web analytics

Starý nábytok: Ako mu dať nový lesk?

Možno máte starý nábytok, ktorý vám dobre slúži, a nechcete kupovať nový. Radi by ste mu ale dodali nový lesk. Možno ste nejaký nábytok dostali či zdedili. Nie je úplne podľa vášho gusta, ale pripadá vám hlúpe síce staršie, ale pevné a dobre slúžiace kúsky vyhodiť. Preto by ste ich radi pretvorili viac k obrazu svojmu. Ako na to? Aj starý nábytok sa dá rôznymi spôsobmi oživiť. Napríklad náterom.

Voľte ekologické laky

Môžete použiť náterové farby, ale aj tapety alebo textílie. Fantázii sa pritom medze nekladú. Ak si vyberiete nový náter, najskôr je treba z nábytku odstrániť ten starý. To vás bude stáť určitý čas aj prácu. Teplovzdušnou pištoľou opáľte starý lak. Potom ešte povrch dočistite a dohlaďte brúsnym papierom. Odsajte dôkladne prach a môžete sa vrhnúť do práce. Aký náter zvoliť? Najlepšie je vyberať z rôznych ekologických disperzných náterových hmôt. Tými sa nemusíte báť natrieť napríklad aj nábytok v detskej izbe, pretože je zdravotne nezávadný a vy môžete ručiť za to, že sa ani vám, ani vášmu dieťaťu nič nestane. Výhodou je, že práca s disperznými farbami je veľmi jednoduchá, nevyžaduje osobitné postupy a bez problémov ju zvládnete aj vy. Navyše ďalším bonusom je skutočnosť, že je farba ekologická.
Môžete voliť aj rôzne lazúrovacie laky. Buď napríklad tenkovrstvové lazúry, dobre sa vpíjajúce do dreva, alebo naopak lazúry so silnejšou vrstvou odolávajú UV žiareniu a vplyvom počasia, takže sú vhodné pre vonkajší nábytok umiestnený napríklad na balkónoch, terasách či verandách.

textura

Tapety rozsvietia váš byt

Ešte jednoduchším spôsobom ako nábytok oživiť, je použitie tapety alebo bordúry. Tu stačí povrch nábytku dobre umyť, osušiť a nakoniec ešte dobre odmastiť. Ak nechcete, nemusíte z povrchu nábytku pred tapetovaním ani lak odstraňovať, teda ak napríklad nie je poškodený, čiastočne olúpaný a podobne. V takom prípade je to samozrejme nutné, pretože inak by tapeta zle priľnula a vytvárali by sa v nej priehlbiny a nerovnosti. Samolepiace tapety či len ozdobné bordúry už dnes nie sú príliš drahé a je v nich skutočne veľmi široký výber. Zvládnete ich nalepiť pokojne aj sami bez pomoci kohokoľvek iného, ​​teda ak nejde o príliš rozmerné kusy tapiet. Výsledný efekt je potom vynikajúci, pretože nábytok sa doslova farebne rozsvieti. Môžete si vybrať tapety rôznych odtieňov a dekorov. Na drevotrieskovom nábytku si tak vykúzlite dokonalý drevený povrch kľudne i s omakom typickým pre pravé drevo. Vôňu dreva vám samozrejme tapeta nenahradí, ale pomôže vám váš domov príjemne zútulniť. Podobne môžete pomocou samolepiacich tapiet simulovať iné dekory a povrchy.

Vytvorte mozaiku alebo starobylý povrch

Existujú ďalšie, trochu náročnejšie metódy, ako si nábytok vylepšiť. Pokiaľ ste ale hraví, môžete zvoliť pre oživenie nábytku aj rôzne výtvarné techniky. Trebárs na dosku staršieho stolíku vytvoriť mozaiku z keramických črepov. V tom prípade zbavíte dosku starého laku opálením a novo ju nalakujete. Nový lak nechajte naozaj dobre oschnúť. Na papier si potom načrtnite dekor mozaiky a z neho ho prenesiete priamo na povrch dosky. Potom nanesiete lepidlo. Pokiaľ sa jedná o keramiku, použite lepidlo na obkladačky. Na lepidlo naskladáte vzor pozostávajúci z rôznych keramických črepov, ktorý ste si predtým zakreslili a pripravili. Akonáhle všetko zaschne a črepy dobre držia, vyspárujte mozaiku a prebytok škárovacej hmoty zotrite.

Inú možnosť efektného dekoru nábytku ponúka tiež krakelovanie. Pri ňom špeciálnou vrstvou roztrháte krycí lak, takže vzniknú praskliny, ktoré asociujú, že ide o veľmi starý kúsok nábytku. Vzniknutými prasklinami presvitá pôvodný lak. Vďaka tejto originálnej výtvarnej technike založenej na dvoch rôznych lakoch predmety umelo zostarnú. Môžete tak nábytok odekorovat pomocou servítkovej techniky, takzvanej decoupage a potom krakelovať. Získate efektný obrázok s puncom starobylosti.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.