web analytics

Ako si vyzdobiť byt? Stavte na svoju vlastnú tvorbu

Hľadáte nejaký nápad, ako si ozvláštniť výzdobu bytu, aby ste mu vtlačili trochu osobitosti? Stavte v takom prípade na svoju vlastnú tvorbu. Nekupujte dekorácie a obrazy z obchodov. Ak sa chcete skutočne odlíšiť od ostatných a mať v byte zaručený originál, ktorý nebude mať na svete nikto iný, než vy sami, pusťte sa do vlastnej tvorby.

Krásnu dekoráciu zvládnete aj bez výtvarného talentu

Nie, nechceme vám tým naznačiť, že by ste museli maľovať obrovské olejové plátna. Na to má totiž talent málokto. Ale existuje veľa možností a výtvarných techník, ktorými ozvláštnite steny svojho bytu, bez vás to nutne muselo stať obrovské úsilie. Určené sú aj pre ľudí, ktorí sa inak nepovažujú za výtvarne príliš zdatných jedincov. Aj takým sa môže podariť pekná dekorácia. Ako na to?

Zaveste si puzzle z vlastnej fotografie

Väčšinou každý z nás aspoň trochu fotografuje. Pravda, s rozvojom digitálnej fotografie stratilo fotografovanie určitý pôvab. Už nie je napätie, kedy sa na papieriku vo vývojke a ustaľovači rodí obrázok. Jednoducho ho získate jedným kliknutím. Starosvetské kúzlo trochu zmizlo. Aj keď si necháte digitálnu fotografiu vytlačiť na kvalitný foto papier a vo väčšom formáte, už to nie je úplne ono. Napriek tomu ale určite máte niekde dobre uložených pár fotografií, o ktorých máte pocit, že sa vám naozaj podarili. Poobzerajte sa, kde je nejaké copy centrum, kde ich budú vedieť zväčšiť a urobiť z nich puzzle. Môžete sa potom baviť tým, že si vyskúšate zložiť svoj fotografický obraz (predstavte si napríklad, že len modrá obloha sa skladá z päťdesiatich dielikov). V závere si ho hotový môžete nalepiť na dosku a umiestniť na stenu namiesto obrazu. Budete mať svoju obľúbenú fotografiu priamo na očiach a navyše linky členiace povrch do puzzle dielikov dávajú obrazu novú dimenziu.

puzzle

Žiariaci hodváb v drevenom ráme

Kúpte si veľkú hodvábnu šatku a skúste si niečo namaľovať na hodváb. K dispozícii sú dva druhy farieb na hodváb, a síce jedny pre parnú fixáciu. Tie sa ukotvia v pare a ich výhodou je, že pôsobia veľmi žiarivo. Druhým typom sú zažehľovacie farby, ktoré sa do látky fixujú niekoľko minút trvajúcim zažehlením. Zažehlovacie farby bývajú riediteľné vodou alebo inými špeciálnymi riedidlami, farby s parnou fixáciou jedine vyhradenými riedidlami. Ak chcete maľovať s ostrými okrajmi, dôležité sú kontúrové farby na hodváb, ktorými si tieto obrysy namaľujete, a plochy potom vyfarbíte buď zažehľovacími farbami, alebo farbami s parnou fixáciou. Ak sa necítite na veľké reálne obrazy s konkrétnymi objektmi, pokojne skúste nejakú abstrakciu. Vďaka žiarivosti a vzájomnému zapíjaniu farieb bude vyzerať úplne dokonale. Výborné je napnúť si hodváb na rám, aby bol dokonale vypnutý a dobre sa na neho chytala farba. Aj s rámom si potom môžete dielo zavesiť na stenu.

colour

Slnečná hra pestrofarebných svetiel

Zostala vám doma nepotrebná tabuľa skla, napríklad po výmene okien? Poriadne ju umyte a vyleštite. Kúpte si farby na sklo. Kúpte si ako kontúrovacie farby (čierna, strieborná, zlatá) tak vlastné farby na plochu. Na papier rovnako veľký ako sklenená tabuľa si predkreslite vzor. Môžete pokojne skúsiť aj niečo zložitejšie a vytvoriť si skutočnú vitráž. Na stôl si dajte papier s nákresom a naň položte sklenenú tabuľu. Budete tak môcť pri maľbe linky obťahovať vytvorené na nákrese. Vykonávajte to kontúrovacou farbou. Rozdeľte si takto sklo do jednotlivých vitrážových okienok. Akonáhle kontúry zaschnú, zahájte vyfarbovanie plôch. Hotovú vitráž môžete opäť zavesiť na stenu. Príjemne bude pôsobiť, ak bude medzi obrazom a stenou pár centimetrov voľného priestoru. Môžete sa potom tešiť na farebné odlesky v slnku, ktoré s obrazom dokáže vykúzliť hotové divy. Budete mať pocit, že sa jedná o skutočnú vitráž v nejakom starobylom chráme.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.