web analytics

Topte ekonomicky výhodne

Premýšľate o tom, ako budete počas zimných mesiacov vytápať dom či chalupu? Otázka trápi mnohých, ktorí sa snažia nájsť čo najprijateľnejšiu alternatívu. S prichádzajúcou zimou nemusí končiť dokonca ani chalupárenie. Práve naopak. Veľa rodín si rado zrelaxuje v spoločnosti rodiny či priateľov prírode aj počas chladného obdobia. Drevo už pomaly odchádza do úzadia a do módy prichádza ekologicky výhodný materiál – brikety.

Ušetrite peňaženku

Na topenie v chate môžete využívať brikety, ktoré sú nielen šetrné k životnému prostrediu, ale ušetria aj vašu peňaženku. Brikety sú vyrábané z pilín tvrdých drevín – ako sú buk a dub a pri ich výrobe sa nepoužívajú chemické prísady, ani lepidlá.

Vysoký tlak, ktorý vzniká pri lisovaní, dodáva dreveným briketám potrebné vlastnosti, ako je vysoká výhrevnosť a nízka vlhkosť.

Vyskúšať môžete aj nočné brikety, s ktorými je vytápanie ešte pohodlnejšie. Nočné brikety horia 10 až 16 hodín, čo vám umožní vyhnúť sa ich prikladaniu počas noci. Sú vyrábané z čistenej kôry, majú minimálny podiel dreva a udržiavajú teplotu rovnomerne.

Ako spoznáte kvalitné brikety?

V prvom rade si preštudujte parametre brikiet. S trochou znalostí kvalitu rozpoznáte ľahko. Brikety by mali obsahovať iba čisté zlisované drevené piliny. Chemické prísady či spojivá sú u brikiet neprípustné. Rovnako by v briketách nemali byť prítomné žiadne rastlinné prísady, farebné častice a podobne. Dôležité je aj to, aby ste si vybrali úplne suché brikety. Ak u výrobcu natrafíte na brikety, ktoré vyzerajú podozrivo vlhko, radšej sa poobzerajte niekde inde.

Ekologický spôsob je v móde

Brikety sú vyrábané pod lisovacím strojom. Pozostávajú z drevených pilín, a teda z odpadu drevnej výroby, čo spôsobuje, že je efekt ochrany prostredia dvojnásobný.

Drevené pelety

Obľúbené sú aj pelety

Pelety vyrábané z mäkkého dreva, konkrétne smreku a bez kôry sú lisované pod vysokým tlakom a neobsahujú žiadne chemické prísady ani spojivá. Prírodný lignín, ktorý je súčasťou dreva, sa pod vysokými teplotami zmení na spojivo a nahradí tak lepidlo. Pelety sú vhodné pre peletové kotly, krby, kotly automatické či poloautomatické.

Zabudnite na drevo a iné palivá a skúste pelety, poprípade brikety z tvrdého dreva, ktoré majú nielen veľmi nízku mieru popolnatosti a vysokú výhrevnosť, ale aj nízku cenu. Navyše šetria životné prostredie. Buďte aj vy ekologický a stavte na pohodlie a vysokú kvalitu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.