web analytics

5 pravidiel správneho uskladnenia pneumatík

Každý majiteľ vozidla vie, že pravidelná údržba a prevencia dokážu ušetriť nemalé peniaze. Neoddeliteľnou súčasťou optimálnej starostlivosti je aj dodržiavanie pravidiel uskladnenia pneumatík. Spôsob a prostredie uskladnenia pneumatík má zásadný vplyv na ich životnosť aj jazdné vlastnosti. Viete, ako uskladniť pneumatiky, aby ste im nechtiac neskrátili životnosť?

Uskladnenie pneumatík
Ako uskladniť pneumatiky? Záleží na polohe umiestnenia aj teplote v sklade.

Čo sa stane, keď pneumatiky necháte v nevhodnom prostredí?

Najčastejším prehreškom voči dobrému stavu pneumatík je ich uloženie vonku, a to ako v zime, tak aj v lete. Ani zastrešenie vonkajšieho priestoru nie je dostatočnou ochranou proti vonkajším vplyvom. Vo veľmi krátkom čase pneumatiky vyschnú, objavia sa na nich trhliny a vy môžete počítať s tým, že sa s nimi v ďalšej sezóne budete musieť rozlúčiť.

Ak chcete urýchliť čo najviac koniec životnosti pneumatík, vystavte ich na pár týždňov slnečným lúčom. UV žiarenie sa o všetko postará za vás.

Guma pneumatiky je tiež veľmi citlivá na chemikálie, ktoré majú vo veľmi krátkej dobe deštruktívny účinok.

Častou chybou je aj uskladnenie pneumatík v nevhodnej polohe. Dochádza pri nej k deformácii, ktorá v prípade dlhšej doby uloženia môže spôsobiť nezvratné poškodenie.

Majú to vaše pneumatiky bohužiaľ už za sebou? V AZ pneu vám pomôžeme pri výbere nových pneumatík!

Ako uskladniť pneumatiky, aby mali čo najdlhšiu životnosť

  1. 1. Očistenie pneumatík

Pneumatiky pred skladovaním dôkladne očistite vodou bez chemických prípravkov. Skontrolujte, či v drážkach nezostali drobné kamienky, ktoré by mohli poškodiť povrch. Potom ich utrite suchou handrou a nechajte dokonale vyschnúť.

  1. 2. Obal na pneumatiky

Ak nebudete skladovať pneumatiky zavesené, uložte ich po jednom kuse do igelitových vriec a zaviažte, aby ste zamedzili prístupu vzduchu. Ak chcete byť naozaj dôkladní, obstarajte si na tento účel vákuové vrecia, z ktorých odsajete všetok vzduch. Potom budú pneumatiky pripravené na uskladnenie.

  1. 3. Správna poloha uskladnenia pneumatík

Poloha uskladnenia pneumatík je závislá od toho, či obúvate celé kolesá alebo len samotné pneumatiky.

  • Uskladnenie celých kolies

Celé kolesá sa najčastejšie uskladňujú naležato, naskladané na seba. Asi raz mesačne je treba pneumatiky poprekladať, aby najväčšie zaťaženie nenieslo iba spodné koleso. Najšetrnejší spôsob však predstavuje zavesenie vo vzduchu na tyči, ktorá prechádza stredom ráfika.

  • Uskladnenie iba pneumatík

Samotné pneumatiky sa uskladňujú nastojato buď na zemi alebo na kovovej konštrukcii. Ak používate kovový stojan, netreba pneumatikám venovať ďalšiu pozornosť. Na zemi je pneumatika vystavená miernemu zaťaženiu behúňa, preto sa odporúča ju asi raz za mesiac pootočiť, aby bolo zaťaženie rovnomerné.

Jedným zo spôsobov, ako uskladniť pneumatiky, je aj obstaranie ráfika, na ktorý pneumatiku obujete. Je treba ale upozorniť, že časté prezúvanie pneumatikám príliš neprospieva a ani neodborná manipulácia sa nemusí vyplatiť.

  1. 4. Prostredie a teplota skladu

Pre uskladnenie pneumatík je ideálne suché, tmavé miesto so stálou teplotou 10 – 15 °C. Uistite sa, že pneumatiky neprídu do styku s mastnotou, ropnými produktmi, nadmerným prachom a nejakými chemikáliami. Rovnako elektrické výboje a zdroje ozónu môžu mať na pneumatiky deštruktívny vplyv.

  1. 5. Dlhodobé uskladňovanie pneumatík

Ak uskladňujete celé kolesá dlhšie než jednu sezónu, kontrolujte pravidelne tlak v pneumatikách a upravujte ho na hodnotu odporúčanú výrobcom.

Ako uskladniť pneumatiky už viete. Myslite ale tiež na to, že odborné prezutie je pre životnosť pneumatík rovnako dôležité! Netušíte, aké chyby by ste mohli urobiť, keby ste sa doň pustili sami? To sa dozviete v našom článku!

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.