web analytics

Načo dve autolekárničky?

Hystéria okolo autolekárničiek na Slovensku podľa mňa nemá nikde na svete obdoby. Najskôr nás trápili kartou prvej pomoci, neskôr správnym balíčkovaním obväzov či dĺžkou nožníc, oranžovou farbou a zakaždým policajtov zaujíma, či neprešla dátumom trvanlivosti. Sú to ale skutočne problémy, ktoré by nás mali trápiť alebo len spôsob, ako na pokutách od vodičov vybrať čo najviac peňazí?

Každého vodiča v autoškole učili zásady prvej pomoci. Hádam aj hodinu. A každý vodič je povinný poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode. Podľa svojich schopností a možností. S trieskou v prste, kiešťom v slabinách a angínou v hrdle chodíme k lekárovi, ale na ceste máme zastaviť tepnové krvácanie, fixovať otvorenú viacnásobnú zlomeninu, prípadne resuscitovať pacienta s poškodenou miechou. V nemocnici čakáme na výsledky rentgenu niekoľko hodín, na ceste máme v priebehu sekundy stanoviť diagnózu človeka, ktorého sme v živote nevideli. A to všetko s malou lekárničkou.

Poskytovať ako laik prvú pomoc v situácii, kedy sú lekári žalovaní za ublíženie na zdraví pri odbornej lekárskej starostlivosti, je ako sa hovorí „o hubu“. No oveľa citeľnejšie pocítime šaškáreň okolo lekárničiek. Predstavte si situáciu, že sa „obšmietate“ pri dopravnej nehode a použijete lekárničku. Po poskytnutí prvej pomoci a zachránení života niekoho cudzieho vás ešte teň deň skontroluje hliadka mocenskej organizácie, ktorá má vo svojom slogane „pomáhať a chrániť“ a v rámci vašej ochrany dostanete pokutu 60 eur, lebo máte nekompletnú autolekárničku.

Keby ste boli dieťaťom šťasteny a bolo vaším poslaním zachraňovať cudzie životy, dostali by ste sa k dopravnej nehode každý deň, vždy by ste použili svoju autolekárničku a po každom zásahu by ste si ju museli buď doplniť alebo rovno kúpiť novú. Za svoje. A teraz si predstavte, že by ste mali takéto šťastie len sto dní za sebou… Skúste s odretým kolenom zájsť do nemocnice. Bez preukazu poistenca Vám ani prijímací lístok nevypíšu, o nejakom ošetrení nemôže byť ani reči. Som jediný, ktorému hystéria okolo autolekárničiek príde divná?

Súvisiace:  Pracovná obuv pre každú prácu

Našťastie sa k nehodám tak často nedostávame a tak každé tri roky poctivo meníme nepoužité autolekárničky za nové a staré vyhadzujeme. Počkať. Prečo by sme mali vyhadzovať staré nepoužité autolekárničky?

Nepoužitú lekárničku môžete využiť v domácnosti alebo v domácej dieli. Alebo si ju nechajte v aute. Vedľa tej novej, vzorne predpisovej. Nikdy neviete, kedy si oškriete prst pri výmene defektu alebo nejakej malej oprave na ceste alebo počas výletu. Alebo v zime pri oškrabávaní ľadu z okna. Škoda by bolo otvoriť tú „pravú“ autolekárničku, ktorú máte na ukazovanie policajtom, keď môžete využiť tú starú, nepoužitú, alebo len raz otvorenú. Väčšina vecí v nej má síce obmedzenú dobu životnosti, ale skutočne si myslíte, že sterilná gáza v neotvorenom pôvodnom obale hodinu po skončení minimálnej doby použiteľnosti prestáva byť sterilná a začne byť zdraviu škodlivá? Celý humbuk okolo lekárničiek a ich častej zmeny predpísaného obsahu je len jeden veľký kšeft a možnosť vyberať mýto od nepozorných vodičov.

1 komentár

  • vw 21. septembra 2012 Odpovedať

    …tymto klinec bol udrety priamo po hlavicke.

    Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1 Mac OS X  10.7 Mac OS X 10.7
    Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10.7; rv:15.0) Gecko/20100101 Firefox/15.0.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.