Milujete stromy, radi by ste si nejaký zasadili a vypestovali od malého stromčeka až po veľký gigant? Možno vám ale chýba záhrada, kde by ste sa mohli tomuto svojmu koníčku venovať a predviesť svoje schopnosti. Našťastie sa môžete svojej záľube venovať aj v mestskom byte. Miesto veľkých stromov ale pestujte bonsaie.
Vyberajte ihličnany i listnáče
Ako to zariadiť, aby izbové bonsaie pod vašou starostlivosťou nezahynuli, ale naopak čulo prosperovali? Potrebujú predovšetkým dostatok svetla a kvalitnú zálievku. Nemali by ste podceniť ani podmienky, v ktorých bude stromček vyrastať, takže by ste aj výber druhu mali podriadiť podmienkam, ktoré vo vašom byte panujú vzhľadom na slnko, tieň, vzdušnú vlhkosť a vôbec celkové miestne podnebie. Záleží len na vás, či si pre svoj pestovateľský um zvolíte ihličnaté alebo listnaté odrody. Miniatúrne bonsaie v miske či kvetináči so substrátom sú vhodným spoločníkom, ktorý vás bude tešiť po mnoho rokov.
Stromček potrebuje dostatok svetla
Ako na bonsaie? Prvou otázkou je, kam bonsaie presne umiestniť. Najlepšie je, zabezpečiť im miesto hneď pri okne na svetlom mieste, kde pravidelne svieti slnko. V prípade, že by ste ho nemohli umiestniť pri okne, ale inde v miestnosti, bude bonsai vyžadovať pravidelné prisvetľovanie umelými svetelnými zdrojmi, napríklad žiarivkami.
Správna zálievka znamená polovicu úspechu
Rozhodne by ste nemali podceňovať ani zalievanie bonsaií. Vystihnúť správnu dobu zálievky a jej optimálne množstvo znamená úspešné pestovanie. Nikdy nenechajte bonsaie úplne vyschnúť. Ako zistiť, či už potrebujú zaliať? Poznať, ako je zemina v kvetináči suchá, nie je nijako zložité. Čím svetlejšia a na dotyk prašnejšia zemina je, tým je tiež suchšia. Tmavšie zemina je dostatočne zavlažená a vlhký povrch pocítime aj na dotyk. Nie je vhodné zalievať bonsai naraz a veľa. Pred vykonaním zálievky vezmite do ruky rozprašovač naplnený vodou a ľahkým rozprášením vodnej hmly zeminu trochu navlhčite. Až potom prikročte k zalievanie. Vďaka navlhčeniu zaistíte, či sa zálievka bude dobre vsakovať. Správne vsakovanie podporíte aj tým, že budete zalievať pomaly, postupne a prerušovane. Tiež voda na zalievanie by rozhodne nemala byť práve napustená z kohútika, ale odstáta a približne izbovej teploty.
Zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu
Podmienkam pestovanie stromčekov tiež musíte venovať patričnú pozornosť. Ideálna je pre bonsaie vzdušná vlhkosť cca 40-50%. Nevyhovuje im suchý vzduch, ktorý z veľkej časti v našich bytoch zabezpečuje ústredné kúrenie. Preto nie je zlý nápad zvýšiť vzdušnú vlhkosť napríklad tým, že do priestoru na šnúru zavesíte mokré prestieradlo, z ktorého sa bude odparovať postupne voda a tým vlhkosť v miestnosti zvyšovať a zlepšovať životné podmienky nielen pre bonsai, ale aj pre vás, pretože ani človeku nevyhovuje suchý vzduch. Alebo môžete do miestnosti umiestniť zvlhčovač vzduchu či odparovacej nádoby.
Dodávajte živiny a správne tvarujte
Kvetináč s bonsai má iba obmedzenú veľkosť, preto aj množstvo substrátu zeminy, ktoré sa do neho zmestí, nie je príliš veľké. V dôsledku toho sa táto pôda skôr či neskôr vyčerpá, strom z nej vysaje živiny. Preto je pre úspešné pestovanie nevyhnutné pravidelne doplňovať živiny. Aby ste u bonsai udržali charakter malého stromčeka, je dôležité ho tvarovať. Ako prvý tvarujete kmeň, až potom prichádzajú na rad vetvy. Aby ste zaistili jeho tvar, musíte vykonávať pravidelne rezy a drôtovanie stromčeka. V zásade môžete tieto operácie, teda ako rezanie, tak strihanie a zaštipovanie konárov a tiež drôtovanie vykonávať väčšinou v ľubovoľnú dobu. Podobná situácia je aj s presádzaním. Ideálny čas pre úpravy stromčeka však nastáva v marci a apríli.
Pridať komentár