web analytics

Prenosná opora na kiwi z dreva

Kiwi sú obľúbené plody aktinídie, liany ktorá rastie a dozrieva aj v našom podnebí. Najskôr však musí trochu vyrásť a jej pletivá dozrieť, aby dobre znášala aj mrazy. Pri predpestovaní vo veľkom kvetináči jej musíte poskytnúť pevnú oporu, ktorú si ľahko vyrobíte z dreva. A ľahko prenesiete v zime na chránené miesto.


Základom držiaka okrúhleho kvetináča je rám z latiek rozmeru 50×30 mm, my sme použili červený smrek, ktorý aj bez ošetrenia dobre odoláva poveternostným vplyvom, pretože od jari do jesene je opora s kiwi umiestnená vonku. Stred je rozmeraný tak, aby do neho tesne vošiel kvetináč s rastlinou a držal položený za vonkajší lem na vnútornom ráme.

Na spojenie sú použité dvojice vrutov 5 x 60, pričom do prvej časti sú diery predvŕtané vrtákom do dreva priemeru 6 mm a do druhej sa vruty zavŕtajú. Keby neboli diery v prvej časti predvŕtané, konštrukcia by nebola pevná a predné latky by sa mohli rozštiepiť. Takto predné latky nekladú vrutom odpor a tie sa pevne zavŕtajú do vnútornej časti konštrukcie. Preto je dobré používať pri práci naraz dve akuvŕtačky, jednu s vrtákom a druhú na uťahovanie vrutov.

Keď nezoženiete hotové latky, môžete si ich narezať z hrubej dosky 3 cm alebo foršne 5 cm hrubej pomocou ponornej píly alebo cirkulára, podľa vybavenia vašej dielne. Šírka rámu je ako sme už napísali podľa použitého kvetináča, dĺžka je cca 120 cm, pričom kraje po 15 cm slúžia ako rúčky, za ktoré sa hotová konštrukcia spolu s rastlinou potom dá prenášať.

Aby celá konštrukcia mala stabilitu, okrem rámu okolo lemu kvetináča potrebuje aj dno, na ktoré dosadá spodok kvetináča. To je zhotovené z preglejky alebo drevovláknitej OSB dosky hrúbky 10 mm.

V zadnej časti je ku dnu pripevnená ďalšia latka 5×3 cm dlhá ako horný rám bez rukovätí. Použité vruty sú 4×50, v OSB doske sú diery pre ne predvŕtané. V prednej časti platne je kratšia latka, na šírku vnútorného rámu pre kvetináč.

Dno a rám sú vzadu spojené dlhými latkami opory, vpredu krátkymi spojkami. Dôležité je, aby použitý kvetináč s rastlinou ležal ako na dne, tak obrubou na hornom ráme. Odporúčame rám nasadiť do kvetináča, položenom na dne z OSB dosky, upevniť truhlárskymi zverkami ku kvetináču a takto spojiť vrutmi. Na dve latky hrubé 3 cm sme použili vruty 4×50.

Zadné latky rámu sú také dlhé, aby boli asi o 10 cm nižšie, ako dvere, ktorými sa bude hotová konštrukcia prenášať na zimné uloženie. V našom prípade sú to dvere 190 cm vysoké a rám má 180 cm.

Hrubé latky vždy spájame dvojicou vrutov v uhlopriečke, takto bude konštrukcia spevnená a nebude sa vo vrutoch ako v kĺboch nakláňať, keby boli použité po jednom. Nezabudnite dve zvislé latky opory hore spojiť zozadu rovnako dlhou spojkou, aká je použitá na dne.

Medzi dve zvislé latky rámu upevníme dve tenké latky. My sme ich narezali z ohobľovanej dosky hrubej 2 cm na šírku tiež 2 cm. Po predvŕtaní dier sú upevnené k rámu vrutmi 3×40 dole zozadu spojky, hore spredu.

Keď sú všetky zvislé latky na svojom mieste, je rad na upevnení vodorovných líšt budúcej drevenej siete pre popínavé kiwi. Sú tiež rozmeru 20×20 mm a prečnievajú zvislý rám po 5 cm na oboch stranách. Upevnené sú vo vzdialenosti cca 20 cm, pre vymeranie je použitá šablóna, drevená latka. Tým si zaistíme rovnakú vzdialenosť všetkých líšt od seba, netreba prácne vymeriavať metrom a ceruzkou. Pružinové zverky nám uľahčia montáž.

To veľké kladivo je tam na to, aby takmer hotová opora mala stabilitu aj bez kvetináča 😉

Do hotovej drevenej treláže vložíme kvetináč s aktinídiou a umiestnime na vhodné miesto. Ak máme chuť rozpletať lianu z dočasnej opory, premiestnime výhony na drevenú oporu alebo si počkáme na rez a urobíme to potom.

Keď sa priblíži zima, za rúčky dvaja odnesieme kiwi aj s trelážou na zimné miesto a na jar opäť vynesieme na slnko. A aj počas letnej sezóny môžeme takto zasadené rastliny prenášať v záhrade tam, kde ich práve chceme mať.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.