web analytics

Epoxidové stoly – vieme, ako ich vyrobiť, aj kde ich kúpiť hotové

Novým interiérovým hitom sú epoxidové stoly. Nejde sa do nich nezamilovať kvôli ich unikátnemu designu, ani si ich neobľúbiť pre ich praktickosť.

Epoxidové stoly sú vlastne stoly, ktorých dosku dizajnovo aj funkčne dotvorí použitie epoxidovej živice. Metód, ako dosku vyrobiť, je niekoľko. Najfascinujúcejšie sú dosky, ktoré vzniknú vyliatím surových masívnych drevených dosiek, s kôrou, alebo aspoň so zvlnenými okrajmi. Ak použijete naviac epoxid zafarbený modrým pigmentom, vznikne takmer umelecké dielo pripomínajúce úchvatné obrazy meandrov divokých riek.

Nekonečné možnosti epoxidových stolov

Takúto stolnú dosku môžete vyrobiť pre klasický jedálenský stôl, stôl do firemnej zasadačky, pre rôzne malé konferenčné stolíky. Čím atraktívnejšie drevo a väčšia odvaha pri hre s epoxidovou živicou, tým úchvatnejší je výsledný efekt.

Zalievať sa dá naše, aj exotické drevo. Úžasné je drevo s rôznymi vadami, napríklad s rakovinou kmeňa, s inými anomáliami, či korenica. Zalievať sa však dajú aj drevené kocky či valčeky, vetvičky, taktiež rôzne zbierkové kúsky, ako sú korkové štople, mince apod. Avšak hitom, o ktorom hovoríme, je zjednodušene povedané: drevo v živici.

Vďaka epoxidovej živici sa dajú vyrobiť unikátne kusy nábytku aj zo starých poškodených kúskov. Špára či prasklina sa dá efektne vyliať farbenou epoxidovou živicou.

Epoxidová živica sa môže používať v nefarbenom stave, teda ako číra, ale hitom pri tvorbe epoxidových stolov či iného nábytku je práve farbená epoxidová živica. Úžasne vypadá modrá, ale využíva sa tiež červená, farba slonovej kosti, čierna a stretnete sa aj so žltou.

Ako na výrobu vlastného stolu z epoxidovej živice?

Epoxidový stôl si môžete vyrobiť svojpomocne. Potrebujete ale vhodný bezprašný priestor, suroviny a nejaké to náradie.

V prvom rade zožeňte pekné drevo vhodné na zalievanie. Ide o drevo na dosku. Nohy sa potom vyrobia z masívu, alebo ešte lepšie, použije sa kovové podnožie, ktoré je dnes najmodernejšie a má nádych módneho industriálneho štýlu.

Na výrobu dosky si musíte vyrobiť formu, do ktorej potom vložíte drevené časti stolnej dosky a zbytok vylejete živicou. Ak ju chcete farebnú, tak ju zafarbíte vhodnými pigmentami. Živicu aj pigmenty kúpite v e-shope Royal.sk. Ide o výrobcu epoxidových stolov, ktorý ale súčasne predáva potrebný materiál pre ich výrobu – teda odskúšanú epoxidovú živicu aj vhodné pigmenty.

Nikdy sa nevylieva silnejšia ako 5mm vrstva naraz. Pokiaľ potrebujete vrstvu hrubšiu, počkáte, než spodná vytvrdne a vylejete ďalšiu vrstvu. Po odliatí do finálnej výšky nie je výsledok stále dostatočne efektným. Teraz prichádza na radu fáza brúsenia a leštenia. Až po nej získa epoxidový stôl svoju neopakovateľnú krásu.

Epoxidové stoly sú odolné

Živica dá stolom odolnosť voči mechanickému poškodeniu aj proti vode. Preto sa stali ideálnym nábytkom pre reštaurácie aj hotely, aj pre bežné kuchyne v domácnostiach, z ktorých môžeme konečne vyhnať nepekné a nepraktické obrusy. Ak si na vlastnoručnú výrobu epoxidového stolu netrúfate, kúpte si hotový, alebo si ho nechajte vyrobiť na mieru u Royal.sk.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.