale napríklad aj presúvanie zamestnancov vo veľkých výrobných a logistických areáloch, má skrátka univerzálne použitie. Pozitívna je odolnosť stroja proti vlhku, prachu, zmenám teploty i vibráciám. Cena vozítka sa pohybuje v rozmedzí cca 7 – 8 tisíc eur.

Legislatívna úprava týkajúca sa prevádzky segwayov u nás zatiaľ nie je úplne jasná, avšak podľa názoru Odboru prevádzky cestných vozidiel Ministerstva dopravy SR nejde o motorové ani nemotorové vozidlo a preto sa považuje za chodca, a preto sa k nemu vzťahujú rovnaké práva a povinnosti.

Lákadlo pre turistov

Sa segwaymi už sa stretneme aj v Prahe. Existuje už rad požičovní, ktoré vám vozidlo za poplatok cca 1000 korún na hodinu zapožičajú. Oplatí sa napríklad skupinová vychádzka viac osôb, kedy sú poplatky za hodinu lacnejšie. Zatiaľ sa však využitie pohybuje skôr v oblasti zážitkových výletov po meste, napríklad tematicky zameraných ( Praha – Staré mesto, Praha – Letná, Praha Franza Kafku ) vhodných aj pre turistov. Na širšie využitie pri každodenných cestách ale tento stroj u nás zatiaľ čaká. Potenciál na to určite má.

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.