web analytics
Šetrenie nákladov na kúrenie v paneláku

Šetrenie nákladov na kúrenie v paneláku

Vykurovacia sezóna začala, teplo prúdi potrubím do paneláku a do všetkých bytov, vrátane vášho. Ale naozaj do všetkých? Nekúrite náhodou aj susedov? Cez vaše merače tepla?

Platba za teplo je v bytových domoch realizovaná formou mesačných záloh a ročným zúčtovaní s preplatkom/nedoplatkom. Pričom cena za teplo je tvorená 30 alebo 40 percentami (podľa zákona a zmluvy medzi majiteľmi bytov) tzv. fixnou čiastkou a zvyšok podľa údajov z meračov radiátorov. V rámci bytovky je tak riešená „spotreba“ tepla v rozvodoch v rámci domu alebo v stupačkách a prívodoch do radiátora. V praxi to vyzerá tak, že sa spočíta spotreba tepla všetkých meračov v bytoch a odčíta od merača tepla na prívode do bytovky a tento rozdiel sa rozpočíta na jednotlivé byty. Malo by to byť v pomere podľa spotrebovaného tepla v bytoch. Teda kto má rád veľmi teplo, veľa kúri alebo aj veľa vetrá, tak zaplatí aj väčší podiel „spoločného tepla“.

Skúsili ste sa niekedy v zime pozrieť z chodníka na panelák, koľko vetracích okien je stále otvorených? Koľko bytov trvale vetrá? Že by tam bývali takí otužilí ľudia? A majú zatvorené ventily na radiátoroch? Staré ventily zatvoria úplne prívod teplej vody do kúrenia, ale termostatické ventily sú nastavené tak, že aj úplne zatvorené prepúšťajú toľko média, aby teplota v miestnosti bola minimálne 7°C, aby nedošlo k poškodeniu prívodu a radiátorov ich zamrznutím. Ak v takýchto bytoch nie sú merače spotreby tepla na radiátoroch, susedia môžu mať radosť, keď doplácajú na takýchto ignorantských otužilcov…

Šetrenie nákladov na kúrenie v paneláku Doplácať na susedov môžete aj vtedy, keď merače máte. Najlepšie pri doručení vyúčtovania za teplo sa posťažujte susedom, koľko zase máte doplácať a že by ste mali nejako ušetriť, len ako? A mnohí sa vám pochvália, že oni už šetria, lebo v spálni či detskej izbe nekúria, prípadne že nekúria v kuchyni vôbec. A sme doma!

Ak máte takéhoto suseda pod sebou aj nad sebou, prípadne pod vami je byt, ktorého majitelia sú už roky v Anglicku a radiátory všetky poctivo zatvorili, kúrite aj ich. Hlavne susedia nad vami a vedľa vás môžu zneužívať vašu túžbu po príjemnom pohodlí, aby ušetrili na váš úkor nemalé peniaze. A čo sa s tým dá robiť?

Klin sa klinom vybíja.
Pokiaľ kúrite vo všetkých izbách, cez stenu a podlahu odoberajú teplo susedia a môžu mať tendenciu vypínať radiátory. Tým sa vaše steny ochladzujú radiátory musia sálať viac tepla. Zastavte to.

Mali sme „šťastie“ na troch takýchto šetrivých susedov. Tak sme začali aplikovať nasledovný postup:

– ráno sme vstali a zatvorili radiátory v detskej izbe a spálni a otvorili ho v kuchyni a súčasne otvorili dvere z kuchyne do obývačky, kde bol radiátor trvale otvorený na 21°C, aby sa dostal teplý vzduch aj do kuchyne.
– Po raňajkách sme vypli radiátor v kuchyni a zatvorili dvere do obývačky.
– Prvý, kto prišiel domov poobede otvoril radiátor v kuchyni, spálni a detskej izbe.
– Keď sa išlo spať, zatvoril sa radiátor v kuchyni a dvere do obývačky.

V spálni a detskej izbe sa kúrilo len večer a v noci. V kuchyni sa kúrilo pol hodinku ráno a potom večer po návrate domov. Trvale bol otvorený radiátor v obývačke, kde sa zatvárali dvere na noc a deň, čím sa z obývačky stal akumulátor teplého vzduchu, ktorý umožnil ráno rýchlo zohriať kuchyňu, aby sme nemuseli pre prílišnú šporovlivosť raňajkovať v zime a rovnako rýchlo poobede zohrial kuchyňu či detskú izbu, kde sa študenti učili.

Po začatí aplikovania tohto postupu sa stali dve veci. Takmer okamžite sme začali ráno počúvať zvuky otvárania radiátorov v bytoch okolo nás. Cez deň v detskej izbe a kuchyni bola úplná zima, čo donútilo susedov si zakúriť u seba, ak nechceli mrznúť alebo si dávať ešte jeden sveter. Na večer tiež radiátory zatvárali, ale ráno ich otvárali.
No a na vyúčtovaní sme mali spotrebu tepla v jednotkách o 20% nižšiu, ako minulý rok. Ak k tomu prirátame úspory po výmenách okien na všetkých miestnostiach, dokázali sme celkove ušetriť v priebehu troch rokov 50% tepla v jednotkách snímačov na radiátoroch. Pričom tých 20% nás stálo len trochu pravidelnosti v dodržiavaní pravidiel kúrenia bez zníženia tepelného komfortu v našom byte. Koľko museli priplácať susedia som sa ich nepýtal, v podstate je mi to jedno 🙂

Najľahšie zarobené peniaze sú tie, ktoré nemusíte minúť 😉

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.