web analytics

Bezdarčekové Vianoce

Bezdarčekové Vianoce Ešte neskončili Dušičky a už sa na nás valia Vianoce. Sviatky pokoja a mieru, či skôr sviatky nákupov a utrácania. Supermarkety, reklamné letáky, reklamy, všetko nás to presviedča, ako máme kupovať a kupovať, nezabudnúť darčeky pre rodičov, manželky, deti, psa, mačku… Kohokoľvek, hlavne nech míňame peniaze. A najlepšie míňať tie, čo ešte nemáme. Pôžičku vám dajú okamžite, v hotovosti alebo tovar na splátky a platiť začnete až v novom roku… ak neprídete dovtedy o prácu…

Vianoce sú azda najstarším sviatkom na našom území. Pravda, za „pohanských“ čias sa volali inak a aj iné príležitosti oslavovali. A keďže sviatok bol v ľuďoch silno zakorenený, nikomu sa ho nepodarilo vykynožiť, tak sa snažili aspoň si ho prisvojiť. Či už cirkev s starších dejinách alebo komunisti v minulom storočí či globalisti v storočí tomto.

Bezdarčekové Vianoce A tak poslušne už od novembra usilovne rozmýšľame, čo komu kúpiť, aký darček, ako na nikoho nezabudnúť. Pritom obdarovať niekoho nie je cieľom, ale prostriedkom, ako mu vyjadriť, že nám na ňom záleží, že ho máme radi. A vôbec to neznamená, že čím drahší darček, tým väčšia láska. Aj keď sa nám to snažia majitelia predajní prostredníctvom agresívnej reklamy takto vnútiť.

Prestalo ma baviť sa vždy naháňať za darčekom, uvažovať, čo už kto má alebo čo by sa mu hodilo, aby som deň pred Štedrým dňom kúpil medzi zvyškami na pultoch nejakú hlúposť, len aby som darček dal. A povedal som si dosť. Tento rok budú Vianoce bezdarčekové.

S údivom som pozoroval, ako na túto myšlienku zareagovali všetci doma. Tiež už toho bezmyšlienkovitého naháňania mali plné zuby, lebo Vianoce vnímali inak, ako nám ich médiá vždy podsúvajú. A tak sme sa dohodli. Pod vianočným stromčekom nebudú tento rok nijaké darčeky. Urobíme si „iba“ pekné Vianoce, navaríme a napečieme dobroty pre nás, nie podľa receptov v magazínoch, nie podľa reklamy v televízii. Toto budú naozaj Vianoce, kedy si spomenieme, čo tento sviatok vlastne znamená, kedy budeme jednoducho spolu, budeme sa rozprávať a zabávať a užijeme si oddych a pokoj.

Bezdarčekové Vianoce A tak už niekoľko rokov sa nikto z nás nestresuje, nenaháňa, nenervózni. Lásku si prejavujeme inak, ako čo najmodernejším, najväčším alebo najdrahším darčekom v pestrofarebnom papieri, ktorý v zápätí skončí v koši. Praktické veci kupujeme vtedy, kedy ich potrebujeme, nie podľa dátumu v kalendári. Darčeky si dávame pri osobných príležitostiach a nie v hektickom čase na povel supermarketov.

Máte toho organizovaného zhonu tiež už plné zuby? Skúste náš model Vianoc.

2 komentáre

 • Arkadij 8. decembra 2012 Odpovedať

  takéto bezdarčekové vianoce praktikujeme doma už desať rokov, najlepšie darčeky si kúpi každý sám, medzi sviatkami a po novom roku, s citeľnými zľavami. kupujeme len potraviny na klasické pochúťky a vyrábam z vianočného papieru malé obálky ktorými miesto darčeka (patične naplnenými bankovkami) nepohrdnú ani deti.

  IceWeasel 16.0.1 IceWeasel 16.0.1 GNU/Linux GNU/Linux
  Mozilla/5.0 (X11; Linux i686; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0 Iceweasel/16.0.1
 • Arenabonus | Osobný blog 22. decembra 2013 Odpovedať

  […] záver vám všetkým prajem veselé bezdarčekové Vianoce. Totiž aj na tento výraz v google.sk nenájdete priveľa výsledkov. Kto hľadá bezdarčekové […]

  WordPress 3.7.1 WordPress 3.7.1
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.7.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.