web analytics

Oplatí sa kupovať lacné žiarovky z hypermarketov?

Bez žiaroviek sa dnes nezaobídeme. Ak nemáme vypnutú elektrinu alebo nesvietime petrolejkou, nebodaj sviečkou, žiarovky rôznych druhov a prevedení sa stávajú bežným spotrebným materiálom v domácnosti, či už bývame v byte alebo rodinnom dome. A tovar do domácností sa dnes, okrem špecializovaných obchodov s elektrospotrebičmi, predáva aj v hypermarketoch, ktoré sa nás snažia nalákať predovšetkým na nízku cenu. No ako je to s kvalitou a životnosťou lacných žiaroviek?

Rozdiel medzi bežnou žiarovkou, na akú sme zvyknutí z bežných elektropredajní a lacnou žiarovkou z hypermarketu je vidieť na priloženej fotografii. Pri nákupe si to zákazník tak nejak nevšimne, ak nie je odborníkom z brandže, ale doma je rozdiel jasný a tu sa skrýva tajomstvo nižšej ceny.

Na výrobu lacnej žiarovky sa ušetrilo na materiále. Ako vidno, priemer sklenenej hlavy malej žiarovky z hypermarketu je asi dvojtretinový, než „býva v kraji zvykom“. Priemer malej žiarovky je 45 mm, tej väčšej, štandardnej, je 60 mm.

ziarovka Tesco

Poviete si, že je to zanedbateľné. Ale len na prvý pohľad. Plocha oboch žiaroviek, keby to boli ideálnej gule bez „stopky“ k závitu E32, je potom 6 300 voči 11 300 mm2. A to teda vôbec nie je zanedbateľný rozdiel!

Ako svieti žiarovka

Vo vnútri sklenenej gule, vo vzduchoprázdne, je wolframové vlákno, do ktorého sa privedie elektrické napätie, v podstate do skratu. Vďaka tomu, že vlákno má veľký odpor, tečie ním menší prúd, či skôr primeraný prúd, ktorý nevyrazí poistky, ale ani nespáli vlákno. A pri tomto prúde sa vlákno žiarovky rozžeraví a vydáva elektromagnetické žiarenie. Časť tohto žiarenia, udáva sa že maximálne do 20%, vidíme ľudským okom ako svetlo, zvyšok cítime ako teplo.

Toto teplo sa (čiastočne) prenáša na sklenenú banku žiarovky, ktorá ho ďalej vyžiari do priestoru. Žiarovka sa ochladzuje. No ak je plocha žiarovky približne polovičná, čo sa s ňou stane? Nestačí odvádzať všetko teplo, teplota jej povrchu sa zvyšuje. Po našom povedané, žiarovka sa prehrieva. A čo sa stane so žiarovkou, ktorá s prehrieva?

Súvisiace:  Nezabúdajte na výmenu okien

Praskne.

Niekedy priamo sklo, niekedy „len“ vlákno v nej. Každý z týchto „úkazov“ stačí na znefunkčnenie žiarovky ako osvetľovacieho telesa. Vypálená žiarovka vám slúži rovnako dobre, ako tá prasknutá, len s prasknutou je podstatne viac roboty pri vymieňaní za dobrú.

Máme otestované, že pri použití v byte, ale aj na schodišti paneláku (časté rozsvecovanie aj zhasínanie, hoci na kratšiu dobu) má takáto žiarovka s malou hlavou asi polovičnú životnosť oproti žiarovke s veľkou hlavou, ak majú rovnaký príkon 60 W. Asi to je dôvod, prečo sú v jednom balení predávané dve žiarovky 😉

Lenže aj dve lacné malé žiarovky sú drahšie, ako jedna veľká s dvojnásobnou životnosťou.

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.