web analytics

V roku 2014 musia mať mýtnu jednotku všetky nákladné autá

Vláda pripravila pre všetkých majiteľov nákladných automobilov nad 3,5 tony novinku. Musia mať mýtnu jednotku aj keď jazdia po nespoplatnených cestách. A je jedno, či držiteľom vozidla je firma alebo súkromná osoba.


Od 1. januára 2014 sa zavádza totiž pre nákladné automobily mýto aj na cestách druhej a tretej triedy, hoci s nulovou sadzbou. Čo to znamená pre majiteľov vozidiel? Že si musia zaobstarať mýtnu jednotku, bez nej nemôžu po cestách jazdiť.

Kaucia za mýtnu jednotku je 50 eur. Súčasne musí byť na tejto mýtnej jednotke zaplatený kredit v minimálnej výške 50 eur, aj keď vozidlo nejazdí po spoplatnených cestách. Každého majiteľa aj malého nákladného auta, jazdiaceho len po okreskách, tak vyjde nové nariadenie vlády na 100 eur, ktoré mu nič neprinesú, len blokované peniaze. Keďže prevádzkovateľ mýta Skytoll uvažuje, že v roku 2014 vydá asi 20 tisíc mýtnych jednotiek, môžeme sa baviť asi o dvoch miliónoch eur, ktoré bude mať „ktosi“ k dispozícii.

A vláda bude mať k dispozícii presný prehľad o pohybe každého nákladného vozidla po Slovensku. Špicľovanie vlastných občanov a firiem tak dostáva novú dimenziu. Namiesto vytvárania podmienok pre čo najjednoduchšie podnikanie a čo najnižšie možné dane (aby sa neoplatilo podvádzať, radšej všetko poctivo priznať a odviesť) vláda stále viac a viac pridáva povinností a poskytuje menej a menej služieb.

Stačí sa pozrieť na kvalitu okresných ciest. Nepokosené krajnice skýtajú mnoho úkrytov pre lesnú zver, ktorá vybehne v poslednej chvíli pod auto a poškodí ho pri zrážke. Rozbité cesty stoja majiteľov automobilov viac a viac peňazí na údržbu a náhradné diely aj pneumatiky a o zimnej údržbe škoda polemizovať. Jednoducho hnus. Pritom vláda berie peniaze nie len z cestnej dane (pre kraje), ale aj spotrebnú daň z benzínu a nafty ako aj DPH z palív.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.