web analytics

Nemáte chuť volať maliara? Vymaľujte si sami, ušetríte nielen peniaze, ale aj energiu

Nechce sa vám investovať peniaze do maľovania bytu? Myslíte si, že by ste to rovnako dobre ak nie ešte lepšie zvládli aj sami? Alebo túžite po nejakom odvážnejšom farebnom experimente na stenách vášho bytu a bojíte sa, že sa vám nepodarí vaše zámery správne vysvetliť profesionálnemu maliarovi? Možno máte za sebou aj nejakú nepríjemnú skúsenosť s maliarskou firmou, ktorá nevyhovela vašim požiadavkám alebo si naúčtovala premrštené ceny.

Odhoďte strach a pustite sa do toho

Výsledkom rôznych okolností je skutočnosť, že ste sa rozhodli pustiť sa do maľovania sami, hoci nepatríte medzi profesionálov. Rozhodne vás nebudeme odrádzať. Maľovanie nie je nič tak zložitého, hoci z toho môžete mať v prvej chvíli strach. Však nie je čoho sa báť. Ak si všetko premyslíte, stanovíte si správny postup, vyberiete a namiešate dobré farby, zistíte nakoniec, že takéto maľovanie je vlastne radosť a relaxácia. Teplé letné dni, ktorými nás toto ročné obdobie bohato zásobuje, sú ideálne na to začať doma maľovať. Odpadnú vám ťažkosti so schnutím čerstvej farby, budete môcť často a dobre vetrať, nehrozí vás nepríjemné nadýchanie chemických výparov z ťažko schnúcich natretých stien. Na čo by ste si pri maľovaní mali dať pozor?

Maľovaním proti alergiám a chorobám

Predovšetkým maľujte častejšie. Maľovanie raz za rok je zbytočne časté, avšak aspoň raz za dva až štyri roky by ste o novom kabátiku pre váš byt rozhodne mali zauvažovať. Ľudia, ktorí maľujú raz za desať alebo trebárs aj viac rokov, by rozhodne nemali byť vaším vzorom. Okrem lepšieho estetického pocitu totiž nová maľba prináša aj väčšiu čistotu. V každej staršej maľbe sa totiž samozrejme usadzuje ako prach, ktorý mnohokrát aj vidíte na prvý pohľad, tak aj rôzne ďalšie nečistoty a predovšetkým voľným okom neviditeľné baktérie. V miestnostiach s väčšou vzdušnou vlhkosťou, v okolí rozvodných rúrok sa dokonca môžu tvoriť plesne. Tie sú nielen estetickým, ale samozrejme hlavne zdravotným problémom a rizikom. Čiastočky uvoľňované z plesní pôsobí veľmi nepríjemne na vaše zdravie. Podporujú vznik astmy, rôznych alergií, poškodzujú dýchacie cesty, ale môžu napríklad tiež dráždiť oči.

Raz za 2-4 roky je akurát

Ak nechcete, aby vás trápili rôzne nepríjemné choroby, udržujte si pravidelný časový harmonogram maľovania a raz za 2-4 roky sa do toho pustite. Platí však, že maximum je cca päť rokov. Dlhšie by ste na steny svojho domova nemali nechať sadať prach, to už je o zdravie.
Frekvencia maľovanie by sa mala tiež skracovať, ak máte malé alebo menšie deti alebo ak ste chovatelia rôznych domácich maznáčikov. Deťom by ste mali vytvoriť pokiaľ možno bezprašné prostredie. Takže ak sa vo vašom obydlí vyskytuje potomstvo, pes či mačka alebo iné potvorky, plánujte si maľovanie každé dva roky a to minimálne v priestoroch, kde sa vyššie uvedení vyskytujú, teda v detskej izbe, na chodbe a pod.

Špeciálnymi farbami k lepšiemu prostrediu v byte

Ako teda postupovať? Najskôr zvážte, či zoškriabať starý náter. Farby, ktoré sú v súčasnosti na trhu k dispozícii, sa nanášajú v pomerne tenkej vrstve, a pritom sú intenzívne, takže vás škrabanie bude čakať napríklad len pri každom treťom maľovaní. Veľa môžete miestnosti aj celému bytu prospieť vhodným výberom farby. Ak máte bábätko alebo malé dieťa, prípadne alergika, pouvažujte o tom vybrať špeciálne farby odolné pliesňam a baktériám. Aj keď budú o niečo drahšie, konečný efekt sa vám vráti v podobe dieťaťa, ktoré nebude trpieť alergickými ťažkosťami, prípadne sa prejavy alergických reakcií zmiernia. Existujú aj farby schopné neutralizovať škodliviny. Správnym výberom farby dokonca môžete tiež ušetriť za energiu. Neveríte? K dostaniu sú farby, ktoré lepšie a intenzívnejšie odrážajú svetlo. Ak si nimi vymaľujete byt, budú vám stačiť na jeho osvetlenie slabšie žiarovky než predtým. Vďaka maľovaniu preto nakoniec ušetríte aj elektrickú energiu. Ak vás táto možnosť zaujala, siahnite v obchodoch po farbách s označením Light&Space.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.