web analytics

Vyberáme nosiče bicyklov

Výber osobného auta do domácnosti podlieha mnohým faktorom. Všetci chceme autá praktické, pekné, úsporné aj bezpečné. Ale keď radi športujeme, zaujíma nás aj to, ako sú veľké. Nielen na dovolenku, ale aj na kratšie výlety potrebujeme prevážať naše športové náčinie, oblečenie a veľa ďalšej batožiny. A tiež sa na auto musí zmestiť nosič bicyklov.

Praktickou stránkou využitia víťazia na celej čiare autá typu kombi. Nielen, že sa do ich kufra zmestia všetky tašky a kufre, ale takmer všetky sú vybavené pozdĺžnikmi na streche, na ktoré sa potom jednoducho namontujú rôzne druhy strešných nosičov a kufrov. Niektorí výrobcovia vybavujú svoje autá špeciálnymi strešnými nosičmi, ale kúpiť si vozidlo s univerzálnymi lyžinami, hagusmi, má veľkú výhodu. Keď vymeníte svoje auto, alebo si požičiate väčšie s pozdĺžnikmi na streche, stále môžete použiť svoj strešný nosič bicyklov aj na tomto vozidle, nemusíte zháňať nový nosič.

Pre nosič bicyklov je dôležité, aby sa dal namontovať rýchlo. Jazdiť s nosičom na streche celý rok sa neoplatí. Jednak to zbytočne zvyšuje spotrebu paliva, jednak by sa mohlo z neho pri parkovaní pred domom v noci niečo „stratiť“. Keď si ale urobíte voľnú nedeľu a chcete vyraziť na bicykli kúsok ďalej než len za humná, naložíte bicykle na auto, odcestujete pár desiatok kilometrov do peknej prírody, kde sa prejdete na bicykli, zrelaxujete a podvečer opäť bicykle na streche svojho auta doveziete späť do mesta . Keby vám montáž strešného nosiča bicyklov trvala dlho, možno by sa vám ho nechcelo používať a prišli by ste o veľa krátkych, zato ale krásnych výletov vo vzdialenejšom okolí. A priznajme si, jazdiť niekoľko rokov v blízkom okolí stále rovnaké trasy nás pomaly prestáva baviť.

Univerzálnosť a rýchlosť montáže nie sú jedinými kritériami pri nákupe strešných nosičov bicyklov. Len si predstavte, že idete na dlhšiu dovolenku so svojimi bicyklami, veziete ich niekoľko sto kilometrov po cestách, o ktorých stave vieme svoje. Taký nosič bicyklov ich musí na streche nášho auta bezpečne udržať celú cestu, musí odolávať vetru, ale aj bočným výkyvom v zákrutách, udržať bicykle na svojom mieste aj v prípade prudkého brzdenia. Nielen, aby bicykle nespadli, ale aby nespadli na iné auto alebo chodcov.

road-trip

A keď už sme pri tej bezpečnosti, dobrý nosič bicyklov musí ochrániť bicykle na streche auta, aj keď parkujeme pred motorestom, kde sme si skočili cestou na obed. Uzamykateľný nosič je dnes už samozrejmosťou. Jednak k vozidlu, jednak má vedieť uzamknúť jednotlivé bicykle k nosiču.

Oplatí sa ešte zmerať, aký priemer majú trubky rámov našich bicyklov a či sa zmestia do nosiča bicyklov, ktorý plánujeme kúpiť, aby sme sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu. Potom už nám nič nebráni nasadiť nosič na auto, upevniť svoje bicykle a vyraziť na malý výlet. Skúšobný výlet na kratšiu vzdialenosť pre otestovanie nášho nového nosiča bicyklov a manipuláciu s ním sa rozhodné oplatí. Dovolenku potom zvládneme ľahko a bez stresu.

V lete na bicykel, v zime na lyže

Málokto z nás sa venuje len jednému druhu športu. Jazdiť v lete krajinou je fajn, ale keď začnú jesenné plieskanice, je lepšie bicykel ošetriť, odložiť a vytiahnuť lyže. Rovnako tak nosiče bicyklov majú putovať do zadného rohu garáže a je potrebné skontrolovať a na zimnú sezónu pripraviť nosiče lyží na strechu. Niektoré autá umožňujú transport dlhých lyží aj vo vnútri kabíny, majú na ne tunel z batožinového priestoru, ale potom sa zmenší priestor pre posádku. Je lepšie nechať lyže na strešnom nosiči, lyžiarky voziť v kufri a využiť priestor pre posádku naplno. Keď ako partia nadšencov pôjdete na hory s menej autami, lepšie sa vám bude parkovať a aj cestou bude vo vozidlách zábava.

Okrem mechanicky upevňovaných strešných nosičov lyží na strechu máte k dispozícii aj magneticky upevňované nosiče. Lyže tak odveziete bez ohľadu na to, akými pozdĺžnikmi alebo špeciálnymi nosičmi batožiny je vaše auto od výrobcu vybavené. A úplne najlepšie je, že existujú nosiče, s ktorými v lete preveziete bicykle a na zimu ich premeníte v nosiče lyží. Keď si k praktickému autu obstaráte praktické nosiče športového náčinia, získate praktických pomocníkov pre rodinu na bežný pracovný deň aj na víkendy.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.