web analytics

Vianočný stromček, živý či umelý?

Každoročne, keď sa Štedrý deň blíži, uvažujeme nad jedným zo symbolov Vianoc, vianočným stromčekom. Vyzdobený nádhernými reťazami, lesknúcimi sa guľami alebo blikajúcimi sviečkami a svojou vôňou dáva sviatkom neopakovateľné čaro. Bude to borovica, jedľa či smrek alebo umelý stromček?

Oteckom v tomto čase, mimo ostatných povinností v predvianočnom zhone, pribúda ďalšia starosť. Zaobstarať stromček, samozrejme ten najkrajší. Takže sa vyberáme na tržnice či do obchodných domov alebo za našimi známymi z lesných podnikov, tí odvážnejší priamo do lesov.

Pokuty za nezákonne získaný vianočný stromček dosiahli vysokú hodnotu. Je to niekoľkonásobne viac, než za koľko môžeme stromček „s papierami“ získať. Ešte pred rokmi pokuta predstavovala „prijateľné“ riziko 500,- korún a tak mnohí, najmä z dedín v blízkosti lesov, ho ľahko podstupovali. Najmä pri pohľade na rôzne „metly“, ktoré predavači oficiálnych vianočných stromčekov ponúkali.

Alternatívou k živým vianočným stromčekom sú už dlhšie stromčeky umelé. Mnoho z nich nemalo ďaleko k už spomínaným „metlám“, nehovoriac o absencii nádeje, že na budúci rok to bude iné. Kvalitné umelé stromčeky zase boli neporovnateľné drahé voči živým stromčekom či prípadnej pokute. A najsilnejším argumentom proti „umeline“ bolo, že nie sú „pravé“.

Situácia sa zrejme mení. Na jednej strane pestovatelia živých vianočných stromčekov sú súkromné firmy a nie sú ochotné znášať náklady na „darované“ stromčeky, na druhej zase cena živých stromčekov z roka na rok rastie a súčasne sa zvyšuje kvalita a relatívne znižuje cena umelých stromčekov. A tak tu máme situáciu, že na Slovensku je trest za porušenie zákona podstatne vyšší, ako majetkový prospech získaný jeho nedodržaním v prípade vianočných stromčekov realitou, povedal by som prvou lastovičkou a zákonodarci by si mali brať príklad aj v prípade ostatných zákonov.

Pred pár rokmi som si aj ja povedal, že ma prestalo baviť behať po tržniciach alebo volať známym, aby som svojim deťom zohnal na Vianoce peknú borovičku a preto som sa vydal na prieskum miestnych predajní aj vzdialenejších xxxx-marketov. Videl som všelijaké stromčeky za naozaj veľmi rozdielne ceny. Moju predstavu spĺňal stromček s výškou okolo 1,8 metra a výber bol naozaj široký, čo sa kvality týka, tak aj ceny, od 1.300,- do 4.400,- Sk, pričom oba menované boli totožné, len miestna podnikateľka chcela za dovoz a skladovanie dosť veľkú províziu . Myslím, že ho skladuje doteraz. Skrátka a dobre, nebudem menovať predajňu, kde som stromček nakoniec kúpil, veď mi dotyčná firma neplatí za reklamu, ale ani tento rok už nebudem mať žiadny stres zo zháňania stromčeka. Jednoducho ho zas vyberiem z krabice a spolu s deťmi ho postavím a ozdobím. A ako tak rátam, tak za pár rokov sa mi vrátila jeho cena, a v tom nepočítam benzín, telefonáty, čas, ktoré som v minulosti stromčeku venoval. A potom som ho aj tak vyhodil.

Umelý stromček asi nikdy úplne nenahradí živú vianočnú jedličku. Ale ako symbol pohody, pokoja, štedrosti ale tiež ako ozdoba sviatočného bytu svoj účel splní. Vkusná ozdoba stola z vetvičiek hoci aj tej lacnej „metly“ z trhoviska doplní atmosféru svojou vôňou. Moderné umelé stromčeky sa ale svojím vzhľadom verne približujú živým stromčekom, na rozdiel od nich ale nemáte plný byt pichľavého ihličia a nemusíte toľko vysávať. A po sviatkoch ho jednoducho odstrojíte a uložíte na miesto, kde na vás počká do ďalších sviatkov, ktoré aj vďaka nemu môžu byť naozaj sviatkami pokoja.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.