web analytics

Beháme v zime alebo rozumne a múdro

Vykonávať šport v zime je veľmi náročný proces. Ak sa váš šport odohráva v hale, potom na vás počasie s najväčšou pravdepodobnosťou nemá žiadny vplyv. Samozrejme pri pohľade z okna v popoludňajších hodinách vás môže zaskočiť stmievanie, ktoré následne vystrieda pocit únavy. Ak však milujete behanie, bude vaša aktivita svojím spôsobom viac ohrozená. Na druhú stranu by ste sa nemali vzdávať toho, čo milujete. Aj aktivita ako je beh sa dá vykonávať v zime, ak dodržíte základné pravidlá.

Behanie v zimných dňoch

Väčšina ľudí si povie, že behanie v zime je nebezpečné, pretože chladné počasie môže ľahšie napadnúť naše telo. Ak sa však dôkladne a riadne oblečiete, nemáte sa čoho báť. Iní môžu vidieť problém v tme a únave, ktorá na nich počas chladnejších dní prichádza. Aj to má svoje riešenie. Prečo nechodiť behať ihneď potom, ako vstanete? Ak chcete ísť skutočne behať, verte nám, že nájdete dôvod, ako to docieliť, nie výhovorku. Behanie v zime má aj svoje výhody. Zbavíte sa prebytočných kíl navyše, ktoré pravdepodobne máte z Vianoc. Okrem toho odstránite z tela všetky depresie.

Aj behanie v zime má svoje pravidlá, o ktorých sme vám písali vyššie. Jedným z nich je teplota. Nikdy nechoďte behať v čase, keď je vonku menej ako – 10 stupňov Celzia. V tomto prípade už skutočne hazardujete so svojím zdravím. Ak ale teplomer ukazuje hranicu ľahko pod nulou alebo nad nulou, nič vám nebráni v tom, ísť si trochu zašportovať. V prvom rade sa však riadne zahrejte, to môžete vykonať ešte pred samotným procesom. Inými slovami zahriať sa možno aj doma.

Zabudnite na rýchly beh

Dávate si niekoľko koliesok okolo vášho miesta bydliska? V poriadku, ak ste ale zvyknutí sem tam zrýchliť a prekonať svoj rekord, urýchlene na to zabudnite. V náročných chladných dňoch by vás to mohlo stať zdravie. Radšej behajte voľnejšie a čo najdlhšie. V žiadnom prípade sa nenamáhajte, nech si neublížite. Okrem všetkých bodov, ktoré sme vám doposiaľ spísali je dôležité správne oblečenie. Na sebe by ste nemali mať jednak málo, ale ani veľa vrstiev. Všetkého veľa škodí, ako vraví staré príslovie. Ak si myslíte, že nabaliť sa do svetra a bundy je správne, mýlite sa.

Držte sa pravidla troch až štyroch vrstiev. Voľte radšej tenšie vrstvy, pretože je to pri behu ďaleko efektívnejšie ako na seba obliecť dve hrubé. V prípade, že vám bude teplo, môžete si jednu z vrstiev zložiť. Ak by ste na sebe mali dve hrubé vrstvy, nemáte čo odhodiť. V jednej vrstve by vám bola skrátka zima. Skúste siahnuť po termo bielizni, ktorá pokryje spodnú aj vrchnú časť tela. Ide o prvú vrstvu, ktorá vás tzv. obalí. Nasleduje napríklad športové tričko a mikina. Až na záver si na tieto vrstvy oblečte bundu. Bunda by mala byť taktiež športová, aby bola robená aj do chladnejších podmienok.

Záverom pár tipov

Aj pri zimnom behaní majte pri sebe fľašu s vodou. Zabudnúť nesmiete rozhodne na rukavice a šál, ktorý sa postará o váš krk. Rukavice naopak budú chrániť vaše ruky pred ochladnutím. Jedine tak docielite teplého pocitu pri behaní v zime.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.