web analytics

Stĺpy pre ploty na vrutoch

Keď máte záhradu, bez plota sa nezaobídete. A keď chcete natiahnuť okolo záhrady plot, musíte mať najprv postavené stĺpy. A osadiť stĺpy je asi najťažšia časť výstavby plota. Ak si chcete ušetriť zbytočnú námahu, organizovanie partie pomocníkov a v konečnom dôsledku aj peniaze, postavte stĺpy za pomoci zemných vrutov. Váš nový plot navyše budete mať hotový rýchlejšie.

Pri stavbe plota máte niekoľko možností, ako inštalovať stĺpy. Tie môžu byť drevené, kovové z oceľových rúr alebo betónové. Do zeme môžete vykopať diery rýľom, čo predstavuje dosť veľa námahy, alebo si jamy pre stĺpy (nechať) vyvŕtať vrtákom. Ručne je to tiež celkom namáhavé, aj keď rýchlejšie a ľahšie, ako rýľom. Najlepšie je použiť motorový vrták.

Do dier sa stĺpy fixujú udusaním vrstvy zeminy alebo betónovaním. Prvá voľba je fyzicky náročná, druhá si vyžaduje kúpu materiálu alebo hotovej betónovej zmesi, jej dopravu na miesto použitia a spracovanie s vodou. Ak je miesto stavby plota vzdialené od domu, nebodaj v kopci, samotný presun materiálu vrátane ťažkých stĺpov kladie vysoké nároky na ľudí a ich fyzickú kondíciu. Prípadne môžete využiť motorový fúrik. Naše skúsenosti ale hovoria, že kto využíva staré metódy stavby, ten využíva aj staré metódy transportu a nenájdete veľa domácností na dedine, ktoré Motúčko používajú. K ich vlastnej škode a zbytočnej námahe.

Aj kombinácia vŕtania dier vrtákom a osádzanie stĺpov zeminou či betónovaním je časovo náročná činnosť, práve preto, že si vyžadujú značné sily pracovníkov. Navyše, pri betónovaní musíme nechať betón zatvrdnúť. Najmenej týždeň, optimálne dva až tri týždne. To celú dobu výstavby plota výrazne natiahne.

Ako postaviť 50 m plota za jediný deň

Zdá sa vám to nemožné? Áno, krumpáčom, rýľom, miešačkou a napinákmi nemožné. No ak použijete materiály dostupné v súčasnosti, tak po raňajkách a káve začnete a pred obedom skončíte. Dvaja možno až pred večerou, ale v trojici bez problémov, dokonca ten tretí ani nemusí byť statný muž, stačí dorastenec alebo žena neoplývajúca kulturistickými vlastnosťami.

vruty

Celá finta spočíva v klasickom stavbárskom „odbúraní mokrých procesov na stavbe“. Namiesto namáhavého kopania dier pre stĺpy a ich betónovaní sa stĺpy fixujú na zemné skrutky. Princíp je podobný zakrúteniu vrutu do dreva. Len zemná skrutka má o niečo väčší priemer a samozrejme aj dĺžku.

vrut a náradie

Zemné vruty o vnútornom priemere 60 alebo 68 mm z hrubej pozinkovanej ocele sa za pomoci tyče, prípadne oceľového nástavca a predlžovacej tyče zakrútia do zeme. Hĺbka zavŕtania, teda aj dĺžka vrutu, sú závislé od záťaže, ktorú stĺp ponesie a tiež od materiálu, do ktorého zavrtávame. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak chystáte plot s pletivom do výšky 150 cm, 550 mm dlhá zemná skrutka vám stačí, pri výške plota do 200 cm použite vruty dlhé 650 mm. Pre viničné stĺpy na krajoch radov som použil zemné skrutky dlhé 800 mm. A dali zabrať pri ich zakrúcaní do zeme 😉

Zemné skrutky idú do zeme

Zavrtávanie zemných skrutiek je dobré robiť pomocou plastovej stĺpovej vodováhy, upevnenej pomocou gumového popruhu na vrut. Tým si zaistíte kolmé osadenie vrutu do zeme. Zo začiatku treba na vrut zatlačiť, aby sa závit uchytil v pôde, neskôr sa už zavŕtava sám, stačí s nim len točiť za pomoci asi metrovej tyče.

vruty

Aby ste sa nemuseli pri každom vrute zohýnať až k zemi, chceme si predsa prácu uľahčiť od zbytočnej námahy, vyrába sa za pár eur kľúč na montáž zemných skrutiek. Pre jeho použitie treba do otvorov v skrutke vložiť krátky kolík, osvedčila sa pozinkovaná oceľová skrutka M18 x 80, ktorú po úplnom zavŕtaní zemného vrutu vyberieme. Do kľúča vložíme oceľovú tyč o priemere asi 16 mm, odporúčam dĺžku aspoň jeden a pol metra, pri dlhých vrtutoch aj to môže byť na tú tyč veľa a začne sa zohýnať.

zemná skrutka a kľúč

Pri tvrdej a suchej zemine si ľahko pomôžeme kupou vody. Po zavŕtaní asi dvoch tretín vrutu do zeme pomalým prúdom zalejeme okolie vrutu desiatimi litrami vody. Tá pomôže zmäknúť zemine a vrut do zeme zavŕtame ľahšie. Nepíšem ľahko, lebo pri 800 mm dlhom vrute treba naozaj silu, ale ľahšie.

Keď je zemná skrutka v zemi a vybrali sme pomocný kolík – masívnu skrutku M16x80, je čas osadiť stĺp.

Na úvod treba zdôrazniť, že do rôznych priemerov skrutiek sa rôzne priemery stĺpov vnárajú do rôznej hĺbky. Netreba na to zabúdať pri nákupe. Keď vieme, aký vysoký stĺp nad úrovňou terénu chceme mať a vieme aj priemer stĺpa aj priemer zemnej skrutky, pripočítame toto zanorenie k požadovanej výške a vyjde nám celková dĺžka stĺpa. Potom kúpime najbližší vyšší stĺp. Ak je privysoký, neostáva nám nič iné, len rozbrusovacou pílou ho skrátiť. Išlo by to aj pílou na železo, len je to zbytočne zdĺhavé a namáhavé a práve o zníženie prácnosti a námahy pri stavbe plota nám použitím zemných vrutov ide.

Inštaláciou zemnej skrutky skončila tá náročnejšia časť práve pri stavbe stĺpov. Teraz samotné stĺpy osadíme, vyrovnáme a zafixujeme.

Zemná skrutka má na svojom vrchu okrem otvoru pre kolík pri zavŕtavaní aj tri navarené závity pre skutky M8. Práve pomocou nich postavíme stĺp do kolmej polohy. Mnoho ľudí si myslí, že tieto tri pozinkované skrutky majú stĺp aj držať, ale to je omyl. Jednak sa závity môžu postupom času a poveternostných podmienok uvolniť, jednak by im s uvoľnením mohol „niekto“ pomôcť a železné stĺpy si odniesť. Domov alebo do zberu.

Vyrovnanie stĺpov v zemných skrutkách

Takže oceľový stĺpik vložíme do zemnej skrutky a na jeho vrch pripevníme stĺpikovú vodováhu, buď pomocou magnetov alebo radšej použijeme priloženú pásovú gumu. Dbáme na čistotu, aby pod vodováhou nebola zemina, trieska alebo čokoľvek, čo by ju vychýlilo a tým nám zle ukazovalo kolmosť stĺpa.

vodováha na stĺpe

Lepšie sa to robí vo dvojici, ale bez problémov to zvládne aj jeden človek. Stĺp totiž zo skrutky nevypadne, ale keď ho niekto drží v kolmej polohe a kontroluje vodováhu, práca je jednoduchšia a rýchlejšia. Ide o to, že za pomoci vidlicového kľúča č. 12 (alebo podľa veľkosti hlavy priloženej skrutky) zaskrutkujeme všetky tri šroby tak, aby nakoniec stĺp stál v kolmej polohe. Čím kolmejšie sme zavŕtali zemnú skrutku, tým menej šikmo je stĺp v skrutke. Čím väčší je rozdiel priemerov stĺpa aj vrutu, tým väčšie odchýlky vrutu od kolmosti dokážeme pomocou troch skrutiek napraviť. Niekedy sa nám podarí oprieť stĺpik o jednu stranu vnútornej plochy vrutu a potom nám stačí stĺp vyrovnať len dvomi skrutkami M8.

vruty-06

Ako pevne osadiť oceľové stĺpy do zemných skrutiek

Keď máme všetky zemné vruty v zemi a v nich všetky oceľové stĺpy vyrovnané do kolmice k zemi, prichádza čas na fixáciu stĺpov. Aby nám ich nikto neodniesol, aby pevne držali a uniesli váhu pletiva. Na to nám slúži jemný ostrohranný štrk.

vrut a štrk

Výrobcovia zemných skrutiek a stĺpov odporúčajú použiť ostrohranný štrk frakcie 2-5. To je teda drvené kamenino, nie okrúhly riečny štrk, s veľkosťou zŕn medzi 2 a 5 milimetrov. Tieto jemné kamienky nasypete malou lopatkou, špachtľou alebo aj ručne, do medzery medzi stĺpom a vnútornou plochou zemnej skrutky. Mne sa osvedčila zaoblená malá záhradkárska lopatka, požičiavam si ju od priateľky, ona ňou sadí kvety. Ostré hrany kamienkov sa zachytia o steny zemnej skrutky aj stĺp a ten sa nedá ani silou z vrutu vybrať. Stĺp tak dokonale drží vo vrute a tvoria spolu jeden celok.

Pokiaľ použijete zemné skrutky o priemere 60 mm a do nich oceľové stĺpy priemeru 48 mm, veľa kamienkov sa vám tam nezmestí. A zohnať takúto frakciu je celkom oriešok. Oveľa bežnejšia je frakcia 0-4 a 4-8 mm. Potom sa javí ako výhodnejšie pre stĺpy priemeru 48 mm použiť zemné skrutky o priemere 68 mm a na fixáciu kamenivo 4-8 mm. Len si treba uvedomiť, že do väčšej skrutky sa stĺp zanorí hlbšie a o tento rozmer kúpiť dlhšie stĺpy.

stĺpy pre plot

Ďalšou možnosťou je kúpiť si dve stavbárske malé sitá o veľkosti oka 2 mm a 5 mm a obe spomínané frakcie preosiať. Z 0-4 tak získate frakciu 2-4 a zo 4-8 vám ostane frakcia 4-5 mm. Zmiešaním teda 2-5. Vzhľadom na to, že na jeden stĺp potrebujete asi pol deci kameniva, z dvoch vedier štrku budete mať dosť materiálu na zasýpanie množstva stĺpov vo vrutoch.

Plot hotový za jediný deň

Po osadení stĺpov do zemných skrutiek môžete na upevniť pletivo. Buď použijete klasický spôsob, teda napínacie drôty a na ne zavesiť pletivo, alebo si vyberiete opäť ľahší spôsob, inštaláciu zváraného pletiva. Podľa toho je totiž potrebné vopred zvoliť typ a tvar stĺpika.

plot

Týmto postupom osadené stĺpy môžu slúžiť nie len ako opora plota, ale využil som ich aj ako nosnú konštrukciu vo vinohrade. Samozrejme, že sa nejednalo o produkčný veľký vinohrad, skôr o niekoľko deväťmetrových radov hrozna pestovaného na priamy konzum.

Pokiaľ máte v úmysle postaviť si plot či vinohrad sám či s jedným alebo dvomi pomocníkmi a nechcete pri tom tráviť veľa času, či už pre pracovné zaneprázdnenie, alebo nechcete sa zbytočne vysiľovať, napríklad pre vek alebo chorobu, je stavba plota na stĺpy so zemnými skrutkami tým pravým riešením aj pre vás.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.