web analytics

7 zaujímavostí o obyčajnom a pritom toľko obľúbenom tričku

Nezáleží, kto ste a čím sa živíte, či preferujete jednoduchosť, alebo sa chcete pomocou toho čo nosíte vyjadriť – máte ho doma aj vy. Tričko je tu s nami už viac než 100 rokov. Pozrime sa teda na pár faktov, ktoré ste o ňom možno netušili.

 

  1. Pomenovanie pochádza z angl. „t-shirt“, kde písmeno T na začiatku slova symbolizuje strih tohto odevu (trup s krátkymi rukávmi). Výraz tričko prvýkrát použil v roku 1920 F. S. Fitzgerald v románe Na prahu raja.

 

  1. Ak by nás zaujímal pôvod trička, našli by sme ho v pánskom spodnom prádle. Práve muži, konkrétne vojaci, robotníci a námorníci, ktorí neobľubovali prišívanie gombíkov, vyrobili prvé tričká. A to tým, že svoje pyžamo – väčšinou biele body s gombíkmi vpredu, rozstrihli na polovicu a počas teplých nocí nosili len hornú časť.

 

  1. Tričko sa neskôr rozšírilo medzi mladých ľudí. Preslávili ho známe hviezdy ako James Dean a Marlon Brando, ktorí sa v ňom nechali vyfotiť na plagáty filmov a tým tričko výrazne spopularizovali.

 

  1. Prvé tričko s potlačou navrhol prezidentský kandidát Thomas E. Dewey v roku 1948, kedy ním chcel podporiť svoju kampaň heslom „Do it with Dewey“. Len o chvíľu neskôr v 50. rokoch potenciál reklamných tričiek využila firma Tropix Togs, ktorá začala vo veľkom dizajnovať tričká nápismi a obrázkami, vrátane originálnych postavičiek od Walta Disneyho.


 

  1. Na výrobu jedného jediného trička sa dnes spotrebuje priemerne 10 km priadze. A vody? Skoro 2700 l, ktoré by bežnému človeku stačilo na 2 a ½ roka života.

 

  1. Materiály, z ktorých boli kedy tričká vyrobené, sú miestami naozaj exkluzívne, možno až zvláštne. No okrem bavlny, polyesteru a iných bežných textílií, vznikli tričká aj zo zlata, kože alebo ľudských vlasov. Prvé miesto si ale drží najluxusnejšie a najdrahšie tričko za rovných 400 000 $. A čím je také špeciálne? Je vyrobené zo 100% bavlny. Žartujeme – teda áno, je z bavlny, ale zároveň je zdobené 16 diamantmi s hmotnosťou 9 karátov.

 

  1. A na záver, človek dnes v priemere vlastní 27 tričiek. Bohužiaľ, asi nie tých diamantových.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.