web analytics

Google blokuje (škodlivé) stránky

O monopolných praktikách spoločnosti Google písal nejeden bloger. To, čo sa môže zdať ako ochrana užívateľov jednému, môže druhému pripadať ako mocenské správanie sa a ovplyvňovanie internetu. Ako je to z vášho pohľadu, posúďte sami.

 

 

Že sa na internete pohybuje veľké množstvo detí, dôchodcov či nováčikov, ktorí si kúpili počítač v hypermarkete a po zapojení počítača do internetovej zásuvky majú pocit, že všetkému rozumejú, je bohužiaľ holý fakt. Bez akéhokoľvek kurzu, krátkeho školenia či prečítania príručky, ako používať svoj počítač, jeho operačný systém či prehliadač a ako vlastne funguje internet, sa vrhajú do víru nekonečných vĺn siete, aby sa jedného dňa náramne čudovali, že sa stali obeťou podvodu či zlomyseľnosti. Internet tvoria ľudia a tak, ako svet môže byť skazený týmito ľuďmi, tak isto môže byť skazený aj internet. Alebo aspoň jeho časť, do ktorej ste nechtiac zablúdili.

A tak firmy, ponúkajúce prístup k tomuto nekonečnému moru informácií a zábavy, v obave o svoju povesť nasadzujú programy ochrany nevinných pred hrozbou nečestných.

A tak vám veľmi ľahko môže stať, že zadáte do vyhľadávača Google nejakú frázu a vo výsledku uvidíte vetu: Táto stránka môže poškodiť váš počítač ako je to nasledujúcom obrázku (zo stránky http://freebit.cz/google-ve-vyhledavaci-blokuje-skodlive-stranky/):

Blokovani-vyhledavani-Google

A nie len, že vás Google vystraší, on aj zablokuje prístup na takúto stránku z vyhľadávača. Skrátka keď si kliknete na odkaz v snahe sa pozrieť na inkriminovaný web alebo jednoducho chcete odignorovať varovné hlásenie, o ktorého stupidite máte svoj názor, nedá sa. Ak si chcete takéto stránky pozrieť, musíte priamo zadať ich adresu do adresného riadka prehliadača.

Možno si poviete, že je správne, že najväčší vyhľadávač na svete kontroluje a prípadne nebezpečné stránky blokuje, aby tak chránil užívateľov internetu aj svojich služieb pre nebezpečenstvom. Aké nebezpečné ale môžu byť stránky Českého rozhlasu? Alebo stránky, ktoré (možno) konkurencia alebo zlomyseľní jedinci nahlásia ako škodlivé?

Možno si poviete „riziko podnikania“ alebo „keď sa rúbe les, lietajú triesky“, ale treba si uvedomiť, že najväčšia spoločnosť ponúkajúca vyhľadávanie na internete zároveň prevádzkuje aj najväčšiu reklamnú sieť na internete. A že ak existuje podobná technológia, ktorá zasahuje do výsledkov vyhľadávania, tak je len otázkou času kedy bude zneužitá. Ak už aj nie je. A v čí prospech? A sú naozaj výsledky, ktoré dostaneme vo vyhľadávaní, naozaj objektívne?

Chráni Google neskúsených užívateľov alebo seba? Ako to vidíte vy?

 

2 komentáre

 • Dušan 23. decembra 2013 Odpovedať

  Je pravda, že neuškodí, pokud bude Google některé stránky blokovat, těch neužitečných je velké množství. Ovšem je problém, jak subjektivně určit kvalitu. Podle mě tím Google chrání tak maximálně sám sebe, o uživatele mu zase až tolik nejde.

  Google Chrome 31.0.1650.63 Google Chrome 31.0.1650.63 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/31.0.1650.63 Safari/537.36
 • Marek 25. júna 2014 Odpovedať

  Moja stranka ktora informuje o moznosti prenajat si chatu pri Bratislave je zablokovana a neda sa na nu kliknut.
  Nie je to vobec skodliva stranka, takze Google len ublizuje majitelom stranok a chce aby si do stranky vlozili nejaky ich kod ktory vas zaroven bude sledovat.
  Som proti takemuto spravaniu sa mocnych a Google je u mna jedna nezodpovedna spolocnost niciaca hodnoty uzivatelov.
  V kratkej dobe si aj zrusim ucty u tejto spolocnosti a poziadam o to aj svojich znamych.
  Ich zasahovanie do plne funkcnych neskodiacich stranok je nehoraznostou.
  Marek

  Safari 7.0 Safari 7.0 iPad iOS 7.1.1 iPad iOS 7.1.1
  Mozilla/5.0 (iPad; CPU OS 7_1_1 like Mac OS X) AppleWebKit/537.51.2 (KHTML, like Gecko) Version/7.0 Mobile/11D201 Safari/9537.53

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.