web analytics

Máte fotovoltiku? Efektivitu systému môže ovplyvniť viacero faktorov

Fotovoltaické systémy dnes predstavujú jeden z hlavných zdrojov obnoviteľnej energie, ktorý premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Efektivita solárnych panelov však môže byť do značnej miery ovplyvnená rôznymi faktormi, preto je nutné pri ich výbere, inštalácii a používaní akékoľvek možné účinky eliminovať na minimum.

Tieto faktory môžu zahŕňať intenzitu slnečného žiarenia, účinnosť solárnych systémov, teplotu, uhol slnečného žiarenia, čistotu panelov a kvalitu ich inštalácie. Ak sa im ale budete snažiť porozumieť a správne systém využívať, môžete sa dopracovať k maximálnemu úžitku potenciálu fotovoltaiky a zabezpečeniu udržateľného zdroja energie pre budúcnosť.

Ktoré faktory vplývajú na efektívnosť solárnych panelov?

Intenzita slnečného žiarenia

Pod správne fungovanie výkonných solárnych panelov sa asi najviac podpisuje slnečné žiarenie, presnejšie jeho intenzita. Tá sa líši v závislosti od geografickej polohy, ročného obdobia a dňa. Čím je vyššia, tým viac energie môžu panely absorbovať a konvertovať na elektrickú energiu.

Z toho vyplýva, že geografické umiestnenie fotovoltaického systému by malo byť zvolené (ideálne odborníkom) tak, aby bol vystavený maximálnej intenzite slnečného žiarenia počas dňa, čo znamená, odhadnúť nielen vhodné miesto na streche alebo pozemku, ale aj správny sklon a uhol panelov.

Odborná inštalácia fotovoltaiky profesionálom

Veľmi dôležitú úlohu v prípade efektivity systému zohráva aj jeho kvalitná inštalácia. Správne umiestnenie panelov, ich bezpečné a kvalitné elektrické pripojenie sú nevyhnutné kroky pre optimálny výkon. Dôkladná inštalácia zahŕňa aj správne dimenzovanie systému a výber vhodných komponentov podľa konkrétnych podmienok a požiadaviek.

Ak preto zvažujete voľbu tohto riešenia a chcete pokryť spotrebu elektrickej energie v domácnosti alebo firme efektívnejším spôsobom, zvážte odbornú inštaláciu fotovoltaiky od ECOLOGIC.

Účinnosť solárnych panelov

Účinnosť solárnych panelov je definovaná ako podiel absorbovanej slnečnej energie, ktorá sa konvertuje na elektrickú energiu. Nové technologické vylepšenia v tomto smere našťastie vedú k zvyšovaniu účinnosti solárnych panelov, takže ich výkon je z roka na rok lepší.

Súvisiace:  Zero waste ako životný štýl

Existujú rôzne typy solárnych panelov, vrátane monokryštalických, polykryštalických a tenkých filmových panelov, ktoré sa líšia vo svojej účinnosti a nákladoch.

Firma ECOLOGIC vo svojich projektoch poskytuje na ich systémy záruku 12 rokov a na výkon záruku až 25 rokov, pričom aj po takto dlhom čase používania si panely zachovávajú minimálne 80 % svojej pôvodnej účinnosti.

Čistota panelov

Špina, prach alebo iné nečistoty na povrchu solárnych panelov môžu znížiť ich efektívnosť tým, že obmedzujú prenikanie slnečného žiarenia. Pravidelné čistenie panelov je preto pre udržanie ich maximálnej účinnosti veľmi dôležité, najmä v oblastiach so zvýšenou koncentráciou prachu alebo znečistenia.

Objekty, ktoré vytvárajú tieň

Aj tieň môže výrazne ovplyvniť efektivitu fotovoltaických panelov, pretože fotovoltaické bunky generujú elektrický prúd zo slnečného žiarenia. Ak je panel čiastočne alebo úplne zatienený vysokým stromom, komínom alebo iným objektom, dochádza k obmedzeniu prístupu slnečného žiarenia k týmto bunkám a výkon panelov je menší.

Okrem toho môže tieň spôsobiť aj tepelnú nerovnováhu na paneli, čo môže viesť k jeho prehriatiu a strate účinnosti. Pre správne a plnohodnotné využitie systému je teda dôležité optimalizovať umiestnenie fotovoltaických panelov tak, aby boli čo najmenej vystavené tieňu počas dňa.

Zvýšiť efektivitu solárnych panelov vám pomôže aj zohľadnenie všetkých vyššie spomenutých faktorov pri ich inštalácii a používaní. Dobré výsledky o pár týždňov určite pocítite aj na svojej peňažnke.

Zdroj obrázka: U. J. Alexander/Shutterstock.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.