web analytics

Čatorne pre starý dom

Staré chalupy na vidieku sú stále obľúbenejšie. Ale kúpou takého domu začína dlhá doba opráv a úprav. Napríklad namontovať odkvapové rúry na strechu, aby ste si nepodmáčali základy a dvor. Kedysi čatorne na domy nemontovali. Dodatočne si ich môžete inštalovať aj bez pomoci odborníkov, niečo sa pri tom naučíte a ešte aj ušetríte.

Asi najväčšiu obavu z odkvapov majú ľudia z toho, že nevedia spájkovať a nemajú potrebné vybavenie ani materiál. Súčasné odkvapové systémy ponúkajú niekoľko prvkov, vďaka ktorým nepotrebujete veľkú spájkovačku ani kilogramy cínu a pritom si dokážete namontovať rýny pod strechu tak, aby boli nie len estetické, ale aj funkčné a odvádzali vodu z dažďa a snehu mimo strechy a nespôsobovali podmáčanie základov domu alebo dvora a chodníkov. Vystačíte si len so základným vybavením domáceho majstra. Teda akumulátorová vŕtačka a uťahovačka a kliešte.

Podľa vzhľadu svojho domu máte na výber kovové lakované alebo pozinkované žľaby a ich príslušenstvo alebo plastové rýny. V nasledujúcom inšpiratívnom návode budeme pracovať s pozinkovaným materiálom. Je najlacnejší a má dostatočne dlhú životnosť. Keďže sa jedná o dodatočnú montáž na starú chalupu, bolo snahou urobiť to čo najlacnejšie pri dodržaní plnej funkčnosti a bez pomoci platených remeselníkov.

Voľba priemeru žľabov závisí od plochy odvodňovanej strechy. V zásade môže platiť, že pri streche do šírky 5 m stačia žľaby o šírke 80 mm (označované aj ako 250 – ide o obvod plného kruhu pri priemere 80 mm), pretože odvodňujeme len polovicu strechy, druhá ide do čatorne na druhej strane domu. Žľab však musí odviesť vodu aj z určitej dĺžky strechy, od najvyššieho bodu po zvod na zem by malo byť najviac 10 m. Ako to už však často býva, je treba improvizovať. Staré domy bývajú úzke a dlhé, často aj dvadsať metrov, a odvádzať na svahovitom pozemku vodu z polovice domu nad dom by podmáčanie nevyriešilo. Ak teda potrebujete odvodniť úzku, no zato dlhú strechu len do jednej strany, zvoľte radšej o stupeň väčšie čatorne, aby sa voda zo strechy do nich počas hustého dažďa zmestila.

Krokvový hák čatorne na drevenej podložke pre správny presah

Podľa ukončenia strechy je potrebné kúpiť háky pre rýny krokvové (pre montáž na čelo krokiev, prípadne obitia strechy, alebo priame háky. Tie využijete aj pri použití na krokvy, pretože potrebujete nastaviť spád a na celej streche budete potrebovať dostatočnú dĺžku hákov, aby ste ho dodržali.

Aký spád majú mať čatorne na dome?

Aby voda zo žľabov odtekala, neostávala v nich a tie nehrdzaveli, musia mať odkvapové žľaby spád aspoň 2 mm na meter dĺžky, ale radšej 5 mm. Pri dvadsať metrov dlhom dome je to slušných 10 cm. Vzdialenosť jednotlivých hákov by mala byť v rozmedzí asi 80 až 110 cm. Musíte brať do úvahy nie len únosnosť drevených konštrukcií, ale aj hmotnosť vody v žľaboch, prípadne v zime hmotnosť snehu, ktorá na nich môže ležať pri topení snehu na streche. A tá váha môže byť viac, než slušná, keď sneh namokne. Škoda by bolo nechať tou hmotnosťou zničiť nové rýny.

Aj preto sa montujú vodorovné žľaby tak, aby boli z polovice až dvoch tretín prekryté škridlou či inou strešnou krytinou. Voda z dažďa tak bezpečne vtečie zo strechy do odkvapov, ale sneh či ľad zo strechy sa presunie ponad odkvapy na zem a nezničí ich svojou silou. Správnu polohu hákov pre rýny si zaistíte v prípade potreby vhodnou drevenou podložkou pod háky.

Najprv prvý, potom posledný hák čatorne

Zaistiť trvalý mierny spád čatorní od prvého po posledný hák vám pomôže správny postup montáže. Najprv je treba namontovať prvý, najvyšší hák, samozrejme tak, aby sa vodorovný žľab zmestil pod krytinu. A potom posledný hák, nižšie o vypočítaný minimálny spár. Obi dva potom spojte pevným lankom, na obrázku je plastový špagát spevnený oceľovým drôtikom. Je treba ho dobre našponovať, pretože inak sa špagát prevesuje a nedrží priamu líniu. Na dne hákov je pre vodiace lanko značka, na fotografii je vedenie lanka medzi prednými a zadnými hranami pre rýny.

Napnuté vodiace lanko, kombinácia krokvových hákov vpredu a obyčajných vzadu

Keď je vyznačená línia budúcich čatorní pod strechou, je čas namontovať zvyšné háky tak, aby dodržiavali túto líniu a nastavený spád. Akákoľvek vyvýšenina bude znamenať, že pred ňou bude zostávať voda v žľaboch, zachytávať sa v nej budú nečistoty a lístie a žľab tu začne neskôr hrdzavieť.

Podľa hrúbky dreva pripevnite háky vrutmi potrebnej dĺžky. Pamätajte nie len na hmotnosť žľabov, ale aj vody, ktorá nimi v budúcnosti bude tiecť. Keď sú všetky háky primontované, je čas odstrániť vodiace lanko a naložiť do hákov žľaby.

V predajni vám ponúknu žľaby rôznych dĺžok, najčastejšie 2 metrové, 3 metrové a 4 metrové. Nakúpte ich podľa rozmerov strechy domu tak, aby sa vám dobre montovali a nemuseli ste zbytočne rezať. Nezabudnite na mierny presah pod krytinou do strán.

Záslepka žľabu so silikónom a zvodový zvon

Pred montážou žľabov do hákov je potrebné vyrobiť zakončenia na oboch stranách. Na hornom konci sa jedná o jednoduchú záslepku, namontovanú pomocou vylisovaných presahov, ktoré po nasadení na žľab stisnite kliešťami a zaizolujte klampiarskym tmelom, aby vám tade nepretekala voda. Na dolnom konci je potrené nasadiť zvon na zvod vody. Či už použijete rúry alebo rustikálnu reťaz, pre zvon musíte v žľabe vyrezať klinový zárez pílkou na železo a tiež nasadiť krajnú záslepku. Neurobíte zle, keď si túto operáciu necháte na koniec, podľa toho kam vám vyjde koniec čatorní pod strechou, aby ste neodrezali zbytočne dlhý kus zo žľabu. Zvodový kus sa prichytáva jednoduchým zahnutím koncov k rýne.

Žľaby zaistené v hákoch a spojené spojkami

Rýny nasaďte do hákov vedľa seba, opäť skontrolujte dodržanie rovinnosti a spádu. Prípadne upravte polohy hákov. Keď je všetko v poriadku, zaistite ich jazýčkami na hákoch, použite spojky a prepojte žľaby do jedného celku. Zacvakávacie spojky poistite prehnutím plechového výčnelku. Čím dlhšie rýny použijete, tým menej spojok budete potrebovať.

Spojka pre spojenie dvoch rýn

Hotový odkvap vyskúšate veľmi jednoducho. Do horného konca žľabu nalejte zo dva či tri litre vody a pozorujte jej tok. Mala by plynule tiecť na dolný koniec po zvod a nemala by sa nikde hromadiť. Vďaka použitiu spojok dokážete zvládnuť montáž čatorní aj bez špeciálneho náradia a kedykoľvek viete vymeniť kus, ktorý by vplyvom nie celkom presnej montáže mohol po niekoľkých rokoch prehrdzavieť.

Nie na všetky práce okolo domu a jeho rekonštrukcie musíte volať a platiť odborníkov. Dodatočnú montáž odkvapov na starý dom celkom určite zvládnete aj sami.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.