web analytics

Môže vám pomôcť poradca s výživou a odvykaním od fajčenia?

Neviete si rady s chudnutím? Skúšate rôzne diéty, ale po ich skončení sa stále znovu a znovu stretávate s jojo efektom? Nie ste si istí, či dodržiavate zásady správnej výživy? Ak ste si na predošlé otázky odpovedali áno, môže vám pomôcť konzultácia s výživovým poradcom. Ako prestať fajčiť? Aj v tejto oblasti je efektívne poradenstvo – ponúkame vám 11 rád, ako sa s tabakovou závislosťou popasovať.

Zľavy na prvú konzultáciu

Výživové poradne sú v súčasnosti v mnohých slovenských mestách. Niektoré z nich dokonca pravidelne usporadúvajú zľavové akcie. Pri nich za úvodnú konzultáciu s poradcom zaplatíte cca 10 €k. To je veľmi priaznivá cena, pretože zvyčajne sa sadzby za konzultáciu v nutričnej poradni pohybujú od 15 € nahor.

Váženie na špeciálnej váhe

Čo vám výživový poradca pri úvodnej schôdzke ponúkne? Najprv vás zváži na špeciálnej váhe, ktorá vie odpočítať nielen vašu telesnú hmotnosť, ale aj percentá tukového tkaniva, svalovej hmoty, vody a ďalšie údaje. Pri vážení musíte na displeji váhy zadať aj váš vek, pohlavie a výšku. Vážite sa na boso. Namerané hodnoty vychádzajú z elektrickej vodivosti plôšok vašich chodidiel, pretože inú elektrickú vodivosť má napríklad tuk a inú kosti. Výživový poradca vám vytlačí namerané hodnoty aj ich podrobnú analýzu vykonanú špeciálnym počítačovým programom.

Prečo sa konzultácia oplatí?

O výsledkoch vyšetrení sa podrobne porozprávate s poradcom. Výborné je, keď si na schôdzku prinesiete zápisky o tom, čo ste jedli v posledných troch dňoch. V takom prípade môžete prebrať chyby, ktorých sa dopúšťate pri zostavovaní jedálnička. Sami uvidíte, či vám rozhovor s odborníkom na výživu prinesie nové poznatky a motiváciu schudnúť. Výhodou chudnutie pod dohľadom poradcu je, že máte nad svojou hmotnosťou a zdravím priebežnú kontrolu, vyšetrenie na špeciálnej váhe je súčasťou každej konzultácie. Na každej schôdzke tiež budete preberať jedálniček. Získate vďaka tomu dokonalú spätnú väzbu, či dodržiavate zásady zdravej výživy. Investícia do chudnutia s poradcom sa preto oplatí.

11 rád ako skoncovať s fajčením

Už niekoľkokrát ste sa pokúšali prestať fajčiť a stále sa vám to nedarí? Nezúfajte. Málokomu sa podarí prestať na prvý pokus. Ak máte chuť sa znovu pokúsiť s fajčením tresnúť, mali by ste predovšetkým vedieť, do čoho idete. S akými nástrahami sa môžete pri odvykaní stretnúť, čo vás môže nepríjemne zaskočiť? Ponúkame vám rady, ako pri odvykaní postupovať.

1. Odvykanie od fajčenia je dlhodobá záležitosť. Počítajte s tým, že vám bude trvať aj niekoľko mesiacov, než sa vaše telo vysporiada s abstinenciou. Zhruba do 3 mesiacov po skončení fajčenia by mali abstinenčné príznaky odznieť.

2. Aby ste obmedzili nutkavú chuť na cigaretu, zjedzte niečo malé každé dve hodiny. Ale pozor, žiadne sladkosti, ale nízkokalorické drobnosti. Trochu zeleniny, nízkotučný jogurt, dva tri plátky diétnej šunky. Tak zamestnáte ústa a pritom nepriberiete.

3. Dodržujte pitný režim, ideálne čistú neperlivú filtrovanú vodu. Obmedzte sladké nápoje, aby ste nepriberali. To všetko pomôže prekonať túžbu po nikotíne.

4. Dodávajte svojmu telu dostatok vitamínov, aby sa mohlo účinne bojovať s abstinenčnými príznakmi. Jedzte veľa ovocia a zeleniny.

5. Snažte sa dostatočne spať. Vo fáze odvykania vám môže viac hodín spánku prospieť.

6. Nevyhýbajte sa fyzickej aktivite. Skúste krátke prechádzky, cvičenie. Eufóriu si tak privodíte aj bez nikotínovej barličky.

7. Skúste sa odmeniť za každý deň, ktorý zvládnete bez cigarety. Ale pozor, vašou odmenou by rozhodne nemali byť sladkosti, po tých by vám pribúdali kilogramy.

8. Vyhnite sa situáciám, ktoré vo vás vzbudzujú chuť na cigaretu. Ak sú hlavným dôvodom vášho fajčenia stresové situácie, snažte je zvládať inak (zhlboka dýchať, ísť sa osviežiť na čerstvý vzduch, krátko si pretiahnuť telo).

9. Ste presvedčení, že sa vám podarí zostať len pri jednej cigarete? Radšej to neskúšajte vôbec. Ste razom znovu tam, kde ste už raz boli a kde určite nechcete byť.

10. Máte pocit, že to sami nezvládnete? Skúste sa poradiť s lekárom alebo v centre odvykaní závislostí. Už púhy spoločný rozbor vašich pocitov vám pomôže zorientovať sa a stanoviť si ďalší postup. Zo začiatku je možné využiť aj rôzne nikotínové náhrady.

11. Majte na pamäti, čo získate tým, že s fajčením skončíte. Ušetríte peniaze, zlepší sa váš zdravotný stav, budete mať viac energie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.