web analytics
STOP GMO

Geneticky modifikovaných potravín sa báť netreba

Aspoň tak to tvrdí Andrea Hricová z Ústavu genetiky a biotechnológie rastlín SAV v Nitre. Táto vedkyňa (podľa jedného z najčítanejších internetových denníkov).

„Doteraz nebola nikdy publikovaná žiadna seriózna, dlhodobá štúdia, ktorá by potvrdzovala nejaký vedľajší efekt geneticky modifikovaných potravín na človeka alebo našla súvis s priberaním. Američania zrejme priberajú z nadmernej konzumácie coly a fast foodu,“ povedala. Podľa nej potraviny pestované ako BIO nemusia byť pre ľudí práve tým najlepším, lebo sa v nich vraj môžu nachádzať toxické látky.

Pani vedkyňa to zdôvodňuje tým, že ak sa napr. v pšenici vyskytujú plesne, môžu sa dostať do múky. Zabudla však dodať, že koľko toxických látok sa vyskytuje v geneticky modifikovanej pšenici, ktorá je možno odolná voči plesniam, ale aj postrekom, ktoré sa tak môžu používať v hojnejšom množstve. By ma zaujímalo, ako si pani vedkyňa vysvetľuje ďalšie pôsobenie chemických postrekov na rastlinách. To sa ako vyparia, zmiznú? Či sa dostávajú cez listy do rastliny a cez zem do koreňov a opäť do rastliny a tým aj do múky a potom do chleba a pečiva a tým aj do tela človeka?

Geneticky modifikovaných potravín sa báť netreba Pani vedkyňa sa nechala počuť, že podľa jej kolegyne z Veľkej Británie BIO potraviny neobsahujú zvýšené množstvo nutričných hodnôt. Dajme tomu. Voči čomu? Voči akým potravinám neobsahujú zvýšené nutričné hodnoty? A prečo by mali? Kto tvrdí, že BIO potraviny obsahujú viac nutričných hodnôt? Teda bielkovín, cukrov, tukov?

BIO potraviny nejedia ľudia preto, že by mali viac bielkovín, cukrov, tukov oproti tzv. konvenčne pestovaným a geneticky modifikovaným plodinám a z nich vyrobených potravín. Jedia ich preto, čo neobsahujú. Genetické zásahy, pesticídy, konzervanty. Všetko to, čo obsahovať nemusia a ani neobsahovali, kým sa pestovali na záhradách a poliach klasickým spôsobom, bez nadmerného množstva pesticídov a konzervantov, aby prestáli dlhú cestu napríklad zo Španielska k nám, pretože sme dovolili zlikvidovať našich domácich pestovateľov.

Geneticky modifikovaných potravín sa báť netreba Geneticky pestované potraviny sú vraj nutnosť, aby Zem uživila ľudstvo. Nemáme dosť pôdy na obilniny pre chlieb, lebo na poliach rastú fotovoltaické elektrárne, ktorých drahú elektrinu vykupujú energetické spoločnosti z príkazu štátu a dajú to zaplatiť občanom. Nemáme dosť ďateliny pre dobytok, lebo na poliach rastie repka olejná, z ktorej olej je povinne pridávaný do motorovej nafty a štát zákonmi núti občanov a firmy takto znehodnotenú naftu kupovať a platiť. Kravy sa nepasú na lúkach a horských stráňach, ale kŕmime ich šrotom z geneticky modifikovanej sóje. Nemáme dosť obilia na múku, lebo na poliach pestovanú geneticky modifikovanú kukuricu používame na výrobu fruktózového sirupu do nápojov a sladkostí, ktoré kazia zdravie našim deťom aj nám a opäť nám z vrecka vyťahujú zbytočné peniaze.

A potom príde takáto vraj vedkyňa s takýmto prehlásením. By ma zaujímalo, či je z jej hlavy alebo jej niekto dobre poradil a asi aj dobre zaplatil?

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.