web analytics

Oplatí sa neoriginálny toner do tlačiarne?

Oplatí sa neoriginálny toner do tlačiarne? Ceny laserových tlačiarní a multifunkčných zariadení klesajú, takže nie je problém kúpiť si také vybavenie aj na domáce použitie. Navyše nehrozí zaschnutie málo používaných atramentových náplní. Avšak ceny originálnych tonerov nebývajú z najnižších. Oplatí sa ich nahradiť?

Donedávna boli laserové zariadenia určené pre podnikové použitie a náležite drahé. V snahe sprístupniť ich širšej verejnosti a tým zvýšiť odbyt výrobcovia prikročili k zníženiu robustnosti aj koncovej ceny. Nádejali sa, že si finančnú stratu z predaja tlačiarne vykompenzujú na cenách spotrebného materiálu, teda toneru.

Túto situáciu využili výrobcovia alternatívnych, teda neoriginálnych náplní. Keďže originály boli neúmerne drahé, ponúkli svoje výrobky lacnejšie, ale ešte vždy dobre na nich zarábajú. Sú ale dosť kvalitné a nepoškodia tlačiareň?

Oplatí sa neoriginálny toner do tlačiarne?
Oplatí sa neoriginálny toner do tlačiarne?
Pokiaľ sa rozhodnete využiť alternatívne tonery do laserovej tlačiarne, máte na výber z dvoch hlavných možností. Použiť tonerovú kazetu alternatívneho výrobcu alebo použiť repasovaný toner. Teda originálnu kazetu s neoriginálnym tonerom-práškom. V obidvoch prípadoch sa môže stať, že v prípade poruchy zariadenia v záručnej lehote sa bude autorizovaný servis brániť záručnej oprave s odvolaním na použitie neoriginálneho tonera.

Rozdiel v cene originálneho a neoriginálneho tonera môže kľudne dosiahnuť sto percent. Teda originálny bude stáť dvojnásobok alternatívneho pri rovnakom obsahu prášku a teda pri rovnakom počte vytlačených strán.

Rozdiel v kvalite môže byť badateľný. Či už v sýtosti (černote) prášku alebo v skutočnom počte vytlačených strán. Neoriginálne kazety s alternatívnym tonerom môžu mať väčší odpad tonera do záchytnej nádržky tonerovej kazety. Alebo sa môže toner z kazety sypať von.

Ak chcete použiť neoriginálny toner nejakého dodávateľa, overte si kvalitu jeho produktov aj jeho postupy pi reklamáciách. Či už na nete alebo u ľudí, ktorí jeho produkty využívajú. Pri správnom výbere môžete výrazne ušetriť. Ak však vytlačíte doma za rok tisíc strán papiera a nový originálny toner na 2.000 strán stojí povedzme 60 eur, zvážte, či sa vám oplatí špekulovať nad tým a riskovať. Naopak vo firme, kde spotrebujete jeden toner do mesiaca a máte viacero zariadení, správny výber vám ušetrí stovky eur ročne.

.

4 komentáre

 • Tomas 8. decembra 2015 Odpovedať

  Neoplatí sa, aký v tom môže byť aj rozdiel, v cene veľký nie je http://www.naplne-do-tlaciarni.sk ale pri neoriginálnom tonery riskuješ poškodenie tlačiarne aj stopy na papieroch, k potom tlačíš niečo oficiálne tak je to zbytočný risk.

  Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0
  • redakcia 8. decembra 2015 Odpovedať Autor

   Strašenie poškodenia tlačiarne aj stopy na papieroch, to mi pripomína strašenie predajcov originálnych náplní. Rozdiel v cene medzi originálom aj alternatívou je rôzny, videl som alternatívu za štvrtinu ceny originálu aj za cenu originálu. Ako píšem v článku, treba to vyskúšať. Vo firme je to otázka pár týždňov, aby sa zistilo, či sa oplatí neoriginálny toner a od ktorého dodávateľa. Doma, kde jeden toner vydrží rok, by som to neriešil a použil vždy originál.

   Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0
 • Alex 18. októbra 2016 Odpovedať

  Vo firme mame taku velku laserovu tlaciaren a ked sa tam raz kupil neoriginalny toner tak to slo na mesiac do servisu ale ten toner sa kupoval z korejskeho eshopu tak sa asi niet comu divit

  Firefox 43.0 Firefox 43.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:43.0) Gecko/20100101 Firefox/43.0
 • Lenka 30. marca 2017 Odpovedať

  Nevyplati. Jednak je to nespolehlive – treba ti z niceho nic v pulce dojde napln, jedna treba kvalita tisku spatna. Za me doporucuju original.

  Firefox 51.0 Firefox 51.0 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64; rv:51.0) Gecko/20100101 Firefox/51.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.