web analytics

Ako vyrobiť krmítko pre vtáčiky

Kŕmiť spevavé vtáky v zime sa vyplatí minimálne z dvoch dôvodov. Jednak pomôžete prekonať tuhú zimu tvorom, ktoré neskôr na jar a v lete zbavia vašu záhradu prebytku hmyzu a tým ochránia stromy aj ovocie pred zničením. A tiež môžete nerušene pozorovať a fotografovať operence, ako hodujú na dobrotách, ktoré ste im pripravili. Vyrobiť krmítko pre vtáky je veľmi jednoduché.


Rôzne krmítka dostať kúpiť v záhradkárskych predajniach a sú tiež v akciovej ponuke sietí supermarketov. Ak máte po ruke akuvŕtačku a nejakú dosku, jednouché krmítko vyrobíte ani nie za hodinku.

Základ krmítka je spodná doska, na ktorú upevnite dvomi skrutkami bočné lišty. Bránia spadnutiu semien z kŕmidla na zem. Hrúbka dosky môže byť od 10 do 25 mm, bočnice by mali prevyšovať z bokov aspoň 20 mm. Nemali byť úplne vodotesne pripevnené k základni ani k sebe. To preto, aby sa voda, rozpustená z naviateho snehu, nedržala na krmítku, ale ľahko vytiekla von. Dĺžka základne je od 20 do 30 cm, šírka medzi 10 a 20 cm. V podstate použite akúkoľvek dosku a nemusí byť hobľovaná, vtákom skôr vyhovuje materiál v prirodzenom stave.

krmítko

Druhou časťou krmítka je strieška, aby na potravu vtákom nepršalo. Strecha musí byť širšia, ako základňa, ideálne o 3 cm na každej strane. Docielite to tak, že ak nemáte širokú dosku, zo spodnej základne spílite kus, alebo na striešku pripevníte rozširujúcu lištu. Efektné sú krmítka s „A“ strieškou, oveľa ľahšie sa ale vyrábajú jednoduché krmítka so šikmou strieškou.

kŕmidlo

Striešku na základňu pripevníte stĺpikom z hranola, odpíleného napríklad z foršne alebo hrubšej dosky, v núdzi zo suchého konára. Dôležité je, aby spodok bol kolmý na os stĺpika a vrch mierne šikmo. K základni aj strieške upevnite stĺpik dvomi vrutmi do dreva. Šikmá strecha odvádza dažďovú vodu mimo krmítka, potrava vtákom nezmokne a nezhnije.

krmítko pre vtákov

Krmítko nie je potrebné lakovať a chrániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, V závislosti od použitého dreva vydrží niekoľko rokov. A potom si vyrobíte nové. Navyše vtáky majú radšej prírodný materiál, ako lakovaný.

Hotové kŕmidlo upevníte na strom napríklad pomocou lustrového háku, zakrúteného do stredu stĺpika cez striešku, alebo si hák vyrobte zo zahnutého dlhého vrutu. Teraz už stačí zavesiť krmítko na konár na strome tak, aby bolo vo výške 2 až 3 metre nad zemou a samozrejme aby ste dokázali pohodlne do neho nasypať zopár hrstí slnečnice alebo iných semien pre vtáky. A už nič nebráni tomu, aby ste mohli pozorovať, aké vtáctvo sa vlastne vo vašej záhrade v zime nachádza a kedy chodia dať si niečo dobré pod zub.
 

 

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.