web analytics

Vyrobte kompostér zo starých paliet

Keď bývate na dedine a máte pri dome svoju záhradu alebo aj keď bývate v meste a máte záhradku v záhradkárskej osade za mestom, určite viete, že kompostovanie vám šetrí peniaze. Aby ste nehádzali rastlinný odpad len na kopu, oplatí sa používať kompostér. A aby vás kompostovanie nestálo zbytočne veľa peňazí, oplatí sa zhotoviť si kompostér z vyradených drevených paliet.


Kompostovanie je biologické spracovanie rastlinných zvyškov. Čo si pod tým máme predstaviť? V kuchyni sú rastlinnými zvyškami všetky šupky a vňate zo zeleniny a ovocia, ktoré neprešlo tepelnou úpravou. V záhrade je to nie len pokosená tráva, staré seno či slama, hnoj ale aj listy zo stromov, vetvy po reze viniča a stromov, ale aj vňate zo zeleniny po zbere úrody. Všetko, čo zo zeme vyrástlo a už neplánujete využiť. Vrátane ovocia a zeleniny, ktoré ste skladovali a už ho nechcete jesť.

Ako prebieha kompostovanie? Za pomoci baktérií a dážďoviek dochádza k rozkladu zelených a drevitých častí materiálu na kompost a kvalitný substrát, vhodný na presádzanie kvetov alebo sadenie priesad zeleniny. Kompost môžeme použiť aj na prihnojenie ovocných stromov tak, že ho za lopatu či dve prihodíme ku kmeňu stromu. Aj zeleninové hriadky pohnojíme, ak na jar pred výsadbou a výsevom zeleniny nahádžeme a rozprestrieme tenkú vrstvu kompostu na záhony. Nemusíme kupovať hnojivá v obchodoch, využijeme materiál, ktorý väčšina ľudí vyhadzuje ako odpad a ešte aj za to musí platiť. Kompostovanie sa vyplatí.

Aby sme dodržali ideu úspor, aj kompostér môže byť zhotovený zo starých paliet, ktoré by inak boli odpadom. Jednorazové palety nie sú chemicky ošetrované, pretože sa nepočíta s ich dlhou životnosťou a väčšina firiem ich likviduje, takže ich často dostanete len za odvoz. Na malý záhradný kompostér budete potrebovať štyri alebo šesť kusov paliet. Získate tak kompostér s objemom jeden alebo dva metre kubické. Okrem paliet sa bude hodiť králičie pletivo, akuvŕtačka a skrutkovačka a vruty do dreva 5×200 alebo 6 x 200 a samozrejme vrták do dreva priemeru 5 alebo 6 mm.

Súvisiace:  Práca v dielni bezpečne

Králičie pletivo pod kompostérom zaisti, že sa do neho nedostanú krty, ktoré si radi pochutnávajú na dážďovkách, hlavných aktéroch kompostovania. Pletivo položte na trávnik na miesto kompostéra a tiež aj pod palety. Poukladajte palety vedľa seba a overte si, že vám dobre k sebe pasujú. Potom už ich spojte cez okrajové špalíky tak, že do prvého špalíka zvonka navŕtate dieru vrtákom, vložíte vrut a zatiahnete ho do špalíka druhej palety. Ak máte krátky vrták a neprejde cez prvý špalík, nevadí, vrut si poradí aj s takouto nedokončenou dierou, pravda ak máte silnú uťahovačku. Spojte všetky tri miesta na výšku palety, oplatí sa, keď bude kompostér plný a bude na neho zvnútra vyvíjaní silný tlak substrátu.

kompostovisko z paliet

Niektoré palety sú riedke a kompost by z neho vypadával von. V takom prípade zahustite priečky ďalšími latkami, ktoré pripevníte krátkymi vrutmi alebo viazacím drôtom. Medzery medzi latkami zaistia prístup vzduchu ku kompostu a ten nebude hniť a zapáchať, ale zrieť.

Kompostér z neošetrených paliet má životnosť niekoľko rokov a po skončení životnosti sa môže drevo z neho stať zložkou kompostu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.