web analytics

Ako ušetriť obyčajnou žiarovkou?

Ceny energií stúpajú každý rok a elektrina nie je výnimkou. A hoci nám „múdra Európska únia“ zakázala silnejšie žiarovky, ktoré s nami tu boli stovku rokov, stále sa môžu legálne používať slabšie, 60, 40 a 25 W. Ozaj, budú nás policajti zatvárať, ak použijeme silnejšiu žiarovku, ako nám EÚ schválila?

Späť ale k šetreniu. Každému je jasné, že zapnutie vypínača a rozsvietnie žiarovky roztáča elektromer a tým nám rastie účet za elektrinu. Ako teda ušetriť svietením?

Všetko je ľahšie, keď viete, ako veci fungujú. Žiarovky sú konštruované na istú dobu svietenia. Teoreticky by sa dali vyrobiť tak,a by vydržali svietiť skoro navždy, to by bolo ale neúmerne drahé. Lacnejšie je vyrobiť ich tak, aby ich vlákno vydržalo určitý počet hodín. U bežne dostupnej napríklad 60W žiarovky je to asi 1 000 hodín. Dávnejšie sa vyrábali aj žiarovky pre priemyselné použitie, ktoré mali životnosť zvýšenú na 5 000 hodín. Nikdy som to nemeral, ale viem, že vydržali podstatne dlhšie, hoci neboli oveľa drahšie a ešte mi ich pár kúskov ostalo. Po prepálení vlákna vo vnútri sklenenej banky môžeme žiarovku vyhodiť, ehm, ekologicky zlikvidovať.

Lenže o životnosti žiarovky nerozhoduje len celková doba jej svietenia. Nemenej dôležitý je aj počet rozsvietení. Čím častejšie žiarovku rozsvecujete a zhasínate, tým skôr ju spálite. Ak do ceny svietenia počítate nie len cenu elektriny na svietenie, ale aj cenu žiarovky, iste viete, kam mierim.

A ešte k tej elektrine. Svietiaca žiarovka má nejakú konštantnú spotrebu elektrickej energie. Avšak na rozžeravenie studeného vlákna je potrebný oveľa väčší príkon, aj keď len na krátku dobu. Takže čím častejšie a na kratšie časové úseky žiarovku rozsvecujete, tým viacej skracujete jej životnosť a súčasne míňate viacej elektriny.

Súvisiace:  Oplatí sa elektrická reťazová píla?

Ako teda ušetriť žiarovkou?

Na miestach, kde každú chvíľu žiarovku zapínate a vypínate ju jednoducho nechajte svietiť stále. Typickým príkladom je kúpeľňa. Kým sa ráno celá rodina vystrieda pri hygiene, môže žiarovka svietiť nepretržite, zhasne ju ten posledný. Po čase sami zistíte, že sa vám „zázračne“ predĺžila životnosť žiaroviek a znížil aj účet za elektrinu. Len nezabudnite, posledný nech zhasne 😉

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.