web analytics
Opäť prepínanie času

Opäť prepínanie času

Tento týždeň sme začali v novom čase. Či skôr v starom. A aby som bol úplne presný, tak v stredoeurópskom čase. Hoci niekto používa pojem „zimný čas“. Máte z toľkých časov tiež už guláš? Nie ste sami. Kedy tento zmätok začal a načo je to vlastne dobré?

Oddávna sa ľudia riadili Slnkom a jeho (zdanlivým) pohybom po oblohe. Keď je jeho tieň najkratší, teda Slnko v najvyššom bode svojej dráhy, vtedy je poludnie. S rozvojom železničnej dopravy po jej zavedení sa však ukázala potreba synchronizácie času na väčšom území. A dnes máme svet rozdelený do 12 časových pásiem. Takže aj u nás, keď je v strede republiky pravé slnečné poludnie, na jej východe už sú tiene dlhšie a na západe sa poludnie ešte len blíži. Na hodinkách ale majú všetci rovnako.

Na území dnešnej Slovenskej republiky (SR) zaviedli letný a tzv. zimný čas prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, a potom znova po začatí 2. svetovej vojny v roku 1940 a trvalo to až do roku 1949.

Dôvodom pre posun času mala byť úspora energie na osvetlenie. Tento argument mohol mať svoju váhu v minulosti, ale dnes, kedy mnoho továrenských ale aj kancelárskych budov je osvetlených pre svoju konštrukciu umelým osvetlením a v mnohých výrobných prevádzkach sa pracuje nepretržite, je tento argument scestný. Tak isto doma je jedno, či svietime ráno alebo po príchode z práce poobede, jednoducho rovnaký čas trávime doma, bez ohľadu na typ času a kalendára.

Pri tomto šaškovaní s časom v štýle komunistického hesla „poručíme větru dešti“ sú na tom najlepšie ľudia, ktorí nedrú na kapitalistov za pásom, ale pracujú doma alebo na svojom gazdovstve. Nemusia sa riadiť nejakým centrálnym časom, ale skutočnou polohou Slnka alebo svojou chuťou do práce.

Na mnoho ľudí pôsobí posun času negatívne. Môže vyvolať psychické poruchy, depresie či únavu. Českí europoslanci Petr Šilar a Zuzana Roithová spustili kampaň proti zmenám času. Na webovej stránke Len jeden čas, www.onlyonetime.cz sa záujemcovia z Českej republiky, Slovenska, Nemecka, Poľska, Maďarska a ďalších európskych krajín mohli zaregistrovať a hlasovať o zmene, či sa EÚ prikloní k letnému alebo zimnému času. Petr Šilar na stránke onlyonetime.cz uviedol, že občania tak môžu urobiť od 15.04.2013. Podľa Zuzany Roithovej zmeny času úspory energie neprinášajú, ale majú negatívne dosahy na zdravie ľudí.

A ako vy vnímate posuny času?

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.