Pokiaľ bývate v novostavbe domu alebo bytu, asi vás netrápi častá otázka tých menej šťastných: Plastové alebo drevené okná? V staršej zástavbe ale tento problém riešiť musíte a preto iste zháňate všetky relevantné informácie. Treba posúdiť cenu za okná, cenu za ich výmenu, životnosť, potrebnú údržbu, kvalitu, vzhľad. Je toho ešte omnoho viacej.
Skúsime vám poradiť.
Keď som prišiel k prvému panelákovému bytu, bol december. Cez okná pekne fučalo dnu. Zaujímal som sa, ako to s tými oknami vlastne je. Zistil som, že podľa vtedy platnej ČSN normy je netesnosť okien povolená a to taká, aby sa vzduch v miestnosti ventiláciou cez netesnosti vymenil raz za 3 hodiny. Zistil som aj to, že podľa reálnych meraní je netesnosť vyššia a vzduch sa vymení trikrát za hodinu. To je prakticky desaťnásobne viac.
Aby som svoj byt utesnil a zabránil tak unikaniu energie, chcel som vedieť, kde je pes zakopaný. Bol na dvoch miestach. Prvým boľavým miestom panelákových okien boli okenné krídla. V rámci plnenia päťročných plánov sa vyrábali z nevysušeného dreva a neskôr sa skrivili a v rámoch netesnili. Niet sa čo čudovať, že pri vetre sa záclony v bytoch hýbali a koberce pri dverách dvíhali. Trochu pomohla samolepiaca penová alebo gumová izolačná páska do rámov aj na krídla, ale centimetrové fugy sa ňou ťažko zapĺňali.
Druhým problémom boli medzery medzi rámom a panelom, ktoré mali byť vyplnené plsťou. Píšem mali, lebo kto dal dole krycie drevené lišty, veľmi sa divil. S kamarátom sme za jednu sobotu tie pásy vyhádzali a medzery zaplnili PUR penou. Zníženei nákladov na vykurovanie o 20% a upokojenie kobercov a záclon bolo viditeľné hneď. Neodstránilo to len problém s umývaním okien, čo znamenalo pre muža tie krivé okná opatrne, no silou otvoriť, rozšróbovať a po dôkladnom umytí štyroch skiel jedného okna opäť zašróbovať a znova čo natesnenšie zavrieť tak, aby sklo neprasklo…
Až sme sa jedného dňa rozhodli. Toto trpieť nebudeme. Zvážili sme, že drevené okná, ak sú kvalitne urobené, môžu byť podľa reklamy kvalitnejšie, ale vyžadujú raz za pár rokov kompletne odstrániť náter a znova ich ošetriť a nalakovať. Mám známeho, čo si zvolil dokonca „ekologickú“ farbu a okolo dvoch okien takto šaškuje každý rok na jar. Takže u nás zvíťazili plastové okná.
Okrem použitého profilu a izolačnej schopnosti dvojskla je dôležité vybrať aj dobrú firmu pre ich výmenu. Tá totiž rozhoduje, ako kvalitne bude práca prevedená a koľko neporiadku po nich ostane. Dobrá firma realizuje výmenu dvojfázovo. Jeden deň vyberie staré okná a za vás ich aj zlikviduje. Osadí rámy nových okien a utesní špáry kvalitnou PUR penou odolnou voči plesni. A až po jej vyzretí (PUR pena neschne, ale chemicky reaguje a tvrdne) na druhý deň urobia vysprávky omietky.
Odporúčam prikryť nábytok tenkou krycou fóliou na maľovanie, proti prachu. Ušetríte gazdinke kopu práce s upratovaním. No a prvé umývanie nových okien bude hračkou. Ľahké a jednoduché otváranie, žiadne rozšróbovanie, len jednoduché umytie dvoch povrchov skla jedného krídla. Netreba si na to brať ani dovolenku, ani pripravovať nijaké náradie.
Len nezabudnite vetrať! Plastové okná sú skutočne tesné, nie ako tie horepopisované socialistické drevené. A vetranie je prevencia pred plesňami, ktoré sa môžu vytvárať na stenách. Nie len pri varení sa vylučuje do vzduchu vlhkosť, ale aj z ľudí. Potíme sa a dýchame.
1 komentár
Plastové okná vrelo odporúčam každému, kto váha nad výmenou starých okien za nové. Najviac človek pocíti výmenu okien vo svojej peňaženke, pretože nám sa náklady na vykurovanie v minulom roku znížilo po výmene okien o celých 142 €
Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_8_2) AppleWebKit/537.4 (KHTML, like Gecko) Chrome/22.0.1229.94 Safari/537.4