web analytics

Ako v zime nespadnúť

Ako v zime nespadnúť Pošmyknúť sa a spadnúť, to je podľa niekoho poistná udalosť, podľa iného náhoda a podľa mnohých nehoda. No ako vraví stará múdrosť, nehoda nie je náhoda. Ako teda v zime na chodníku sa nepošmyknúť a nespadnúť?

Či napadne v noci na chodníky sneh, to ovplyvniť nevieme. Ani to, či správca chodníka tento sneh odhrnie a zvyšky posype kamenivom, aby sa na chodníku ľuďom nešmýkalo. No ostáva ešte spústa vecí, ktoré ovplyvniť vieme.

V prvom rade je to výber obuvi. Najmä ženy majú tendenciu vyberať si obuv podľa toho, akú majú sukňu, nohavice, blúzku či kabát a ni podľa toho, ako je vonku, či sa šmýka alebo koľko snehu napadlo. Avšak v zimnom počasí zvlášť je dôležitejšia nie farba topánok, ale to, či sú teplé a či majú kvalitný dezén podošvy, aby sa nám v nich nešmýkalo ani na snehu, ani na mierne zľadovatelom chodníku. Hrubý a členitý spodok zimnej obuvi nás udrží bezpečne na nohách.

Keď už máme kvalitnú zimnú obuv na nohách, namierime naše nohy tam, kde je to bezpečnejšie. Ak máte možnosť, zvoľte tú stranu chodníka, na ktorú svieti slnko. Ak povrch nie je suchý, tak je rozhodne mäkší a vzorka podrážky sa do neho ľahšie zaborí. Ak je jeden chodník zasnežený a druhý zľadovatelý, vyberte si ten zasnežený. Na snehu sa menej šmýka, ako na ľade. Pozor ale, aby to nebol čerstvo napadaný sneh na ľade.

Vyhýbajte sa šikmým plochám, rampám. Zvoľte radšej schody. Radšej obíďte neposypaný povrch alebo zle udržiavaný chodník. Zabudnite na skratky. Pozerajte sa pod nohy, kam stúpate. A neponáhľajte sa. Pomalými krokmi skôr udržíte stabilitu, ako keď kráčate rýchlo.

Ak máte možnosť, nechoďte do mesta zavčas ráno, kedy je ešte silný mráz. Doobeda alebo tesne poobede sú chodníky najschodnejšie, aj keď sú zle udržiavané.

Buďte opatrný, predvídavý a nehody sa vám budú vyhýbať.

.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.