web analytics

Automatické krmítko pre sliepky

Chovať pri rodinnom dome alebo na záhrade hydinu predstavuje pre mnohých ľudí strašiaka v podobe potreby pravidelného kŕmenia. Najmä ľudia zamestnaní cez deň si chov sliepok z tohto dôvodu nevedia predstaviť. Pritom riešenie je veľmi jednoduché a pre domáceho kutila ľahko a rýchlo realizovateľné. Doprajte sliepkam veľkoobjemové krmítko „za pár šupov“.

Pri uvažovaní nad potrebnou zásobou krmiva pre nosnice by ste mali vedieť, koľko krmiva spotrebujú sliepky za jeden deň. Pri ľahkých a stredne ťažkých plemenách môžete uvažovať od 120 do 150 gramov zrna alebo granulí denne na jednu sliepku. Ak chováte napríklad päť nosníc, denne musia mať k dispozícii v kuríne alebo výbehu asi trištvrte kila krmiva. Aby ste minimalizovali výkrm škodcov-hlodavcov, určite nesypte sliepkam pšenicu na zem, je treba použiť vhodné typy krmítok. Zo skúseností sú vhodnejšie závesné, jednak sú vždy vo vodováhe, teda nesypú sa z nich zrná na zem, jednak sú sliepkami menej znečisťované.

Veľkoobjemové krmítko pre sliepky

Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovujú predávané kŕmidlá alebo potrebujete väčšiu zásobu, pustite sa do práce. Potrebujete k tomu akuvŕtačku, vykružovacie vrtáky na drevo, pilník a lámací nôž.

Základom sú dve kanalizačné rúry a koleno. Pre ľahké sliepky stačí ka rúra priemeru 110 mm, pre väčšie radšej 125 mm či viac. Ak použijete dva metrové kusy, tak máte zásobník na cca 10 kilogramov pšenice. A to už pár dní vydrží aj desiatim sliepkam vo výbehu.

Na metrovej vodorovnej časti vrtákom cca 55-63 mm urobte asi 8 otvorov v jednej línii a hrany začistite po vyvŕtaní pilníkom a lámacím nožom. Zaoblené hrany neporania sliepkam laloky a hrebene. Zvislá a vodorovná časť drží pokope vďaka treniu tesnení v kolene a súčasne dovoľuje v prípade potreby natočiť uhol otvorov voči sliepkam. Príliš kolmé im sťažuje kŕmenie, priveľmi naklonené otvory zvádzajú sliepky v vyhadzovaniu krmiva na zem. Vodorovná časť krmítka by mala byť mierne sklonená, aby gravitácia pomáhala rozložiť pšenicu rovnomerne po celej dĺžke spolu so zobákmi zvedavých sliepok, ktoré medzi chutnými zrnami hľadajú to najchutnejšie.

Hotovú zostavu môžete upevniť ku kostre kurína napríklad hákmi na čatorne alebo niekoľkými okami z pevného oceľového drôtu priemeru 3 mm či pásmi viazacích plechov a vrutov. Pamätajte, že plné krmítko má svoju váhu! Spodnú záslepku upevnite jedným vrutom, dovolí vám raz za čas vyčistiť krmítko od nečistôt, nachádzajúcich sa v obili, ktoré sliepky nechali na dne. Vrchnák chráni krmivo pred dažďom, prachom či škodcami.

Malým hrnčekom naplňte krmítko až po vrch a niekoľko dní môžete pokojne chodiť do práce bez obáv, že vaše sliepky nebudú mať čo žrať a preto nebudú chcieť znášať vajíčka.

1 komentár

  • Kura pečené na slnku – Byt v paneláku (sk) 8. apríla 2024 Odpovedať

    […] aj kvalitným mäsom. Elektronické otváranie a zatváranie dvierok z kurína do výbehu a k tomu veľkoobjemový zásobník na krmivo a „bezodná“ napájačka zaistia, že nemusíte každý deň byť na pozemku a vaše […]

    WordPress 6.4.2 WordPress 6.4.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/6.4.2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.