web analytics

Izbové rastliny v zime: Starostlivosť v žiadnom prípade nepodceňujte

Patrí medzi vaše koníčky pestovanie izbových kvetín? V tom prípade im musíte venovať určitú pozornosť aj v zime. Hoci teraz prebieha pre rastliny obdobie vegetačného pokoja, aj tak ich nemôžete nechávať úplne bez povšimnutia.

Nepodceňujte ani zimné obdobie

V zime je menej denného svetla, čo znamená, že rastliny toľko nerastú a zároveň nevyžadujú toľko pozornosti ako na jar alebo v lete. Napriek tomu by ste na ne mali pamätať aj teraz, počas chladného obdobia. Aj teraz im totiž môžete nechtiac spôsobiť ťažkosti, ktoré budú mať negatívny vplyv na ich rast a celkovú prosperitu.

Teplotné šoky kvetinám ubližujú

Napríklad sú teraz citlivé na preliatie. Potrebujú oveľa menej vody ako v období plného rastu. Preto ich zalievajte len veľmi málo a opatrne. Inak im preliatím môžete spôsobiť problémy vedúce dokonca i k prípadnému úhynu, a to iste nechcete. Ak kvetina stojí teraz v zime dlhšiu dobu vo vode, je niečo v neporiadku. Ďalším problémom je šok v prípade, že ich máte umiestnené neďaleko vykurovacieho telesa, navyše na okne alebo pri okne, ktorým často vetráte. V dôsledku toho sa u kvetín striedajú tepelné šoky. Na jednej strane zažívajú teplo od pece, pretože v zime, zvlášť pri teplotách pod nulou samozrejme kúrite oveľa viac ako inokedy. Na druhej potom vetranie znamená dlhší závan veľmi studeného alebo dokonca mrazivého vzduchu. To samozrejme neprospieva ani kvetinám, nieto nám ľuďom. Preto sa snažte podobným ťažkostiam predchádzať, aby vám izbové kvetiny neuhynuli a robili vám stále radosť aj v ďalšej sezóne. Ako na to?

Informujte sa na podmienky, ktoré kvetina vyžaduje

Majte na pamäti, že každá kvetina je iná, vyžaduje inú starostlivosť. Je pochopiteľné, že zimou trpia predovšetkým rastliny pochádzajúce z tropického prostredia a tie, ktoré v zime kvitnú. Samozrejme, že sú zvyknuté na teplé podnebie, kedy ani v zime nie je rozdiel teplôt tak vysoký. Preto je pre nich zima v našom poňatí skutočným teplotným šokom. Veď sa jedná dokonca o rozdiely v rádu niekoľkých desiatok stupňov! Trebárs pre banánovník, citrónovník či pomarančovník alebo orchidey je zima problémom. Na druhú stranu svokrin jazyk, dracéna či ibištek zvládajú aj našu zimu celkom so cťou. Preto sa najskôr informujte, akú starostlivosť počas zimy kvetina, ktorú sa chystáte pestovať, potrebuje. Ak ich budete vopred poznať a riadiť sa nimi, máte relatívne dobrú šancu, že prežijú zimu v zdraví.

Neprelievajte rastliny

Máte pocit, že rastliny vám počas zimy nerastú tak ako inokedy, a preto ich viac zalievate? Ide o veľkú chybu. V zime rastliny nerastú toľko ako inokedy. Navyše pre veľkú časť rastlín nie je zďaleka tak veľkým problémom sucho, ako príliš silné zalievanie. Kvôli nemu rastliny často zbytočne hnijú. Oveľa lepšie sa adaptujú na suchšiu pôdu. Dokonca, aj keď rastliny žltnú a začínajú im opadávať v zime listy, nemali by ste zvyšovať množstvo vody a frekvenciu zálievky. Ideálne je zalievať iba raz týždenne a len toľko, aby sa rastliny udržiavali. Nedávajte im impulz k rastu. Kvôli vlhkosti vzduchu by ste ale rastliny mali denne rosiť.

Dbajte na dostatok svetla a prevenciu prievanu

Dostatok svetla je dôležitý aj v zime, preto kvety stavajte čo najbližšie k svetlu, ideálne k oknu. Avšak pozor, nesmie na ne ťahať, v žiadnom prípade nesmú byť v prievane, takže opatrne treba aj na stavanie kvetináčov za záves. Ak oknom vetráte, pred vetraním by ste mali kvetináče dať bokom, inak môžu rastliny ľahko prechladnúť. Tiež by ste kvety nemali dávať v zime medzi dvojité okná. Môžu tam trpieť mrazom. Rovnako tak je ale nebezpečné dať rastlinu k radiátoru. Zhnednú, uschnú, zahynú. Vyberte radšej chladnejšiu miestnosť, kde sa toľko nekúri a stavajte kvetináče ďalej od vykurovacích telies. Zimná záhrada v lodžii alebo na balkóne je v tomto smere ideálnou voľbou. Pre tropické rastliny to však neplatí. Minimálne raz týždenne z listov rastlín utierajte prach a kontrolujte, či ich nenapadli škodcovia. Tých sa prípadne ihneď zbavte. Rastliny v čase vegetačného pokoja tiež nehnojte, živiny im dodávajte jedine v prípade, že práve kvitnú.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.