web analytics

Aby mačky a psi neničili kvety

Pýchou každej záhrady sú farebné kvetinové záhony. Nejedna domáca pani je na svoje záhony hrdá a starostlivosti o ne venuje mnoho času. Ale okrem slnka, sucha, vetra alebo nezbedných detí ich ohrozujú aj štvornohí domáci maznáčikovia. Kvety alebo drobné stromčeky sú ich obľúbeným cieľom. Ako zabrániť psíkom alebo mačkám, aby poškodzovali ozdobu vašej záhrady?

Oplotiť každý stromček alebo kvet či celý záhon nie je riešením. Najmä esteticky to vyzerá strašne a aj údržba takýchto priestorov nie je ľahká. A hlavne, chceme predsa mať na kvetinové záhony alebo ozdobné solitéry v záhrade pekný výhľad.

Niektorí ľudia radi používajú pachové odpudzovače mačiek a psov alebo elektrické oplotky. Ani jedno nie je lacná záležitosť a pachové stopy treba pravidelne obnovovať. Pritom zábranu proti domácim miláčikom viete aj esteticky zakomponovať do svojej záhrady a z nutnosti urobiť okrasný a pritom stále funkčný prvok.

proti mačkám

Záhony alebo jednotlivé kríky, ku ktorým chcete znemožniť prístup psom a mačkám, stačí obložiť šiškami z ihličnatých stromov. Ak ste zvyknutí mulčovať záhony borovicovou kôrou, tak ju len nahraďte borovicovými šiškami a máte hotovo. Suché šišky z borovíc majú ostré konce a mačkám ani psom sa nepáči po nich chodiť, pichajú ich do labiek. Radšej sa takým miestam vyhnú a vaše rastliny budú chránené aj bez toho, aby ste ich vo dne v noci strážili a svojich štvornohých miláčikov od nich odháňali.

Borovicové šišky nájdete v mnohých mestách v parkoch, popri chodníkoch, v trávnikoch. Stačí ich pod stromami pozbierať, napríklad počas prechádzky alebo venčenia svojho maznáčika. Oproti šiškám zo smrekov sú borovicové o niečo menšie, ale majú tvrdšie a ostrejšie konce. Suché šišky sa doširoko roztvoria, po daždi sa stiahnu a sú guľatejšie, nepichajú. Stačí však trochu slnka, šišky vyschnú, otvoria sa a opäť chránia záhony a stromčeky pred ničením zo strany mačiek alebo psov.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.