web analytics

Hotel pre hmyz ľahko a rýchlo

Hotel pre hmyz je pomenovanie pre objekt, ktorý využíva pre hniezdenie hmyz v záhrade. Nie totiž všetok hmyz je škodlivý, ubližuje stromom, kríkom a kvetom. Okrem škodcov v prírode žije aj hmyz užitočný, ktorý nám jednak pomáha v boji proti hmyzu škodlivému, ale tiež opeľuje rastliny, aby boli z kvetov plody. Aby sme mali úrodu.


Práve pre takýto užitočný hmyz je pre nás výhodné vytvárať priaznivé podmienky v našej záhrade. A hoci proti škodcom dokážeme za istých okolností bojovať aj sami, najmä postrekmi, práve tieto môžu ohroziť aj opeľovače. A bez opeľovačov sa nedočkáme úrody.

Väčšina ľudí považuje včely medonosné, chované včelármi, za jediný opeľujúci hmyz. Okrem nich sú ale veľmi častým opeľovačom čmeliaky a pačmele a málokto vie, že v prírode žijú aj divé včely, tiež nazývané včely samotárky. Obývajú a potomstvo zakladajú v rúrkových dutinách starých stromov a drevených konštrukcií.

Vyrobiť príbytok pre takéto včely je veľmi jednoduché.

V tomto prípade použijeme tri klátiky dreva na kúrenie. Vŕtačkou do každého vyvŕtame čo najviac kruhových dier od priemeru 4 do 10 mm. Dôležité je, že diery nemajú byť priebežné, nemá byť vidieť cez ne na druhú stranu dreva. Musia byť slepé.

Potom tri polienka položíme na seba do trojuholníka na ležato a stiahneme dvomi sľučkami viazacieho drôtu. Tým je základ hmyzieho hotela hotový. Aby nám a najmä včelám dlho vydržal, bolo by dobré chrániť ho pred dažďom. Ale nijakým náterom. Pre včely je dôležité, aby sa jednalo o prírodný materiál bez farieb a lakov. Využiť môžeme staré škridle.

hotel pre hmyz

Na obrázku je škridla bobrovka, pre ktorú bola na vrchný klátik dvomi vrutmi pripevnená krátka latka a na ňu zavesené dve škridle, z druhej strany potom o ne sú zavesené ďalšie dve škridle. Bez ďalšej fixácie.

Celý hmyzí hotel je položený na betónovej dlaždici, aby nebo skrytý v tráve a divé včely mali k svojmu novému príbytku ľahký prístup. Keď nový hmyzí hotel umiestnite v záhrade, do niekoľkých týždňov začnú byť jednotlivé komôrky obsadzované včelami samotárkami, ktoré nakladú vajíčka a nanosia peľ pre larvy budúcich včiel, vchod zalepia zeminou.

Takouto jednoduchou vecou sa zbavíte závislosti od toho, či niekto z vašich susedov chová včely na med, aby opeľovali aj vaše rastliny. Prakticky z odpadu vytvoríte priestor pre svojich vlastných opeľovačov.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.