web analytics

Poriadok v záhrade nadovšetko

Jar je obdobím veľkého upratovania. Záhradku nevynímajúc. Aj vy ste ostrihali stromy, vyhrabali či prerezali trávnik alebo okopali jahody a teraz špekulujete nad tým, ako sa tej obrovskej kopy lístia, buriny či suchých konárov zbaviť? Nerobte to. Keď totiž tento materiál spálite alebo kamsi len tak vyveziete, možno budete mať v záhradke čisto, ale prídete tým aj o veľký poklad. O cenné živiny, ktoré budete musieť do pôdy vrátiť. Zväčša vo forme hnojív. Pritom recyklovať sa dá takmer všetko. Aj obyčajná burina.


Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako burina rastie? Že svojimi hlbokými koreňmi vlastne vyťahuje dôležité prvky z hĺbky zeme do svojho tela? Do svojich stoniek, listov či kvetov? Viem, burina má aj svoje negatíva. Keď sa svojim rastom rozloží na povrch pôdy okolo nami pestovaných rastlín, oberá ich o slnko, vodu aj vzduch. Áno, uznávam, nie každý má pre burinu pochopenie. Ani moji rodičia nie. A tak keď sa prednedávnom rozhodli, že nahromadený „odpad“ zo záhrady idú vyhodiť, poprosila som otca, či by mi časť z neho nevenoval. Potešil sa a vyhlásil: „Iste, len si ho ber. Aspoň to nemusím nikam voziť.“

slama pri stromoch

Päť vriec buriny ako darček

Nakoniec to aj tak kamsi odviezol. Presnejšie, do mojej záhrady. A nebola to len spomínaná burina. Hoci tej bolo celých päť vriec. V tejto „zásielke“ som ešte obdržala aj dve vrecia čistej a dve vrecia použitej slamy spolu s králičími bobkami. Možno niekto povie: „Fuj“, ja hovorím: „Skvelé!“. Nový materiál je totiž na mojej záhrade vždy vítaný. Zvlášť ak ide o takýto živinový poklad. Aj keď živiny, teda kompost, z neho ešte len vyrobím, už teraz má pre mňa tento materiál veľkú cenu.

Súvisiace:  Stavajte kolmé stĺpy

kompost

Slama a burina ako skvelý mulč

Ako teda využiť odpad zo záhrady a urobiť z neho poklad? Jednoducho. Ak vytrhávate alebo vykopávate burinu, nikdy ju nevyhadzujete len tak. Nemusíte sa s ňou dokonca ani nijako namáhať. Stačí, ak ju necháte tam, kde vyrástla. Len ju otočte koreňmi nahor. Slnko a vietor ju vysušia. Áno, ju. Nie vašu pôdu pod ňou. Tá ostane vlhká napriek suchému počasiu. No a keď príde najbližší dážď, burina sa postupne rozloží a živiny, ktoré z pôdy za svoj krátky život vytiahla, sa do vašej pôdy znova vrátia. No uznajte, nie je to ideálny kolobeh?

kompostovisko

A čo s tou slamou? Ja som čistú slamu použila ako mulč pod stromky. Hoci už nemám strach, že prídu veľké mrazy a moje stromky zamrznú, tento mulč poslúži ako lôžko pre budúce priesady, ktoré už, mimochodom, rastú u nás doma za oknom. Potom, keď bude už počasie stabilné, stačí len odhrabať slamu nabok, vyhĺbiť jamku a sadeničku paradajky či papriky do nej zasadiť. Slamu znovu prihrnúť, dobre poliať a čakať. Vďaka slame budú mať rastlinky dostatok vlahy a budú chránené aj pred vetrom či prípadným neskorým mrazíkom.

A čo so slamou s králíčími bobkami? Šup s ňou do kompostu. Veď čím rôznorodejší materiál pri jeho zakladaní použijete, tým rýchlejšie sa rozloží. A tým bude, samozrejme, kvalitnejší. A o to predsa ide.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.