web analytics

Dobrá farba na železo

Či už si kovové konštrukcie zhotovujete sami alebo ich kupujete, aby ste predĺžili ich životnosť, potrebujú ochranný náter. A dobrý lak, lesklý alebo matný, zároveň zvýši estetickú hodnotu konštrukcií. Zábradlie, polička, regál alebo bránka do záhrady správne natreté vyzerajú skrátka lepšie. Akú farbu zvoliť na železné konštrukcie?

Čo si budeme nahovárať, natieranie istý čas zaberie. A ak to neurobíme poriadne, bude treba náter opakovať veľmi zavčasu. Aké farby sú k dispozícii a ako správne postupovať?

Zvoliť môžete moderné akrylové farby, ktoré majú výhodu, že sú vodou riediteľné a vodou umyjete aj použité štetce. Podmienkou ich použitia sú dokonale odmastené povrchy, a pokiaľ natierate staršiu konštrukciu, musíte ich zbaviť hrdze. Odporúča sa použiť viac vrstiev alebo použiť podkladovú základnú farbu. Takáto farba je vhodná pre interiérové použitie.

Vonkajšie konštrukcie sú vystavené rozmarom počasia, najmä voda dokáže napáchať značné škody. Preto musí náter chrániť najmä pred koróziou. Obľúbené sú preto farby na syntetickej báze. Základná farba opäť musí prísť na odmastený povrch, zbavený korózie a na ňu vrchný lak. Ak zabudnete použitý štetec umyť v syntetickom riedidle, nenávratne stvrdne (ale to aj ten od akrylovej farby). Pri opakovanom nátere po rokoch sa odporúča kompletne odstrániť staré nátery aj známky korózie a začať nanovo.

Veľa času ušetrí použitie špeciálnej farby, ktorá nepotrebuje základový podklad ani kompletné odstránenie hrdze, stačí oceľovou kefou odstrániť olupujúce sa časti. So zvyškom zreagujú zložky farby a hrdzu zneutralizujú. Takou je zelená farba Alkyton vhodná pri obnove náteru záhradnej bránky. Stačí nahrubo očistiť a z každej strany raz natrieť. Ak preferujete čiernu farbu, zvoľte Alkyton čierny. Keď po pár rokoch budete chcieť náter obnoviť, opäť len odstránite viditeľnú koróziu a natriete.

Po práci všetky pomôcky očistíte riedidlom 6005 a môžete v budúcnosti opäť použiť. Farby Alkyton sa predávajú v plechovkách o hmotnosti 0,75 kg, ale občas sú v akcii aj s objemom o 33% väčším. Treba povedať, že cena tejto farby je väčšia, ako bežných syntetických alebo akrylových farieb, ale z popisu už viete, že práca s nimi je oveľa rýchlejšia, spotrebuje sa menej farby a k ich raz vyskúšate na svoje železné konštrukcie, už nebudete chcieť farbiť inak. Farby Alkyton skrátka šetria váš čas aj peniaze.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.