web analytics
Ako na myši?

Ako na myši?

Ochladilo sa a hlodavce sa začali sťahovať do tepla. Do domov, komôr, kôlní, šopy. Okrem toho, že nám napádajú zásoby ovocia alebo obilia a páchajú škody, hlodavce aj roznášajú choroby. A preto je na mieste ich likvidácia. Čo robiť, keď mačku nemáme alebo je náš kocúr lenivý?

V zásade máme dve možnosti. Likvidáciu myší mechanickú (pekný názov pre pasce) a chemickú (ešte krajšie pomenovanie pre otravy).

Otravu pre myši a potkany môžeme dostať ako sypanú vo vreciach, ktorú umiestnime do rôznych mysiek a čakáme, kedy sa hlodavce nakŕmia a potom uhynú na otravu. Alebo vo forme tzv. lízatiek, teda kusová otrava, ktorú hlodavce olizujú. Alebo otrava v pekných krabičkách. Sypaná otrava je praktická v prípade, že nemáte domácich maznáčikov, psy a mačky, ktoré by sa tiež mohli priotráviť alebo všetečné malé deti. V takom prípade použite otravu v boxoch, plastových krabičkách, ktoré majú na bokoch otvory akurát pre myši a nič iné sa do nich nedostane. A neotrávi. Nevýhodou trávenia myší je, že neviete, kde myš zalezie a zdochne a kde vám začne po čase smrdieť….

Ako na myši? Pasce sú tiež v dvoch verziách. Buď zabíjajú rýchlo alebo pomaly. Spoločným znakom je návnada, ktorú hlodavec zavonia a neodolá jej. Pasce po mechanickom kontakte myši s návnadou sklapnú a je po myši. Lepidlá ich chytia a nepustia a myši s maškrtou na dohľad dokonajú za pár (desiatok) hodín. Pasce majú opäť nevýhodu v prípade prítomnosti domácich mačiek a psov, môžu im ublížiť, rovnako ako aj nešikovným majiteľom či ich deťom. A každá pasca chytí len jednu obeť, kým ju opäť neočistíte a nepripravíte.

Lepidlo na myši

Lepidlo naneste z tuby na kartón rozmeru cca 25 x 25 cm v kružnici o šírke pásu asi 2 cm. Do stredu urobte plôšku asi 2×2 cm a na ňu prilepte kúsok vlašského orecha alebo syra. Ak máte pocit, že kartón je príliž ľahký, tým istým lepidlom ho prilepte na dlaždicu alebo kus plechu. A uložte na miesto.

Lepidlo na myši sa pod týmto názvom predáva, balené v tube pre ľahkú aplikáciu. Je lepivé aj za nízkych teplôt. Funguje tak, že myši zacítia návnadu, vyberú sa k nej a cestou k orechu sa prilepia na tej obvodovej kružnici. Výhodou je, že sa do tejto pasce môže chytiť naraz celá myšia rodinka. Celý kartón potom vyhodíte, spálite alebo inak zlikvidujete a pripravíte nový.

Kam umiestniť pasce na myši

Hlodavce sú opatrné tvory a pohybujú sa tesne pri stenách. Preto nemá význam umiestňovať pasce do stredu miestností. Ideálnym miestom je tesne pri stene a pokiaľ možno v tieni napríklad skriní, postelí a podobne.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.