Ľudia si často pojem „zatváraniny“ mýlia so zaváraninami. Rozdiel v názve je len jedno písmenko, no rozdiel v obsahu pohára je nepredstaviteľný. Nie len v tom, čo za produkt dostanete, ale priepastný rozdiel je aj v spôsobe prípravy a spotrebe energie.
Kým pri klasických zaváraninách ovocie v podstate uvaríte, aby ste ho zbavili všetkých baktérií a dlho vám v pohári vydržalo, pri zatváraninách stále máte čerstvé ovocie. Niektoré druhy môžu v priebehu roka trocha fermentovať a dostať vínovo-ovocnú chuť, ale stále nie sú tepelne upravené a nemení sa ani obsah vitamínov, vrátane vitamínu C, ktorý je na zvýšenú teplotu citlivý. A súčasne zatváraniny neobsahujú pridaný cukor ani žiadny nálev. Áno, je to možné.
Ďalšou výhodou zatváranín je, že na ich prípravu nepotrebujete žiadnu energiu a na skladovanie už absolútne žiadnu. Nič nevaríte, nič nesterilizujete, nič nemrazíte, nič nechladíte. Po zhotovení zatvorené sklenené poháriky uložíte na policu v komore alebo špajzi a to je všetko.
Pri zatváraninách sa využívajú prirodzené vlastnosti bobuľového ovocia, ktoré je proti škodcom a plesniam chránené tenkou vrstvičkou na povrchu a táto ochrana vydrží si pätnásť minút po odtrhnutí z kríka. Je overené, že zatváraniny môžte vyrobiť z malín, černíc, egrešov, muchovníkov, vyskúšať môžete aj iné drobné bobule, podmienkou je, že po odtrhnutí z kríka nesmú byť pri stopke poškodené.
Ako vyrobiť zatváraniny
Postup je veľmi jednoduchý. Pripravíte si niekoľko uzatváracích sklenených pohárikov o objeme cca 2 až 3 deci a trochou horúcej vody ich vysterilizujete, vytriete zvyšky vody čistou papierovou utierkou a zatvoríte. Vychladnuté poháriky zoberiete k vášmu obľúbenému zrelému kríku a po otvorení pohárika ho naplníte zrelými a nepoškodenými plodmi tak, aby ste to stihli do 15 minút a opäť pohárik uzatvoríte.
A to je všetko.
Nič ďalej nemusíte s pohárikom robiť, len ho uložiť. Nemusí byť v chladničke, vydrží aj pri izbovej teplote, lepšie je v tmavom priestore. Po otvorení, ak celý obsah pohárika nespotrebujete, by ste ho mali držať v chladničke.
Ako využiť zatváraniny
Ako akékoľvek iné čerstvé alebo sušené ovocie. Do jogurtov, do šľahanej smotany, do tvarohu, do kaše, všade tam, kde by ste si dali zopár lyžíc čerstvých jahôd, čučoriedok, malín či černíc.
Ako sme uviedli už vyššie, príprava zatváranín a ich skladovanie nie je náročné na energiu. Nie je náročné na vodu a už vôbec nie je náročné na čas. A kľudne si ich môžete pripraviť aj vtedy, keď máte len málo kríkov a neoplatí sa vám zavárať, ak nemáte aspoň desať kilo úrody. So zatváraninami to ide aj po dvoch dekách.
Pridať komentár