web analytics
Načo slúži termostat

Termostat na radiátor

Ak vonku kolíše teplota o viac, ako desať stupňov Celsia, ak máte v dome kotol na vykurovanie bez automatiky (napríklad na drevo alebo na uhlie), veľmi ľahko môže kolísať aj teplota vo vnútri a vy musíte často otáčať ventilom na radiátore alebo neustále si obliekať a vyzliekať sveter, aby vám nebola zima. Alebo sa rozhodnete vybaviť radiátory termostatom.

Kolísanie teploty v miestnosti, či už v byte alebo kancelárii, nie je nič príjemné. Najmä keď človek sedí, či už pri práci alebo pri pozeraní televízie, na zmenu teploty je citlivý a aj zmena o dva-tri stupne smerom dole je badateľná.

Načo slúži termostat?

Termostat, respektíve termostatický ventil radiátora zabezpečí, aby sa teplota vzduchu v miestnosti nemenila a ostala rovnaká po celý čas. Termostat vo ventile je citlivý na teplotu okolitého vzduchu a pri ochladzovaní sa sťahuje a pri ohrievaní rozťahuje. Najčastejšie má formu valca s vlnovcovým bokom. Týmto sťahovaním a rozťahovaním tlačí na ventil, privádzajúci horúcu vodu do radiátora a tým ho striedavo otvára a zatvára, podľa toho, aká je teplota vzduchu pri radiátore. Tým udržuje konštantnú teplotu a my môžeme ostať pohodlne sedieť a nemusíme každú chvíľu sami ventil otvárať a zatvárať, podľa toho, ako je nám teplo alebo zima. Termostat to robí za nás.

Moderné termostatické ventily na radiátory sú navyše vybavené bezpečnostnou poistkou proti zamrznutiu. Ak by sme napríklad odcestovali na dovolenku, zatvorili termostatický ventil na radiátore, aby zbytočne nekúril prázdny byt a niekto by nám rozbil okno na izbe a do bytu sa dostal mrazivý vzduch, hrozilo by roztrhnutie radiátora zamrznutou vodou, ktorá v ňom ostala a necirkuluje. Termostatický ventil pri teplote 7°C otvorí prívod vody do radiátora, aby bola zaistená minimálna cirkulácia vody a predišlo sa poškodeniu radiátora aj zariadenia miestnosti vytečenou vodou z radiátora.

Vďaka termostatickému ventilu radiátora miestnosti zbytočne neprekurujete ani zbytočne neochladzujete, pretože by ste ich museli zase zohrievať. Prekúrené izby nemusíte zbytočne vetrať a tým znižujete spotrebu energie na kúrenie. Každý ventil, resp. regulačná hlavica má na sebe značky, dieliky, a v návode na použitie máte aj tabuľku, ktorý dielik zodpovedá akej teplote vzduchu.

1 komentár

 • dok 9. novembra 2012 Odpovedať

  Mňa by zaujímalo, ako dať bezpečne dolu starú termostatickú hlavicu (chcel som kúpiť programovatelnú, no tá stará sa tvárila že s ňou nič nehne, tak z kúpy zišlo).
  Montéri žiaden plánik/návod k tej terajšej nezanechali.
  Je to Herz. nedá sa vytočiť rukou a klúč potrebuje asi nejaký špeciál.

  Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:15.0) Gecko/20100101 Firefox/15.0.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.