web analytics

5 tipov, ako sa správne starať o šperky, aby vydržali celý život

Kúpili ste si šperk a chceli by ste, aby vám vydržal krásny čo najdlhšie? Dostala ste zásnubný prsteň a bojíte sa, že časom stratí svoj dokonalý lesk? Existuje niekoľko pravidiel, ako zaobchádzať so svojim šperkom, aby bol stále tak okúzľujúci, ako keď ste ho po prvý raz videli v klenotníctve.

Odložte svoj šperk pri športe a fyzickej práci

Pri hrubšej práci napríklad na záhrade sa môže šperk poškriabať, pri športe na neho pre zmenu pôsobí agresívny pot, alebo sa šperk môže poškodiť mechanicky. Pri takej činnosti teda svoj klenot radšej odložte.

Pozor na domáce čistiace prostriedky a drsné povrchy

Hoci sa to nezdá, niektoré drahé kamene sú pomerne jemné a mohli by sa jednoducho poškriabať, rovnako tak aj drahé kovy môžu byť poleptané chemickými čistiacimi prostriedkami. Pozor dajte ale napríklad aj na parfumy, laky na vlasy či krémy a iné kozmetické prípravky. Všetky tieto látky môžu urýchliť „starnutie“ vášho šperku.

sperky

Na noc šperk radšej odkladajte

Čím menej budete šperk nosiť, tým dlhšie vydrží pekný. V noci šperk nepotrebujete, môžete ho teda odložiť na miesto k tomu určené, najlepšia je krabička vyložená mäkkým materiálom, alebo vypolstrovaná šperkovnica. Šperky by sa nemali dotýkať jeden druhého, mali by byť na suchom a neosvetlenom mieste. Pokiaľ nosíte svadobný prsteň a ani na noc si ho nedávate dole, o to viac by ste sa oň mali starať a nechať si ho raz za čas dôkladne vyčistiť.

Používajte čistiacu handričku na šperky

Možno ste takú handričku dostali spoločne s kúpou šperku, alebo ste si ju kúpili dodatočne. Slúži k odstráneniu drobných nečistôt na šperku.

Pokiaľ sú vaše šperky zašlé, nechajte si ich vyčistiť profesionálne

Ak vaše šperky stratili pôvodný lesk, môžete si ich nechať vyčistiť v klenotníctve. Predovšetkým strieborné náušnice alebo prstene, ktoré nosíte často, začnú rýchlo oxidovať, vtedy pomôže profesionálne čistenie laserom alebo ultrazvukom. Niektoré šperky na sebe majú vrstvu rhódia, ktorá sa časom opotrebuje. Môžete si ich nechať znovu porhódiovať a budú ako nové.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.