web analytics

Šetriť vodu sa oplatí

Pokiaľ bývate v paneláku alebo v rodinnom dome a ste pripojení na verejný vodovod, iste vám to nemusím pripomínať. Účty za vodu sú z roka na rok vyššie. Na jednej strane je to pre občanov zle spravená privatizácia vodární (ale niekto na tom iste zarobil), na druhej ale aj naša nepozornosť alebo ľahostajnosť. Pritom cenu za vodu si dokážeme znížiť. Sami.

Určite neprinútime nijakým presvedčovaním ani demonštratívnym odpojením sa od vodovodu vodárenskú spoločnosť, aby nám znížila cenu za kubík vody. No môžeme sa pozrieť, kde míňame vody viac, než je nevyhnutné a znížiť spotrebu a tým aj celkové náklady.

Kvapka ku kvapke a bude z toho celý sud. Neveríte? Ale je to tak. Neuveriteľne veľa vody unikne úplne bez úžitku cez kvapkajúce kohútiky. Ak používate staré typy vodovodných batérií alebo kohútikov s otváraním a púšťaním vody otáčaním, pravdepodobne máte poškodené alebo otlačené gumové tesnenie, ale pri starších kohútikoch môže byť opotrebované aj kovové sedlo tesnenia. Ak musíte stále silnejšie a silnejšie uťahovať kohútik, je najvyšší čas pozvať inštalatéra a vymeniť gumové tesnenie aj frézovaním opraviť dosadacie sedlá. Odmenou vám bude nie len ľahšia manipulácia s kohútikom, ale odstránením kvapkania vody aj zníženie jej spotreby a nižšia faktúra. Pri niekoľkých batériách v domácnosti sa jedná o úsporu niekoľkých vedier vody denne!

Neuveriteľne veľa vody dokáže odtiecť cez splachovače WC. Sú dve miesta, kde splachujete peniaze do kanála. Pri zle nastavenom ventile napúšťania vody do nádoby voda preteká nad určenú hladinu a vrchným prepadom uniká. Ak by ten prepad nebol inštalovaný, mali by ste vodu na podlahe. Druhým miestom je spodný ventil vypúšťania, ktorý ak dobre nedosadá alebo je už opotrebované tesnenie, tak prepúšťa vodu opäť do kanalizácie. Po poklese hladiny v nádržke ventil napúšťania opäť doplní chýbajúcu vodu a tak stále dokola. Ak bývate v rodinnom dome a namiesto kanalizácie máte septik, musíte túto zbytočne spotrebovanú vodu zbytočne vyvážať a platíte za ňu druhý raz…

Súvisiace:  Cestovanie na vlastnú päsť môže byť zábavou, len príliš neplánujte

Ako vodu šetriť?

Keď už sme sa naučili, ako vodou neplytvať, povedzme si teraz, ako ju šetriť pri bežnom používaní.

V kúpeľni míňame dosť veľa vody pri bežnom umývaní, púšťame si silný prúd. Pritom aj tu môžeme ušetriť až tretinu vody! Použitím perlátora na konci výtokovej rúry. Prisávaním vzduchu do vypúšťanej vody táto „opticky“ zväčšuje svoj objem a preto nám stačí menej otvoriť kohútik. Perlátory majú štandardizovaný závit a pasujú na všetky výtokové rúry z vodovodných batérií. Pokiaľ nemáte rúru zakončenú závitom, môžete kúpiť novú s rovnakou dĺžkou aj zahnutím a vymeniť ju priamo na batérii.

Podobne môžete vymeniť aj sprchovacie ružice. Nové ružice majú možnosť regulácie tvaru prúdu a množstva pridávaného vzduchu najčastejšie otáčaním vonkajšieho obvodu ružice. Pritom cena môže byť už od desať eur.

Výraznú úsporu vody a tým aj peňazí môže znamenať výmena batérií v kuchyni a kúpeľni za pákové, pokiaľ ste tak ešte neurobili. Pri cene od 30 až 50 eur za kus. Umožnia vám jednak kedykoľvek vodu pustiť a zase zastaviť, hoci aj na malú chvíľu, a potom zase pustiť na potrebný čas, čím výrazne znížia spotrebu vody. A súčasne umožňujú nastaviť pomer teplej a studenej vody a pri zastavovaní prúdu si tento pomer „zapamätajú“ a pri opätovnom pustení vody už nemusíte znova hľadať správny pomer teplej a studenej a celkovú teplotu vody.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.