web analytics

Je vám v práci teplo? Chodte domov

Horúčavy posledných dní dávajú zabrať každému. Už sa ani nečudujeme „lenivosti“ južanských národov, keď teploty cez deň presahujú tridsiatky. Pracovná doba je ale neúprosná, osem a pol hodiny makačky, či už v dielni, v aute alebo v kancelárii. Aj keď v kancelárii je to jednoduchšie. Je vám teplo? Choďte domov. Že vám by to neprešlo? Hm, vaša smola. Keby ste boli štátny úradník, šéf vás sám pošle.

Jeden krásny horúci pondelok som dostal doručenku, list od Daňového úradu, že mám v lehote do 15 dní predložiť výkaz DPH za 2. kvartál 2012, inak mi hrozí pokuta. Prekvapilo ma to, pretože to bolo posledné zdaňovacie obdobie aj podľa mňa aj podľa určenia Daňového úradu, keďže som v druhom kvartáli ukončil živnosť. Výkaz DPH bol podaný, a daň zaplatená.

Tak som hneď v stredu o pol druhej zašiel na daňový úrad, kde som sa dozvedel, že pani, ktorá mi list poslala a lehotu určila, nie je v práci. Je totiž teplo a šét úradu stanovil, že kto odpracuje šesť hodín, môže ísť domov. A nikto iný ma vybaviť nemôže. Pýtal som sa, ako to bude zajtra. Vraj aj zajtra bude teplo, tak je možné, že tiež pôjdu úradníci poobede domov.

Mnoho ľudí žije v presvedčení, že streda je dlhý stránkový deň, kedy sú úradníci v kanceláriách dlhšie. Najmä preto, že väčšina ľudí je zamestnaná a nemôže prísť na úrad hocikedy, len po svojej pracovnej dobe. A teraz skúste dodržať úradníkom stanovenú lehotu, keď on nie je v práci. Čo keby som na druhý deň odchádzal na plánovanú trojtýždňovú dovolenku? Podľa úradníčky na informáciách daňového úradu aj keď mám DPH zaplatené, môžem dostať pokutu za to, že som neodovzdal papier.

By ma zaujímalo, č budú mať úradníci krátenú mzdu za to, že odpracovali len šesť hodín, hoci Zákonník práce hovorí o osem a pol hodinách. By ma zaujímalo, aký bordel majú na tom úrade, keď stratili moje priznanie DPH. Alebo len skúšajú, či som si po skončení podnikania odložil všetky písomnosti a či zo mňa vytrieskajú nejakú pokutu do štátneho rozpočtu? Je to nápad úradníčky alebo nariadenie vedenia? Čo keby som zažaloval neznámeho páchateľa za pokus o podvod?

Nechal som na vrátnici kópiu potvrdenia o podaní DPH za 2. Q 2012 a list, ktorým ma úradníčka vyzvala predložiť výkaz, ktorý ona stratila. Nemám najmenšiu chuť tam chodiť, pretože mi je teplo. Ale štve ma takáto pracovná morálka. To sa potom vôbec nečudujem stavu verejných financií a štátnemu rozpočtu, keď sa o jeho príjmovú stránku starajú takýto ľudia.

A keď vám bude v práci tiež teplo, povedzte šéfovi, že idete domov. Keď môžu štátni úradníci, platení našimi peniazmi, prečo by sme nemohli my, čo ich živíme?

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.