web analytics
Odkiaľ fotky na web?

Odkiaľ fotky na web?

Pri pozeraní mnohých webov vás iste napadlo, odkiaľ berú ich autori a prevádzkovatelia doplňujúce a ilustračné fotografie? A ak sami píšete nejaký, hoci aj hobby web, ale len svoj osobný blog, otázka „odkiaľ zobrať fotografie a nekradnúť ich?“ je o to závažnejšia. Či sa nám to páči alebo nie, ide o autorské práva a v druhom rade aj o peniaze.

Určite sa stalo aj vám, že ste pozerali nejakú webstránku a videli ste tam fotografiu, o ktorej ste boli presvedčený, že ste ju už určite videli, na inej stránke. Na mnohých stránkach ste na konci videli poznámku: „Fotografie:zdroj internet“. Mnoho autorov blogov vám povie, že fotky našli na googli.

Google nie je nijaká databáza voľne dostupných obrázkov, ktoré si môže každý stiahnuť do svojho počítača potom použiť k ilustrácii svojho textu na internete. Je to vyhľadávač, ktorý nájde a zobrazí fotografie, ktoré niekto použil na svojej stránke. To ale neznamená, že ak je možné ich stiahnuť, že je možné ich aj ľubovoľne používať!

Legálny zdroj fotografií

Práve pre potreby veľkých redakcií alebo autorov malých blogov existujú tzv. fotobanky, plné fotografií. Fotografie rôznych žánrov, ale aj veľkostí, sú triedené do rôznych kategórií. Do fotobánk prispievajú profesionálni aj amatérski fotografi. A keďže je fotografovanie ich profesionálnou činnosťou, a poskytovanie fotografií zas podnikateľskou činnosťou fotobánk, je jasné, že fotografie nie sú zadarmo. Aspoň nie všetky.

Legálny zdroj fotografií
Legálny zdroj fotografií
Mnohé fotobanky majú časť menejkvalitných (ale nie nekvalitných) fotografií alebo veľmi rozšírených tém vo svojej ponuke zadarmo, ako súčasť reklamnej kampane na svoje platené fotografie. Cena za jednu fotografiu sa môže pohybovať v ráde jedného až piatich dolárov. Vždy si však pozorne prečítajte licenciu k fotke. Nie všetky fotky môžete použiť na ľubovolné ciele. Niekedy je zakázané použiť ich na tlačené publikácie, u iných na zárobkové účely.

Súvisiace:  Pozor na podvody s ponukou práce

U bezplatných fotografií sa môže vyžadovať písomné upozornenie na použitie fotky, inokedy písomné povolenie vopred a niekdy ju môžete použiť bez obmedzenia.

Z vlastnej skúsenosti odporúčam bezplatné fotobanku http://www.sxc.hu/ a z platených http://www.fotolia.com/ alebo http://www.dreamstime.com/ na ktorých sa vyskytujú aj bezplatné snímky.

Nekradnite cudzie fotografie. Ani vám by sa to nepáčilo. Používajte legálne fotobanky.

.

1 komentár

  • Sona 1. februára 2013 Odpovedať

    super, dakujem, je tazke sa v tejto problematike orientovat…

    Firefox 18.0 Firefox 18.0 Windows XP Windows XP
    Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:18.0) Gecko/20100101 Firefox/18.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.