web analytics

Dodržujte základnú starostlivosť o vaše kávovary. Pozrite sa na postup ako správne čistiť kávovar.

Rýchlovarné kanvice, hriankovače a aj kávovary vyžadujú pravidelné čistenie. Pozrite sa na správny postup ako čistiť váš domáci kávovar.

Čistenie spotrebičov a správna údržba dokáže predĺžiť život vašim obľúbeným spotrebičom aj o niekoľko rokov. Údržbu a stratostlivosť si vyžadujú aj bežné spotrebiče ako sú napríklad rýchlovarné kanvice. Rovnako, ak si na raňajky alebo kedykoľvek počas dňa pochutnáte na dobre prepečných hriankach, nezabúdajte na to, že aj hriankovače treba prečistiť a zbaviť usadených omrviniek.

Všeobecne môžete povedať, že o každý jeden spotrebič sa treba starať. O niektorý viac, o iný zase menej ale bez čistenia a údržby sa môže rýchlejšie pokaziť a vy tak budete musieť kupovať nový.

Jedným z kuchynských spotrebičov, ktorý si vyžaduje špeciálnu starostlivosť je kávovar. Napriek tomu, že moderné kávovary pre domácnosti sú takmer samostatné a základné čistenie zvládajú samy, najmä tie plnoautomatické, aj tak je potrebná určitá starostlivosť o tento spotrebič.

Výška starostlivosti závisí na tom, aký kávovar vlastníte. Pri pákových kávovaroch je čistenie intenzívnejšie pri každej príprave kávy. Plnoautomatické kávovary sa po príprave kávy dokážu prečistiť samé, no vyžaduje sa pravidelná aspoň mesačná údržba. Nielenže čistenie kávovaru predĺži jeho životnosť, vyčistený kávovar bez usadením a mastnoty prináša aj lepšie výsledky vo forme lahodnej a nadýchanej kávy so skvelou arómou. Nečistota totižto dokáže znehodnotiť chuť kávy.

Ako na správnu údržbu kávovarov?

V prvom rade, by ste si mali uvedomiť, prečo je čistenie kávovaru tak dôležité. Ako sme už vyššie spomenuli, znečistené kávovary môžu znehodnotiť chuť kávy. Ide o to, že usadené zvyšky kávy môžu začať plesnieť a to sa odzrkadlí aj na výslednej chuti kávy.

Čistenie kávovarov nie je žiaden zložitý proces. Samozrejme, že proces závisí od výrobcu kávovarov. Pri kúpe by ste teda mali myslieť aj na kvalitu a dobré recenzie výrobkov. Výrobca kávovarov De’Longhi prináša na trh kvalitné kávovary, ktorých proces údržby je jednoduchý a hravo ho zvládne naozaj každý.

Základom správneho čistenia kávovarov je čistenie vnútornej jednotky kávovaru. Túto jednotku by ste mali čistiť pravidelne aspoň jedenkrát do mesiaca. Na tom aký typ kávovaru vlastníte, záleží aj postup čistenia. Vo väčšine prípadov sa dá vnútorná jednotka kávovaru veľmi ľahko vybrať a zvyšky kávy, ktoré sa na nej usadili, opláchnete vlažnou vodou. Nepoužívajte žiadne čistiace prostriedky, naozaj len vodu. Jendotku nechajte preschnúť a až potom ju vkladajte naspäť do kávovaru.

Nezabúdajte ani na odmasťovanie. Kávové zrná obsahujú olej, ktorý sa uvoľňuje a usádza na jednotlivých častiach kávovarov. Na odmasťovanie kávovarov existujú konkrétne čistiace prostriedky. Zase záleží od výrobcu kávovaru, čo odporučuje. Pri odmasťovaní kávovaru sa držte návodu na použitie. Výrobca De’Longhi si pre vás pripravil aj inštruktážne videá, vďaka ktorým je čistenie oveľa jednoduchšie.

Ak vlastníte multifunknčnejší kávovar s naparovacou jednotkou na mlieko. Nezabúdajte čistiť aj túto časť. Základné čistenie mliečneho systému by sa malo vykonať ihneď po každej príprave mliečneho nápoja. Je to veľmi jednoduché a zase záleží od výrobcu kávovaru.

Pokiaľ budete udržiavať váš kávovar odmastený, bez usadených zvyškov kávy a pravidelne budete čistiť aj napeňovaciu jednotku, môžete si byť istý, že kávovar vám vydrží slúžiť naozaj dlho a výsledná chuť kávy bude ako od profesionálov z tých najlepších kaviarní.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.