Bývate v bytovke s centrálnym vykurovaním? Vonku sychravo, nevľúdno, v byte chladno, radiátor studený. Podľa teplárenskej spoločnosti ešte nie je zima, teda sa nekúri. Ale vám je zima. Namiesto letného trička hrubý sveter a stále nepomáha? V byte, ale aj v kancelárii, máte niekoľko elektrických spotrebičov, ktoré počas svojej práce spolu s dobrými radami vám pomôžu zvýšiť teplotu v miestnosti o pár stupňov, aby ste neprechladli.
V letných horúčavách sa od teplého vzduchu zohriali nie len múry budovy, ale aj všetky predmety v miestnostiach. Keď sa vzduch ochladí, od týchto stien a predmetov sa vzduch zohrieva a tým ich ochladzuje. Po pár dňoch je už v byte citeľne chladnejšie.
Zlepšiť tepelnú pohodu môžeme dvomi cestami. Zamedziť únikom tepla z bytu či kancelárie a dodaním tepla.
Ak máte zatvorené okná, stále vám z bytu môže teplo unikať. Máte špajzovú skrinku v kuchyni? Určite má vetracie otvory von z bytovky. A ak má neutesnené dvierka, tak cez ne vetráte celú kuchyňu a celý byt. Netesné dvere môžete utesniť samolepiacou molitanovou páskou, ktorú na špajzové dvere nalepíte zvnútra. Prievan môže byť aj medzi rámom drevenej špajzovej skrine a panelom. Na upchatie použite silikónový tmel v tube 300 ml.
Máte poistky/ističe v chodbe? A už ste mali dole kryt? Nájdete tam veľkú dieru smerom do chodby, do inštalačného jadra na schodišti. Pomôcť môže trochu PUR peny, ale pozor, nepracujte s vedením pod napätím, vypnite istič na chodbe, kým pena nevytvrdne.
V kúpeľni máte vetracie mriežky na odvod vlhkého vzduchu a prípadného zápachu z WC. Odvádzajú vzduch do potrubia v inštalačnom jadre, ktoré končí na streche domu. Pekný komín, ktorý slušne odsáva vzduch z vášho bytu. Vášho vyhriateho bytu. Pokaiľ sa nekúpete, zatvorte mriežku a určite nenechávajte zbytočne pootvárané dvere do WC a kúpelne. Spomalíte tým prúdenie vzduchu a tým ochladzovanie v byte.
V kuchyni máte určite digestor, odsávač pár. Ak je zaústený do odsávacieho komína v jadre, zatvorte jeho dvierka, keď nevaríte. Opäť zamedzíte úniku tepla z bytu.
Vchodové dvere nemáte krivé? Doliehajú k prahu? Nefučí vám tade do bytu? Ak áno, opäť pomôže samolepiaca tesniaca páska molitanová alebo silikonová, k dostaniu v predajniach domácich potrieb alebo potrieb pre remeselníkov a stavbárov.
Keď svoj domov takto utesníte, nezabudnite občas vyvetrať. Otvorte okno dokorán na pár minút, nech sa vymení vzduch, ale predmety a steny nestihnú vychladnúť a potom ho zase zatvorte. Takto z bytu dostanete aj vlhkosť, ktorá by sa inak zrážala na oknách alebo stenách a tie by mohli začať plesnivieť.
Ako zohriať byt bez ohrievača?
Pokiaľ je vonku teplota pár stupňov pod vašu teplotu pohodlia, je zbytočné zapínať silné ohrievače, keď sa v radiátoroch ešte nekúri. Ak ste zamedzili únikom tepla podľa rád vyššie, stačí „zakúriť“ odpadným teplom elektrických spotrebičov, ktoré aj tak bežne používate. Používate stolný počítač? Ten „zakúri“ teplom okolo 150W a herné počítače aj dvojnásobkom. Pár desiatok wattov pridá aj LCD monitor. Používate notebook? Môžete počítať s teplom okolo 60 W každú hodinu.
Tým nechcem povedať, že máte osobný počítač používať namiesto ohrievača. Ale môžete ho zapnúť o pár minút skôr, ako si k nemu sadnete a zatiaľ sa napríklad naraňajkovať. Potrebujete si niečo vybaviť a prerušiť prácu na PC na pol hodinku? Jednoducho ho na tú chvíľu nevypínajte. Jeho životnosti to nijak neublíži a odpadné teplo vám môže byť užitočné.
V tomto jesennom období sa doma často suší ovocie. Ak máte elektrickú sušičku, jej intenzívne využívanie môže byť na osoh. Nie len, že získate množstvo kvalitného sušeného ovocia bez konzervantov, ale aj odpadné teplo sušičky (150 až 400 W podľa typu) môže prispieť k vášmu komfortu. Len nezabudnite, sušička vysušuje ovocie, vlhkosť sa dostáva do vzduchu a tak občas dôkladne vyvetrajte. Aj tak ale sušička môže zvýšiť teplotu v miestnosti aj o dva stupne Celsia.
Máte doma čerstvé vlašské orechy? Zapnite na chvíľku elektrickú rúru, potom ju vypnite, nechajte trocha vychladnúť (orechy chcete sušené, nie pečené) a orechy vložte na plechu do rúry. Trochu sa zahrejete a orechy skorej vyschnú.
Ak doma používate na svietenie klasické žiarovky, aj tie produkujú dosť tepla. Prakticky akýkoľvek spotrebič, ktorý v horúčavách ešte viac spôsobuje dusno a vypínali ste ich, vám môže na jeseň a jar naopak pomôcť lepšie zniesť tých pár chladných dní, kým sa spustí centrálny zdroj tepla. A najlepšie na tom je, že sa jedná o odpadné teplo, za ktoré nič navyše nezaplatíte, pokiaľ dané spotrebiče aj tak používate, len možno zmeníte režim ich využívania a utesníte zbytočné diery do bytu.
Pridať komentár