web analytics

Polohovateľný pracovný stolík? Prečo nie

Nikdy by som to nebol predpokladal, ale jedného krásneho dňa (fakt ten rok bolo v máji nádherne, ani sa mi z nemocnice domov nechcelo) som sa ocitol v stave po operácii chrbtice, bez možnosti ohýbať sa a otáčať v bedrách, bez možnosti predkloniť sa, s predpísaným spôsobom sedenia. Potreboval som novú stoličku a najmä nový stolík.

Doteraz, kým som bol zdravý, som doma sedával asi ako každý na pohodlnom gauči a notebook, ktorý používam veľmi často, bol položený na stolíku pred sebou. Po operácii však to už bola pre mňa nemožná vec. U skúseného stolár som si nechal pripraviť stoličku na mieru zo staršej nepoužívanej taburetky, na ktorej sa sedí vo výške cca 65 cm s nohami položenými na zemi, s vystretým chrbátom (ako slečinka). Je to vlastne skôr taký polosed, polo stoj. K takejto stoličke som potreboval aj stolík s výškou pracovnej dosky asi 100-105 cm nad podlahou, aby som na ňom mohol mať položený notebook a pohodlne čítať webové stránky alebo čítať maily. Alebo písať klasicky na papier. Bežný kuchynský stôl je totiž celkom nízky pre skorostojaceho človeka, jeho doska je asi 75 cm nad úrovňou podlahy.

Prešiel som tri predajne nábytku (viac som za ten týždeň, čo som sa učil po operácii znova chodiť nestihol; a v meste ich aj tak viac nie je 😉 ), prelistoval katalógy aj webové stránky. Väčšina tzv. barových stolíkov do bytov sa predáva s výškou dosky stolíka cca 88 cm nad podlahou, čo je približne výška kuchynskej linky. Pre mňa a moju novú stoličku teda málo. Rozhodol som sa teda nakresliť si stolík „svojich snov“ sám a nechať vyrobiť v nábytkárskej dielni, kde mi predtým upravovali taburetku.

Než som však svoj nápad stihol zrealizovať, padol mi doma pohľad na kovovú skladaciu dosku na žehlenie! Jej výška nad podlahou sa dá jednoduchou manipuláciou s páčkou na boku meniť, a celková plocha 38 x 115 cm mi celkom vyhovovala. Môj nový stolík bol na svete. Ešte som pracovnú textilnú plochu prekryl pre začiatok igelitovým obrusom, neskôr plastovou doskou hrubou asi 5 mm, aby notebook neležal na mäkkom povrchu, nezaboril sa doň a nemal problémy s vetraním. A aby som mohol písať aj na papiere a pero sa mi cez ne nezarylo do mäkkého podkladu a papier som nepotrhal. Medzičasom som ako pevné podložky používal obyčajné plastové kuchynské tácky, otočené hore dnom. Perfektné a ani nie sú drahé, keď musíte manželke kúpiť nové, ako náhradu za skonfiškované 😉 Manželky okrem toho rady nakupujú a rady majú v kuchyni nové veci.

Na takomto stolíku môžem pracovať s notebookom posediačky alebo postojačky, môžem na ňom písať listy či poznámky na papier a výšku si viem kedykoľvek prispôsobiť aktuálnej potrebe. V panelákovom byte súčasne nezaberá veľa miesta, vždy sa dá po odložení papierov a notebooku použiť k pôvodnému účelu alebo úplne odložiť. A je ľahký na manipuláciu, na rozdiel od dreveného nábytku. Dokonca je aj lacnejší, ako barový stolík.

Medzičasom som vysokú taburetku nahradil kancelárskou polohovateľnou čalúnenou stoličkou bez podrúčok, takže si môžem podľa aktuálneho stavu svojho chrbáta alebo nálady nastaviť tú správnu výšku sedenia aj stolíka. Na sedák si dávam klinovú molitanovú podložku na sedenie a operadlo mám skoro kolmo, aby som telo držal v správnej polohe.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.