web analytics

Akumulátorová vŕtačka

Pokiaľ ste domáci kutil alebo občas niečo opravujete v byte alebo majstrujete v dome čí záhrade, bez poriadneho náradia sa nezaobídete. Nenahraditeľným pomocníkom je práve vŕtačka. Či už potrebujete zavesiť obraz na panelovú stenu alebo opraviť nábytok či vyrobiť pergolu do záhradky. Vybrať si môžete ručnú alebo elektrickú, s príklepom alebo bez, alebo ľahkú akumulátorovú. Ale ktorú z nich?

Každý typ vŕtačky má svoje výhody, ale aj svoje slabšie stránky. Malou ručnou vŕtačkou na „chlebový pohon“ ľahko vyvŕtate malé otvory do dreva alebo kovu, ale sa rýchlo unavíte. Hodí sa, keď potrebujete občas niečo rýchlo vyvŕtať. Naopak elektrická vŕtačka na 220V je typ na trvalé používanie, utiahne aj veľké vrtáky do ocele alebo betónu, ale je zase ťažká. A jej dosah je obmedzený dĺžkou prívodného kábla a použitie podmienené zásuvkou na 220V.

Akumulátorová vŕtačka kombinuje výhody oboch predchádzajúcich. Je ľahká a môžete ju použiť kdekoľvek, bez ohľadu na to, či je tam privedený elektrický prúd alebo nie.

Tak ako pri iných strojoch a nástrojoch, aj akuvŕtačky sa vyrábajú menšie a pre hobby použitie aj robustné pro remeselné nasadenie a v rôznych výkonoch, podľa určeného použitia. Tým sa aj líšia cenou.

Najmenej viditeľným, avšak asi najdôležitejším parametrom akuvŕtačiek je napájacie napätie a druh akumulátora. Staršie typy, ale aj dnes predávané lacné typy najmä v supermarketoch, sú napájané NiCd (niklokadmiovými) akumulátormi a napätie batériového paku je potom 12 alebo 18V. Žiaľ, používané batérie majú zväčša nízku životnosť a aj bez ohľadu na čas používania je ich životnosť tak pol roka. Niektoré typy sú vybavené podobnými akumulátormi NiHM a ich životnosť je tiež tragická.

Oveľa lepšiu životnosť majú akuvŕtačky s akumulátormi typu LiIon, sú ale aj drahšie. Vrcholom sú akumulátory typu LiFePO4, ktoré používa firma DEWALT. Ide o profesionálne náradie, ktorému zodpovedá aj cena.

Na domáce občasné použitie stačí aj tá najlacnejšia z hypermarketu, ale po roku vám zostane vŕtačka bez použiteľného akumulátora. Ak plánujete si ju nechať aj dlhšie, ako vám bude trvať letná oprava v dome, poobzerajte sa po akuvŕtačke s LiIon akumulátorom.

Okrem vŕtania dier (od priemeru 1 do 8 mm) využijete akuvŕtačku aj ako skutkovač na samorezky do dreva alebo sádrokartónu. Či už pri výrobe drobného nábytku alebo úprave podkrovia vám ušetrí veľa námahy.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.