web analytics
Ročná diaľničná nálepka Česká republika 2014

Cena diaľničnej nálepky – Česká republika 2014

Pri cestách do Českej republiky je potrebné za používanie diaľníc a ciest pre motorové vozidlá platiť poplatok formou zakúpením nálepky na čelné sklo automobilu. Diaľničná sieť v Českej republike je pomerne rozsiahla a spája najväčšie mestá. Preto sa pri dlhých a najmä opakovaných cestách do Českej republiky oplatí diaľnice využívať a kúpiť si diaľničnú nálepku.

Označenie úseku bez poplatku
Označenie úseku bez poplatku

Diaľničné úseky najmä v okolí miest, kde tvoria och obchvaty, sú od poplatku oslobodené a v tom prípade sú označené pod označením diaľnice dodatkovou tabuľkou s vyobrazením preškrtnutej nálepky.

Ročná diaľničná nálepka Česká republika 2014
Ročná diaľničná nálepka Česká republika 2014

V Českej republike sa využívajú tri druhy diaľničných nálepiek pre osobné automobily do 3,5 tony, v závislosti od doby platnosti. Ich ceny pre rok 2014 zostávajú rovnaké, ako boli v roku 2013.

 

Platnosť Cena
Ročná 1 500 CZK
Mesačná 440 CZK
Desaťdenná 310 CZK

 

Motocykle platiť za diaľnice v Českej republike nemusia.

Zaujímavosťou je platnosť celoročnej diaľničnej nálepky. Platí je 14 mesiacov – tj. 1. 12. 2013 – 31. 1. 2015.

Uvádzame orientačnú mapu spoplatnených úsekov diaľníc v Českej republike:

orientačná mapa spoplatnených úsekov diaľníc v Českej republike
orientačná mapa spoplatnených úsekov diaľníc v Českej republike

Diaľničné nálepky je možné v Českej republike kúpiť na týchto miestach:

 • Benzínové pumpy
 • Pobočky České pošty
 • ÚAMK – Žlutý Anděl
 • Pobočky Cash Point
 • Niektoré prevádzky ABA
 • Nálepkou označené miesta

Chýbajúca nálepka je českou políciou pokutovaná na mieste sumou do 5000 českých korún. Rovnako je pokutované ponechanie už neplatnej nálepky na vozidle.

Ak vás zaujíma história spoplatňovania českých diaľníc a vzory diaľničných nálepiek v jednotlivých rokoch, tak to spolu so zobrazením hotových diaľničných úsekov v jednotlivých rokoch nájdete v publikácii  (DOC, 35 stran, 7,62 MB) J. Kořínka „Poplatek za užívání dálnic a rychlostních silnic v České republice 1995 – 2004“.

Diaľnica Praha – Brno vstúpila v roku 2013 do komplexnej rekonštrukcie najstarších a najviac zničených úsekov, takže sa vám môže stať, že dôjde k zdržaniu na miestach, kde je zvedená premávka do jednej strany diaľnice. Konečne ale tak český tankodrom po dokončení opráv bude skutočnou diaľnicou a nebudete musieť tak často meniť tlmiče pruženia.

Pokiaľ od Bratislavy jazdíte na Moravu a do Brna len občas, máte možnosť obísť kúsok českej diaľnice po hlavných cestách a vyhnúť sa tak plateniu poplatkov za české diaľnice.
 

 

2 komentáre

 • ing. Šidlovský Eugen 6. januára 2015 Odpovedať

  Otázka . Ako držiteľ ZŤP som na cestách SR oslobodený od poplatku za používanie spoplatnených úsekov ciest.Som oslobodený aj na cestách v ČR? Ďakujem.

  Firefox 34.0 Firefox 34.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:34.0) Gecko/20100101 Firefox/34.0
  • redakcia 6. januára 2015 Odpovedať Autor

   Nie som znalec zákonov o ZŤP, ale skúsim použiť zdravý sedliacky rozum. Dane a poplatky sú zdrojom príjmov pre vlády. Hranice sú spôsobom rozdelenia území medzi vlády s právom vyberať dane a poplatky. Výnimky a oslobodenia sú spôsobom vlády nakloniť si určitú skupinu občanov aj za cenu menších výpadkov príjmov.

   A teraz tak rozmýšľam, prečo by vláda Českej republiky mala mať záujem nakloniť si slovenských invalidov a pripraviť sa tak o časť svojich príjmov?

   P.S. Neraz som cestoval do ČR na deň či dva a neraz som radšej použil cesty bez poplatkov. Síce mi cesta trvala aj o dve hodiny viac, zato som videl neskonale krajšie miesta, ako len betónovú diaľnicu.

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.